اجزاء محدود فازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اجزا محدود فازی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اجزا محدود فازی (به انگلیسی: fuzzy finite element) روش اجزاء محدود را که هم اکنون به خوبی بنیان گذاشته شده است را با اعداد فازی در هم می آمیزد و نتیجه ای که ما می دهد یک مورد خاص از مجموعه های فازی است[۱]. استفاده از اعداد فازی به جای اعداد حقیقی این سود را دارد که باعث می‌شود ما عدم قطعیت (در مشخصات مصالح، پارامترها، شکل هندسی، شرایط اولیه و غیره) را نیز در محاسبات اجزای محدود در نظر گرفته باشیم.

یک روش برای انجام تحلیل به روش اجزا محدود فازی استفاده از نرم افزارهای موجود اجزا محدود (چه خانگی و چه تجاری) به عنوان مدول مرحله ی درونی*[۲] برای رسیدن به جواب قطعی و سپس اضافه کردن یک حلقه ی مرحله ی خارجی*[۳] برای کنترل فازی بودن (قطعی نبودن) جواب ها است. این مرحلی ی خارجی برای حل کردن مسایل بهینه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر مدول قطعی مرحله ی داخلی با توجه به متغییرهای ورودی یک رفتار یکنواخت از خود بروز دهد آنگاه مسئله ی بهینه سازی جواب خارجی به مقدار زیادی ساده می‌شود چون در این مورد اکسترمم در راس های دامنه قرار می گیرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پا نویس[ویرایش]

  1. Michael Hanss, 2005. Applied Fuzzy Arithmetic, An Introduction with Engineering Applications. Springer, شابک: ‎۳-۵۴۰-۲۴۲۰۱-۵
  2. inner-level module
  3. outer-level loop

منابع[ویرایش]

پیوندهای به بیرون[ویرایش]