جناغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمای جلو
نمای پشت

جـِناغ استخوانی در قفسه سینه است که دنده‌ها در قسمت قدامی به آن می چسبند. همچنین استخوان ترقوه به قسمت فوقانی آن وصل می‌شود.

جناغ سینه، استخوانی پهن است که در قسمت قدامی فوقانی قفسه سینه قرار گرفته و دارای طولی در حدود 15 تا 20 سانتی متر می باشد.

این استخوان از سه قسمت تشکیل شده است:

دسته[۱]: پهن‌ترین و قوی‌ترین بخش جناغ سینه است و به استخوان ترقوه، دنده اول و نیمی از دنده دوم، متصل می‌گردد. بخش فوقانی دسته را بریدگی بالاجناغی یا بریدگی ژوگولار میگویند.

تنه[۲]: بلندترین بخش جناغ سینه است که در کناره‌های طرفی دارای یک بریدگی ناقص در بالا و پایین و ۴ بریدگی کامل برای اتصال دنده‌ها می باشد.حد فاصل تنه و دسته جناغ، زاویه‌ای به نام زاویه جناغی یا زاویه لوئیس قرار گرفته است که مقداری به جلو تحدب دارد و دنده دوم سینه نیز به کناره آن از دو طرف متصل می گردد.

زائده خنجری[۳]: زایده کوچک خنجر مانندی است که در انتهای جناغ سینه قرار دارد.در هر طرف لبه خارجی آن یک نیم رویه مفصلی برای اتصال به انتهای دیستال هفتمین غضروف دنده ای وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

سینه

منابع و پانویس‌ها[ویرایش]

گریآناتومی گری. تهران.

  • حسن زاده طاهری،محمد مهدی. ابراهیم زاده بیدسکان،علیرضا. آناتومی انسانی پایه. جهاد دانشگاهی مشهد، 1387. شابک ‎۹۴۶۳۲۴۱۸۱۵. 
  1. Manobrium
  2. Body
  3. xiphoid