غدد لنفاوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غدد لنفاوی
Lymphknoten (Schwein).jpg
Lymph node, showing (1) capsule, (2) subcapsular sinus, (3) germinal centers, (4) lymphoid nodule, (5) trabeculae.
جزئیات
لاتین nodus lymphoideus
واژگان کالبدشناسی

گره های لنفاوی اندام بیضی شکل از سیستم ایمنی بدن، به طور گسترده ای در سراسر بدن از جمله زیر بغل و معده و مرتبط با عروق لنفاوی پخش شده است. غدد لنفاوی شامل سلول های B، T و سایر سلولهای ایمنی می باشد. غدد لنفاوی به عنوان فیلتر و یا تله ذرات بيگانه مانند برخي سلول هاي سرطاني عمل می کنند و در عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن مهم هستند. آنها شدیداً با گلبول های سفید خون به نام لنفوسیت ها و ماکروفاژها بسته بندی شده اند.تغييرات ظاهري غدد لنفاوي ميتواند يک علامت از يك بيماري باشد.تبدیل شدن آنها به التهاب یا بزرگ شدن در شرایط مختلف، که ممکن است از پیش پا افتاده، مانند عفونت گلو محدوده، به تهدید کننده حیات مانند سرطان غدد لنفاوي، مثانه، خون و يا ايدز باشد( در اكثر بيماري ها غدد لنفاوي قرمز رنگ هستند و درد شديدي دارند). وضعیت غدد لنفاوی بسیار مهم است که آن را برای مرحله بندی سرطان، تصمیم می گیرد که درمان به کار گرفته شود، استفاده می شود و يكي از بهترين راه ها براي تشخيص زودهنگام و درمان آن است. تورم هنگامی که التهاب یا بزرگ شدن گره های لنفاوی می تواند سخت، سفت و یا مناقصه است.غدد لنفاوی همچنین می تواند با بیوپسی تشخیص داده شود هر زمان که آنها ملتهب است.

وظایف گره های لنفاوی[ویرایش]

در داخل مایع لنفاوی گره های لنفاوی (شامل لنفوسیت ها)، یک نوع از گلبول های سفید خون وجود دارد که به طور مداوم از طریق غدد لنفاوی و جریان خون، مولکولهای موجود در دیواره سلولی باکتری و یا مواد شیمیایی مترشحه از باکتری ها موسوم به آنتی ژن، سلول آنتی ژن اختصاصی ارائه مي دهند براي مثال مانند انتقال سلولهای دندریتیک به داخل سیستم لنفاوی و سپس به غدد لنفاوی. در پاسخ به آنتی ژن، لنفوسیت در گره های لنفاوی یک آنتی بادی که به بیرون رفتن از گره های لنفی به گردش خون كمك ميكند، براي تولید پاتوژن آنتی ژن كه با هدف قرار دادن آن برای نابودی توسط سلول های دیگر عمل ميكنند، مکمل است. سایر سلولهای سیستم ایمنی بدن، برای مبارزه با عفونت و بيماري به غدد لنفاوی فرستاده و در نتيجه افزایش تعداد سلول های سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت ها، گره را گسترش و متورم ميكنند.

سیستم لنفاوی[ویرایش]

این سیستم ، مایع میان بافتی را از فضای بافتی به خون حمل می کند. تمامی بافت های بدن دارای کانال های لنفاوی می باشند.لنف از مایع میان بافتی منشاء می گیرد و ترکیب ان شبیه مایع میان بافتی می باشد.این سیستم علاوه بر حمل پروتئین و مایع از فضای میان بافتی گردش خون، یکی از مسیر های اصلی جذب مواد غذایی از لوله گوارش نیز محسوب می شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]