یوهان دیدریک وان در والس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«وان در والس» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر استفاده‌ها، وان در والس (ابهام‌زدایی) را ببینید.
یوهان دیدریک وان در والس
Johannes Diderik van der Waals.jpg
متولد ۲۳ نوامبر ۱۸۳۷
لیدن , هلند
مرگ ۸ مارس ۱۹۲۳ میلادی (۸۵ سال)
آمستردام , هلند
ملیت هلندی
رشته فعالیت فیزیک
محل کار دانشگاه آمسترام
دلیل شهرت به خاطر ارایه معادلات حالت گازها و مایعات
جوایز Nobel prize medal.svgجایزه فیزیک نوبل (۱۹۱۰)

یوهان دیدریک وان در والس (به هلندی: Johannes Diderik van der Waals) ‏(متولد ۲۳ نوامبر ۱۸۳۷ - درگذشته ۸ مارس ۱۹۲۳) دانشمند و ترمودینامیک‌دان مشهور هلندی بود. او به خاطر ارایه معادلات حالت گازها و مایعات در سال ۱۹۱۰ موفق به دریافت جایزه فیزیک نوبل شد.

او در شهر لیدن بدنیا آمد. در سن ۲۵ سالگی وارد دانشگاه لیدن شد. در سال ۱۸۷۷ عضو هیأت علمی دانشگاه آمسترام شد. او دو ثابت جدید a به ربایش بین مولکولی و b به حجم خود مولکول‌ها معادله گازها را به جهان معرفی کرد. در پی ابداعات او دانشمندان توانستند هیدروژن و هلیوم را مایع کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]


منابع[ویرایش]

«Johannes Diderik van der Waals»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رسمی نوبل. 177 سال پیش در چنین روزی یعنی 23 نووامبر سال 1837 یوهان دیدریک وان در والس در شهر لیدن هلند متولد شد. پدرش نجار بود و در یک خانواده پر جعمیت متولد شد. بخاطر ساختار تحصیلی خاص قرن نوزدهم بعد از اتمام پایان تحصیلات در مقطع ابتدایی بجای ورود به مقطع راهنمایی و دبیرستان که پیش نیاز ورود به دانشگاه بود تصمیم گرفت تا وارد مدرسه تحصیلات پیشرفته شود که در آن معلمان دوره ابتدایی را پرورش می‌دادند.

یوهان این دوره را در 15 سالگی به پایان رساند و به عنوان معلم دوره ابتدایی به تدریس در خلال سال‌های 1856 تا 1861 پرداخت. همچنین وی دوره‌های تکمیلی را سپری کرد و به عنوان معلم ارشد در مدرسه مشغول به تدریس شد. در سال 1862 بخاطر علاقه‌ای که به درس‌های ریاضیات، فیزیک و ستاره شناسی داشت در کلاس‌های این دروس در دانشگاه محل تولدش حاضر می‌شد؛ اما دانشگاه اجازه تحصیل رسمی به وی را نمی‌داد چراکه وی دوره دبیرستان را سپری نکرده بود. در همین دوران دولت هلند شروع به برگزاری دوره‌هایی تحصیلی در مقطع دبیرستان برای کسانی همچون یوهان دیدریک کرد. یوهان نیز برای تدریس ریاضیات در این مدارس درخواست داد و مورد پذیرش واقع شد و خود نیز بصورت همزمان به مطالعه سایر دروس پرداخت. او در امتحانات پایان سال شرکت کرد تا بتواند مقطع دبیرستان را به پایان برساند و اجازه ورود به دانشگاه را کسب کند. بعد از پایان این دوره یوهان شروع به تحصیل در دانشگاه لیندن در محل تولدش کرد و تحصیلاتش را در رشته فیزیک تا مقطع دکترا ادامه داد و در سال 1873 توانست از پایان نامه دکترای خود دفاع کند.

دستاوردهای این فیزیکدان بزرگ در حوزه ترمودینامیک ارزشمند هستند و نوبل فیزیک سال 1910 به همین منظور به وی اهدا شد. از دستاوردها و یادگارهای دکتر یوهان وان در والس می‌توان به معادله وان در والس اشاره کرد که نشان می‌دهد چون مولکول‌های موجود در یک گاز دارای حجمی معین هستند و نیروهای جاذبه بر یکدیگر وارد می‌سازند، گازهای حقیقی از قانون‌های گاز ایده‌آل پیروی نمی‌کنند. همچنین دیگر دستاورد مهم این فیزیکدان بزرگ نیروی واندروالسی است. در سال 1873 دکتر یوهان وان در والس وجود نیروهای کشش بین مولکولی در میان مولکول‌های گاز را مطرح کرد، به نظر وی مجموع این نیروها هستند که مقدار انحراف یک گاز حقیقی از گاز ایده‌آل را معین می‌کنند توضیح خاستگاه این نیروهای بین مولکولی توسط فرتینر لاندن در ۱۹۳۰ پیشنهاد شد.

در فیزیک شعاع‌های واندروالس نمایانگر کوتاه‌ترین فاصله ممکن بین اتم‌هایی است که بین آنها پیوند شیمیایی وجود ندارد و این فاصله مقداری است که در آن، نیروهای جاذبه ضعیف بین اتم‌ها، با نیروی دافعه بین پوسته‌های الکترونی، به تعادل می‌رسد. این مبحث نیز به واسطه دستاوردهای این فیزیکدان بزرگ به نام وی نامگذاری شده است درواقع این یوهان وان دروالس بود که برای نخستین بار ایده‌ی شعاع‌های واندروالس را مطرح کرد که اتم ها یک نقطه ساده نیستند و همین ایده را در معادله واندروالس نشان داد.

دکتر یوهان دیدریک وان در والس در تاریخ 8 مارچ سال 1923 در 85 سالگی از دنیا رفت.