یانگ وون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یانگ وون
فرمانروا ۲۴ گوگوریو
سلطنتمارس ۵۴۵ - مارس ۵۵۹ میلادی
تاج‌گذاریمارس ۵۴۵ میلادی
پیشینآن وون
جانشینپیونگ وون
ولیعهد گوگوریو
ولیعهدیژانویه ۵۳۳ - مارس ۵۴۵ میلادی
تاج‌گذاریژانویه ۵۳۳ میلادی
پیشینهیونگ‌آن
جانشینیانگ سونگ
زادهپیونگ سونگ
۵۳۸ میلادی
پیونگ یانگ سونگ
درگذشتهمارس ۵۵۹ میلادی
پیونگ یانگ سونگ
آرامگاه
جین پری شماره (۱)
فرزند(ان)یانگ سونگ
نام سلطنت
یانگ گانگسانگو وانگ
یانگ‌گانگ وانگ
نام پسامرگ
یانگ‌وون ته وانگ
کاخ سلطنتپیونگ یانگ سونگ
پدرآن وون
پیشهپادشاه


یانگ وون(هانگول:양원) با زادنام پیونگ‌ سونگ(هانگول:평성) (۵۴۵ میلادی تا ۵۵۹ میلادی) بیست و چهارمین پادشاه گوگوریو شمالی‌ترین امپراتوری از میان سه امپراتوری کره بود.

او پسر بزرگ بیست و سومین امپراتور گوگوریو پادشاه آن‌وون بود.

در مورد او اطلاعات زیادی موجود نیست فقط از مهمترین اتفاقات در زمان او می توان به این اشاره کرد که او با نیروهایش قسمتی از باکجه را تصرف کرد.

بعد از او پسرش پیونگ وون به پادشاهی رسید.

زندگی و سلطنت[ویرایش]

او در سال ۵۳۳، سومین سال سلطنت آن وون، به عنوان وارث تاج و تخت تأیید شد. اگرچه او وارث بود، اما گفته می شود که پس از مرگ پدرش نتوانست به سادگی قدرت را به دست گیرد. آنوون سه زن داشت و چون اولی برای او پسری به دنیا نیاورد، سایر ملکه ها تلاش کردند تا پسرشان را بر تخت سلطنت بنشانند. حامیان یانگ وون در مبارزه نظامی پیروز شدند و او توانست به تاج و تخت برسد.

یانگوون در سال ۵۴۷ برای جنگ آماده شد، قلعه باگم را بازسازی کرد و قلعه سین را تعمیر کرد. در سال ۵۴۸، او ۶٫۰۰۰ سرباز را به قلعه دوکسان باکجه فرستاد، اما ژنرال سیلا جو جین رهبری ارتش امدادی را بر عهده داشت و حمله گوگوریو شکست خورد. در سال ۵۵۰، بکجه به قلعه دوسال حمله کرد و آن را غارت کرد. گوگوریو ضد حمله کرد و به قلعه گئومهیئون باکجه حمله کرد، اما سیلا از این فرصت استفاده کرد و دو قلعه دیگر گوگوریو را تصرف کرد.

در سال ۵۵۱، امپراتوری نوظهور گوکتورک ها از آسیای مرکزی حمله کرد و قلعه سین را محاصره کرد. که نتوانستند آن را بگیرند، به جای آن به قلعه باگم حمله کردند. در این هنگام، یانگ‌وون ژنرال خود گو‌هول و ۱۰٫۰۰۰ سرباز را علیه گوکتورک ها فرستاد. آنها ۱٫۰۰۰ نفر را کشتند یا اسیر کردند. در همان سال، شیلا بار دیگر حمله کرد و ده ناحیه از منطقه سئول کنونی را تصرف کرد. در سال ۵۵۲ قلعه جانگ‌آن ساخته شد. در سال ۵۵۴، نیروهای یانگ وون به قلعه آنگچئون در باکجه حمله کردند، اما موفق به تصرف آن نشدند.

در سال ۵۵۳، ون‌شوآن، امپراتور چی شمالی، سفیر کوی لیو را به گوگوریو فرستاد تا غیرنظامیان چینی را که از ناآرامی‌ها در پایان وی شمالی فرار کرده بودند، به گوگوریو بازگرداند. وقتی دادگاه یونگ‌وون نپذیرفت، کوی‌لیو عصبانی شد و یانگ‌وون را با مشت از روی صندلی اش زد. یانگ‌وون که ترسیده بود از امتناع خود عذرخواهی کرد و با بازگرداندن پنج هزار خانوار موافقت کرد.

در سال ۵۵۷، یانگ وون شاهزاده گو یانگ سونگ را به عنوان وارث تاج و تخت تعیین کرد. در دهمین ماه قمری همان سال، فرمانده گان‌جوری قلعه هواندو شورش کرد، اما شورش سرکوب شد و او اعدام شد. یانگوون در سال ۵۵۹ پس از پانزده سال سلطنت درگذشت.

منابع[ویرایش]