دانگچئون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانگچئون
پادشاه گوگوریو
سلطنت۲۲۷-۲۴۸ میلادی
پیشینسانسانگ
جانشینجونگچئون
زاده۲۰۹ میلادی
درگذشته۲۴۸ میلادی (۳۹ سال)
دودمانگوگوریو

دانگچئون (۲۴۸-۲۲۷ میلادی)، یازدهمین امپراتور گوگوریو، شمالی‌ترین در میان سه امپراتوری کره، بود. پادشاه دانگچئون در هنگام مرگ بسیار محبوب بود به گفته کتاب تاریخی سامگوک ساگی وقتی پادشاه دانگچئون درگذشت بسیاری از مردم گوگوریو بخاطر غم از دست دادن شاهشان بسیار غمگین و ناراحت شدند و سعی کردند همراه با پادشاه خود از دنیا برند هم چنین در زمان پادشاه دانگچئون بود که گوگوریو اولین حمله خودرا به پادشاهی شیلا انجام داد که در نبرد پیروز شد اما در سال ۲۴۷ میلادی با شیلا پیمان صلح امضاء کرد و درسال ۲۴۸ هم در سن ۳۹ سالگی درگذشت

پادشاه دانگچئون را هم چنین در سریال افسانه سه برادر نشان دادند که افسانه سه برادر دوره سه پادشاهی در چین بود که گوگوریو با یکی از این کشورهای چینی درگیر شد

سابقه[ویرایش]

او نوه هشتمین فرمانروای گوگوریو، پادشاه سیندائه، و پسر دهمین فرمانروای گوگوریو، پادشاه سانسانگ، بود. مادر او ملکه دوم امپراتور سانسانگ بود. او در سال ۲۱۳ میلادی ولیعهد شد، و پس از مرگ سانسانگ به سلطنت رسید.

حکومت[ویرایش]

دانگچئون، در میان رقابت قدرتهای بزرگ چین،سلسله گانگ سون یوآن (چین) و سلسله وو شرقی(چین) و سلسله کائو وی ، بازی را آغاز کرد. در سال ۲۳۴ میلادی، دانگچئون، یک نماینده به حکومت وی (چین) برای برقراری صلح فرستاد. در سال ۲۳۶ میلادی، یک سفیر به نام هائو وی، از سلسله وو (چین) برای در خواست صلح به گوگوریو رسید. دانگچئون، آن سفیر را برای ماهها نگهداشت و عاقبت سر او را برای حکومت وی (چین)، فرستاد.

در سال ۲۳۸ میلادی، دانگچئون توانست با حکومت وی (چین)، برای نابودی خانواده گانگ سون و از بین بردن نفوذ آن‌ها بر شبه جزیره لیون دانگ و سایر نواحی مرزی گوگوریو هم پیمان شود. دانگچئون در سال ۲۴۲ میلادی، یک ارتش برای حمله به قلعه یودانگ فرستاد و خاک گوگوریو را با موفقیت گسترش داد.

جنگ علیه سلسله گانگ سون (چین) با موفقیت همراه بود، اما متحد گوگوریو، سلسله وی (چین)، سرانجام به یک تهدید جدید تبدیل شد، و دانگچئون دستور حمله به سلسله وی (چین) را صادر کرد. حکومت وی (چین) یک نیروی ۱۰۰۰۰ نفری را برای حمله به گوگوریو فرستاد و پایتخت آن، هوان دو، را تصرف کرد، و دانگچئون مجبور شد تا پایتخت را به صورت موقت در سال ۲۴۷ میلادی به پیونگ یانگ منتقل کند. از پیونگ یانگ، دانگچئون به مقابله با نیروهای سلسله وی (چین) پرداخت و توانست سرزمینهای اشغال شده را پس بگیرد.

درآن هنگام، یک ژنرال گوگوریو، به نام یویو، به اردوگاه حکومت وی (چین) رفت و فرمانده نادان سلسله وی(چین) تصور کرد که گوگوریو تصمیم به تسلیم شدن گرفته‌است.ژنرال یویو از فرصت بدست آمده استفاده کرد و فرمانده را به قتل رساند و سپس خودکشی کرد، که سبب اختلاف و آشفتگی بزرگی در میان ارتش حکومت وی (چین) شد. وقتی که خبر مرگ ژنرال یویو به پادشاه دانگچئون رسید، او دستور داد که یک بنای یادبود برای ژنرال یویو بسازند. سپس او ارتش را رهبری کرد و به نیروهای حکومت وی (چین)، حمله کرد و به آن‌ها فشار آورد تا از خاک گوگوریو خارج شوند. ژنرال میل یو و یو اوکگو، نیروهای سلسله وی (چین) را مجبور به عقب نشینی کردند. نیروهای گوگوریو در این جنگ پیروز شدند و توانستند تمام سرزمینهایی اشغالی را باز پس بگیرند.

در سال ۲۴۷ میلادی، پادشاه دانگچئون، پسرش یئون بول را به عنوان ولیعهد و جانشین خود معرفی کرد. او در سال ۲۴۵ میلادی به شیلا، یکی دیگر از سه امپراتوری کره در جنوب، حمله کرد، اما در سال ۲۴۸ میلادی با شیلا صلح کرد.

مرگ و جانشین[ویرایش]

دانگچئون در سال ۲۴۸ میلادی، پس از ۲۲ سال حکومت در اثر بیماری در گذشت. گفته شده که قبر او در جنوب استان پیون گان، نزدیک پیونگ یانگ، واقع در کره شمالی می‌باشد. آمده است که دانگچئون بسیار محبوب بوده، بطوریکه تعداد زیادی از مردم در مراسم تدفین او شرکت کردند. ولیعهد یئون بول، بلافاصله پس از مرگ پدرش به سلطنت رسید و پادشاه جونگچئون، گردید.

پانویس[ویرایش]