گگوگ یانگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گگوگ یانگ
پادشاه گوگوریو
دوران۳۸۴–۳۹۱
پیش ازگوآنگ گائتو بزرگ
پس ازسوسوریم
دودمانگوگوریو

گگوگ یانگ (۳۹۱–۳۸۴ میلادی)، هجدهمین امپراتور گوگوریو، شمالی‌ترین در میان سه امپراتوری کره، بود. در دوران حکومت او موازنه قدرت در بین ۳ امپراتوری کره در نتیجه حمله گوگوریو به باکجه و اتحاد با شیلا شروع یه تغییر کرد.

سابقه و بدست آوردن تخت پادشاهی[ویرایش]

پادشاه گگوگ یانگ، پسر شانزدهمین فرمانروا، پادشاه گگوگوون، بود که توسط فرمانروای باکجه، پادشاه گان چوگو، کشته شد. او، همچنین برادر هفدهمین فرمانروا، پادشاه سوسوریم، و پدر نوزدهمین فرمانروا، پادشاه گوآنگ گائتو بزرگ، بود.

گگوگ یانگ، بعد از مرگ پادشاه سوسوریم که پسری نداشت به سلطنت رسید.

حکومت[ویرایش]

در دومین سال حکومت پادشاه گگوگ یانگ، او ۴۰٫۰۰۰ سرباز برای حمله به ایالت یوان چین در شبه جزیره شبه‌جزیره لیائودونگ اعزام کرد. ارتش گوگوریو، لیائودونگ و هیون تو گون را تصرف کرد و ۱۰٫۰۰۰ زندانی گرفت. در همان زمستان، یوان در یک ضد حمله هر دو ایالتش را باز پس گرفت.

در سال ۳۸۶ میلادی پرنس Go Dam-deok، فرمانروای بعدی پادشاه گوآنگ گائتو بزرگ، به عنوان وارث تاج و تخت تعیین شد.

گوگوریو در سال ۳۸۶ میلادی به امپراتوری جنوبی کره، باکجه، حمله کرد. در سال‌های ۳۸۹ و ۳۹۰ میلادی این حمله‌ها رو تکرار کرد. در بهار سال ۳۹۱ میلادی، گوگوریو یک معاهده دوستی با فرمانروای شیلا، یکی دیگر از سه امپراتوری کره، پادشاه پادشاه نائمول، امضاء کرد، و پسر خواهر پادشاه نائمول ٫ پادشاه سیلسئونگ را به عنوان گروگان پذیرفت. شاه گگوک یانگ بارها مورد حمله ژیانبی که همان کشور هویان که توسط مورونگ هوان تأسیس شده بود مورد حمله قرار گرفت ریشه کینه بین گوگوریو و هویان بر سر برده شدن بقایای جسد شاه میچئون توسط قوم ژیانبی که کشور هویان را ساخته بودند بود از این رو دومین پسر شاه گگوک یانگ دام دوک/پادشاه گوانگتو اینده/به میدان جنگ رفت و پیروزی بزرگی بدست آورد. در زمان حکومت گگوک یانگ /ایریون/توسط نخست‌وزیر او شورشی به راه افتاد که با کمک ولیعهد دام دوک که بعد از مرگ برادرش دامانگ ولیعهد شده بود و همچنین فرمانده ارشد کومو سرکوب شد.

مرگ و جانشین[ویرایش]

او به پذیرش تفکرات کنفوسیوسی و مذهب بودا کمک کرد، یک معبد ملی ساخت و معبد اجدادی را بازسازی نمود.

پادشاه گگوگ یانگ در هشتمین سال سلطنتش در پنجمین ماه قمری از سال ۴۱۳ میلادی در گذشت. پس از مرگ، به او نام گگوگ یانگ داده شد. اگرچه گوانگ گتو فقط ۲۲ سال حکمرانی کرد و نسبتاً جوان فوت کرد، اما گفته می‌شود پیروزی‌های وی حد نهایی تاریخ کره را مشخص می‌کند. به‌جز دوره‌ای دویست ساله که با پسر و جایگزین وی (پادشاه جانگسو) آغاز می‌شود و پادشاهی بالهه؛ کره هرگز تاکنون سرزمین عظیمی به این بزرگی نداشته‌است.

بعد از او پسرش گوآنگ گائتو بزرگ به پادشاهی رسید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

گگوگ یانگ
درگذشتهٔ: ۳۹۱
عنوان سلطنتی
پیشین:
سوسوریم
پادشاه گوگوریو
۳۸۴–۳۹۱
پسین:
گوآنگ گائتو بزرگ