بوجانگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بوجانگ
پادشاه گوگوریو
سلطنت۶۴۲–۶۶۸
پیشینیئونگ نیو
جانشینگو دئوک مو
زادهپیونگ یانگ
درگذشته۶۸۲
ژینگ سانک
آرامگاه
نامعلوم
دودمانگوگوریو

پادشاه بوجانگ بیست و هشتمین پادشاه گوگوریو و آخرین فرمانروای گوگوریو بود که توسط فرمانده ارشد گوگوریو یئون گائه سمون به تخت نشانده شد.گوگوریو در سال ۶۶۸ میلادی توسط شیلا و متحدانش با خاک یکسان گردید و بوجانگ تسلیم شاه بزرگ کره شاه مونمو کبیر شد.

نام اختصاص داده به او چانگ نیز بوده به همین خاطر گاهی او به نام پوجانگ نیز شناخته می‌شود.

بوجانگ پسر برادر پادشاه پیشین گوگوریو یئونگ نیو بود. در سال ۶۴۲ ژنرال یئون گائه سمون کودتا کرد و پادشاه یئونگ نیو و بسیاری از حامیان وی را کشت. سپس یئون گائه سمون، بوجانگ را به سلطنت رساند. بوجانگ همان پادشاهی است که با مترسک فرقی نداشت او که رسم کشور داری را نمیدانست و تمام کشورش را یونگاسمون اداره میکرد.

با هدف جلب نظر گوگوریو برای شرکت در یک تهاجم علیه باکجه، شیلا کیم چونچو را برای درخواست حضور سربازان گوگوریو به گوگوریو فرستاد که مورد موافقت گوگوریو قرار نگرفت.

بوجانگ در بیشتر دوران سلطنتش به عنوان یک پادشاه دست نشانده که به حکومت نظامی یئون گائه سمون مشروعیت می بخشید شناخته می شد. به عنوان مثال او به دستور یئون گائه سمون به حمایت از تائویسم پرداخت و دستور سرکوب بوداییت را صادر کرد در حالی که خودش یک بودایی بود. گوگوریو در دوران بوجانگ دچار بلایای طبیعی زیادی شد.

دوران سلطنت[ویرایش]

گوگوریو با اتحاد با باکجه، به جنگ با شیلا پرداخت. روابط احیا شده گوگوریو با امپراتوری ژاپنی وا موجب انزوای بیشتر شیلا شد. در سال ۶۴۲ شیلا، کیم چونچو را جهت مذاکره بر سر یک قرار داد به گوگوریو فرستاد اما زمانی که یئون گائه سمون استرداد منطقه سئول را خواستار شد مذاکرات متوقف شد و این کار باعث شد تا شیلا با تانگ متحد شود.

در سال ۶۴۵ امپراتور تایزونگ از تانگ تهاجم عظیمی از خشکی و دریا علیه گوگوریو انجام داد ولی یئون گائه سمون و یانگ مانچون این تهاجم و حملات کوچک بعدی تانگ به گوگوریو را دفع کردند. در سال ۶۴۵ گوگوریو به خیتان که متحد تانگ بود حمله کرد. در سال ۶۵۵ گوگوریو و باکجه به شیلا حمله کردند.

باکجه در سال ۶۶۰ توسط اتحاد تانگ و شیلا سقوط کرد. یئون گائه سمون حملات بزرگ پیونگ یانگ در سال ۶۶۱ و نبرد رودخانه ساسو در سال ۶۶۲ را دفع نمود اما این باعث شد تا شیلا و تانگ در متمرکز کردن تهاجماتشان علیه گوگوریو آزادانه تر رفتار کنند. در سال ۶۶۳ جنبش احیای باکجه با پناهنده شدن رهبر آن بویو پونگ به گوگوریو به اتمام رسید.

در سال ۶۶۶ یئون گائه سمون مرد. پادشاه برای در اختیار گرفتن امور کشور ناتوان بود و در عوض بر اثر منازعات جانشینی توسط پسران یئون گائه سمون گوگوریو در مسیر فروپاشی قرار گرفت.

سقوط گوگوریو و پس از آن[ویرایش]

به موازات ادامه کشمکش‌های داخلی گوگوریو، یئون نام سنگ به تانگ پناهنده شد و ۴۰ دژ نزدیک مرز به تانگ تسلیم شدند. ئیون جونگ تو پسر دیگر یئون گائه سمون نیز به شیلا پناهنده شد.

پایتخت گوگوریو در نهمین ماه قمری از سال ۶۶۸ به دست نیروهای تانگ و شیلا افتاد و بوجانگ دستگیر شد. بوجانگ توسط امپراتور گائوزونگ از تانگ به عنوان وزیر امور عامه منصوب شد.

تانگ با مشکلات زیادی از بابت حکومت بر ساکنان سابق گوگوریو و مقاومت شیلا در برابر باقی ماندن حضور نظامی تانگ در شبه جزیره کره مواجه بود. در سال ۶۶۷ م امپراتوری تانگ، بوجانگ را به عنوان پادشاه چوسان معرفی کرد و او را مسئول فرمانداری لیائودونگ و ژنرال محافظ برای آرام کردن شرق نامید. اما بوجانگ به تحریک شورش‌ها علیه تانگ که در جهت احیای گوگوریو بودند پرداخت و در این راه آوارگان گوگوریو را سازمان دهی کرد و با قبایل مالگال متحد شد. سرانجام در سال ۶۶۸ به سیچوان تبعید شد و سال بعد در گذشت.

به دلیل اینکه بوجانگ آخرین پادشاه گوگوریو بود بعد از مرگ نام معبدی به او اعطا نشد.

تلاش مختصری برای احیای گوگوریو توسط آنسونگ پسر بوجانگ صورت گرفت اما سرانجام او به شیلا تسلیم شد.

یکی از پسران بوجانگ به نام گو یاک گوانگ در ژاپن ساکن شده بود در سال ۶۶۶ خاندان کوما را در ژاپن تأسیس کرد. که در ژاپن با نام کومانو کوشیکی جاککو شناخته می‌شود.

گو دئوک مو شاهزاده گوگوریو و سومین پسر بوجانگ سلسله گوگوریو کوچک را در سال ۶۹۹ تاسیس کرد.

خانواده[ویرایش]

 • پسرهای همسر اولش:[۱]
  • گو بوک-نام (고복남) - (Go Bok-nam) آخرین ولیعهد گوگوریو.
  • گو ایم -مو (고임무) - (Go Im-mu ) آخرین مگنیجی (Magniji) گوگوریو.
  • گو ریون (고련) (Go Ryeon)
  • گو دئوک مو (고덕무) (Go Deokmu)
  • (고약광, 高若光) گو یاک گوانگ (Go Yak-gwang) جد خاندان کوما (Koma clan ) در ژاپن.[۲]
 • پسرهای همسر دومش:[۱]
  • آنسونگ (안승, 安勝) ( Anseung )
  • (인승, 仁承) - این سئونگ (Inseung) جد خاندان هئونگ سونگ گو Hoengseong Go) clan) (همچنین شناخته شده به نام خاندان گوگوریو گو (Goguryeo Go Clan )) خاندان سلطنتی گوگوریو در کره
 • نوه‌ها:
  • گو بون (고보원) ( Go Bowon) .
  • گو جین(Go Jin) پسر گو ریون(고진).
  • Koma no Ieshige (高麗家重) - Go Yak-gwang's son in Japan.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "보장왕" (به کره‌ای). Doopedia. Retrieved 2016-10-07.
 2. Nihon Shoki. Japan. 720.

شاه مونمو کبیر

پادشاه موییل