موبون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موبون
ته‌وانگ
پادشاه گوگوریو
سلطنت۴۸ - ۵۳ میلادی (۵ سال)
تاج‌گذاری۴۸ میلادی
پیشینمینجانگ
جانشینتائجو
ولیعهد گوگوریو
ولیعهدیدسامبر ۳۲ - اکتبر ۴۴ میلادی
تاج‌گذاریدسامبر ۳۲ میلادی
پیشینتموشین
جانشینهائه آیگ
زادههائه وو
۳۰ میلادی
درگذشته۵۳ میلادی (۲۳ سال)
آرامگاه
موبون وون
همسر(ان)ملکه سوسو
فرزند(ان)هائه آیگ
نام پسامرگ
موبون ته‌وانگ
خاندانهائه
دودمانگوگوریو
پدرتموشین
مادرملکه سونگ می‌سولسو
پیشهپادشاه
سه امپراتوری

۱- امپراتوری شیلا ۵۷ پ.م. — ۹۳۵ م.
۲- امپراتوری گوگوریو ۳۷ پ.م. — ۶۶۸ م.
۳- امپراتوری بکجه ۱۸ پ.م. — ۶۶۰ م.

موبون (هانگول: 모본 با زادنام هائه‌وو هانگول: 해우) (زاده: ۳۰ - ۵۳ میلادی) پنجمین امپراتور گوگوریو، شمالی‌ترین در میان سه امپراتوری و دومین فرزند امپراتور تموشین بود.

پیشینه و سلطنت[ویرایش]

بر اساس سامگوک ساگی، یک تاریخ کره ای در قرن دوازدهم از سه پادشاهی کره، موبون پسر ارشد سومین پادشاه گوگوریو، تموشین بود. اگرچه موبون در زمان مرگ تموشین ولیعهد بود، اما به دلیل جوانی موبون، برادر کوچکتر تموشین، مینجانگ، به سلطنت رسید. موبون با مرگ مینجانگ پادشاه شد. با این حال، در سامگوک یوسا، موبون به عنوان برادر بزرگتر مینجانگ توصیف شده‌است.

سامگوک ساگی خاطرنشان می‌کند که شخصیت موبون خشن و سرسخت بود و خشم مردم عادی را برانگیخت. در سال ۴۹، او چندین بار به فرماندهان بیپینگ، یویانگ، شانگگو و تایوان سلسله هان حمله کرد، اما بعداً با هان معاهده امضا کرد.

او توسط یکی از مقامات دادگاه به نام دورو از موبون کشته شد. او در موبون وون به خاک سپرده شد.

او پسرش هائه‌آیگ را ولیعهد نامید، اما پس از مرگ موبون، جنگ قدرت برای تاج و تخت درگرفت. برخی از محققان معتقدند که موبون آخرین خط نام خانوادگی هائه بود که با دومین پادشاه گوگوریو، یوری آغاز شد، و ششمین پادشاه تائجو، تبار نام خانوادگی گو را آغاز کرد (سپس به‌طور عطف به ماسبق نام خانوادگی گو را به پادشاه مؤسس جومونگ نسبت داد).

بحث و جدل پیرامون سلطنت بعدی[ویرایش]

بسیاری از منابع اصلی کره ای، مانند سامگوک ساگی و سامگوک یوسا، بیان می‌کنند که پادشاه موبون پادشاه بزرگی بود که در ابتدا به فکر مردم خود بود، اما در اواخر سلطنت خود به یک ظالم تبدیل شد. اما در مشاهده وقایعی که در همین منابع کره ای آمده‌است، مواردی از قبیل افتتاح تمام انبارهای مواد غذایی برای رفع گرسنگی و فقر مردم و گسترش قلمروها ذکر شده‌است که از ویژگی‌های یک ظالم با در نظر گرفتن این موضوع، برخی از محققان گمان می‌کنند که سوابق و تصویر عمومی از پادشاه موبون ممکن است تلاشی از طرف طرفداران پادشاه تائجو برای توجیه کودتای خود بوده باشد. این محققان بیشتر از این نظریه حمایت می‌کنند که تفاوت نام خانوادگی در حاکمان اولیه گوگوریو به دلیل تغییر قدرت در میان پنج خانواده نجیب است.

پانویس[ویرایش]