پرش به محتوا

بنگسانگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بنگسانگ
ته‌وانگ
پادشاه گوگوریو
سلطنت۲۹۲ - ۳۰۰ میلادی(۸ سال)
تاج‌گذاری۲۹۲ میلادی
پیشینسئوچئون
جانشینمیچئون
ولیعهد گوگوریو
ولیعهدینامشخص - مارس ۲۹۲ میلادی
تاج‌گذارینامشخص
پیشینیاگرو
جانشینسایو
زادهسانگبو
نامشخص
گونگناسئونگ
درگذشتهسپتامبر ۳۰۰ میلادی
گونگناسئونگ
آرامگاه
بنگسانگ وون
نام سلطنت
چیگال ته‌وانگ
نام پسامرگ
بنگسانگ ته‌وانگ
دودمانگوگوریو
پدرسئوچئون
مادرملکه وو
پیشهپادشاه
سه امپراتوری

۱- امپراتوری شیلا ۵۷ پ.م. — ۹۳۵ م.
۲- امپراتوری گوگوریو ۳۷ پ.م. — ۶۶۸ م.
۳- امپراتوری بکجه ۱۸ پ.م. — ۶۶۰ م.

پادشاه بنگسانگ(هانگول:봉상 با زادنام، سانگبو هانگول:상부) (سلطنت ۲۹۲ - ۳۰۰ میلادی)، چهاردهمین امپراتور گوگوریو، شمالی‌ترین در میان سه امپراتوری کره، بود.

گفته شده‌است، که او از دوران جوانی آدم بسیار متکبر و فاسدی بوده، به دیگران اطمینان نداشته و بسیار حسود بوده‌است. به محض رسیدن به سلطنت، بنگسانگ عموی معروفش، «دالگا» (شاهزاده آن‌گوگ)، را متهم به خیانت کرد و او را کشت. بر طبق کتاب سامگوک ساگی، خشونت او مردم را آشفته و ناراحت کرد.

اقدامات[ویرایش]

در هشتمین ماه از سال ۲۹۳ میلادی، قبیله ژیان‌بی، به رهبری مورونگ‌هوی به گوگوریو حمله کرد و بنگسانگ به کوه‌های شین‌سونگ فرار کرد. از شمال سوهیونگ، شخصی به نام گو نو‌جا با هدایت ۵۰۰ سواره نظام به ملاقات پادشاه رفت، و سپس برای مقابله با نیروهای ژیان‌بی رهسپار شد. پادشاه به "گو‌نو‌جا" لقب "ته‌يونگ" را اعطا کرد، پنجمین رتبه در دربار، و "گونگ‌نیم" را به عنوان پاداش به او بخشید.

در پیروی همان ماه، پادشاه از ترس اینکه برادر کوچکترش، دولگو نقشه خیانتی علیه او طرح ریزی کرده باشد، او را مجبور به خود کشی کرد. پسر دولگو، فرمانروای بعدی، پادشاه میچئون، فرار کرد و زندگی خود را نجات داد. در هشتمین ماه از سال ۲۹۶ میلادی، مورونگ‌هوی یک بار دیگر به گوگوریو حمله کرد، اما حمله او دفع گردید.

پیروی همان ماه، یخبندان شدید و فر ریختن تگرگ سبب شد تا محصولات کشاورزی نابود گردد، اما پادشاه به بازسازی و تجدید بنای قصر ادامه داد، بطوری که مردم به صورت بزرگ و عمده اعتراض کردند. پادشاه بنگسانگ، به توصیه وزیرانش گوش نداد، و به مردم توجه نکرد.

مرگ و جانشین[ویرایش]

در پایان، در طی کودتایی که وزیرانش در هشتمین ماه از سال ۳۰۰ انجام دادند، بنگسانگ و دو پسرش مجبور به خودکشی شدند. او در در "بنگسانگ‌وون" دفن گردید.

وزیرانش، شاهزاده فراری را پیدا کردند، و او را به عنوان پادشاه میچئون به سلطنت رساندند.

پانویس[ویرایش]