گرانویل استنلی هال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

[۱]

گرانویل استنلی هال، حدود ۱۹۱۰.

گرانویل استنلی هال (به انگلیسی:Granvil Stanly Hall) در سال ۱۸۴۴ میلادی در مزرعه‌ای واقع در ایالت ماساچوست از ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد و در سال ۱۹۲۴ در گذشت. او بنیانگذار انجمن روان‌شناسی آمریکا بود و تأثیر چشمگیری بر روان‌شناسی تربیتی گذارد. علاقه علمی او بیشتر روی مسائل دوران رشد کودکان و نظریه تکامل متمرکز بود.[۲]در سال ۱۹۰۴، جی. استنلی هالِ روان‌شناس، مفهوم «نوجوانی» را در دو کتاب بزرگ تدریس نمود، کتاب‌هایی مملو از توصیفات فیزیولوژیک، روان‌شناختی و رفتاری که هال با شرم و حیا «علمی» خوانده بود. این دو کتاب به مرجع اکثر بحث‌های مربوط به نوجوانی در چندین دههٔ بعد تبدیل شد. طبق یک نظر سنجی که در سال ۲۰۰۲ در نشریه علمی :Review of General Psychologyen:Review of General Psychology منتشر شد. گرانویل استنلی هال، در میان روانشناسانی که در قرن بیستم به آنها، بیش از دیگران استناد شده بود؛ در رتبه ۷۲ قرار داشت.

کودکی[ویرایش]

گرانویل استنلی هال، در اشفیلد بدنیا آمد. دوره رشد و کودکی خود را همراه با پدر و مادرش در یک مزرعه زندگی کرد. پدر او در مجلس قانونگذاری ماساچوست خدمت می‌کرد. مادر او معلم بود. گرانویل استنلی هال، در دوران کودکی و نوجوانی، وقت زیادی را به مطالعه اختصاص داد. او از مزیت والدینی تحصیل کرده و علاقمند به تربیت فرزند، بهره‌مند بود. در نوجوانی، ضمن علاقه به حیوانات، از فعالیت ورزشی و فراگیری مهارتهای جسمی لذت می‌برد. او از همان سنین کودکی استعداد خود را نشان داد و در ۱۶ سالگی شروع به تدریس دانش آموزانی کرد که اکثراً از خود او، سن بیشتری داشتند.[۳]

تشکیل خانواده[ویرایش]

[۴]همسر اول گرانویل استنلی هال، کورنلیا فیشر.[۵] نام داشت. آنها در سپتامبر سال ۱۸۷۹ میلادی ازدواج کردند و صاحب دو فرزند شدند. در سال ۱۸۹۰، همسر هال، کورنلیا و دخترشان، جولیا فیشر هال، متولد ۳۰ مه ۱۸۸۲، هر دو در اثر خفگی در یک حادثه درگذشتند.[۶] پسر آنها، دکتر رابرت گرانویل هال،[۷] در۷ فوریه ۱۸۸۱ متولد شد و از چهار سالگی به بعد توسط پدرش بزرگ شد. ازدواج دوم او با فلورانس ای اسمیت،[۸] ژوئیه ۱۸۹۹ بود. همسر دوم او مبتلا به تصلب شرایین مغز بود و پس از سالها رفتارهای غیرعادی در یک آسایشگاه بستری شد.

پانویس[ویرایش]

  1. Behnegarsoft.com. «دیگر دوره‌ای به‌نام «نوجوانی» وجود ندارد». ترجمان | علوم انسانی و ترجمه. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۰۲.
  2. دوان پی. شولتز؛ سیدنی الن شولتز(۱۹۸۷). تاریخ روان‌شناسی نوین. جلد اول، ترجمه علی اکبر سیف و همکاران(۱۳۷۰)، چاپ اول، انتشارات رشد، تهران، صفحه ۲۷۴–۲۷۷
  3. G. Stanley Hall - Wikipedia,(Childhood)
  4. G. Stanley Hall - Wikipedia;Family
  5. Hall’s first wife was Cornelia Fisher
  6. Hall's wife Cornelia and their daughter, Julia Fisher Hall, born May 30, 1882, both died of accidental asphyxiation.
  7. Dr. Robert Granville Hall, was born February 7, 1881
  8. Florence E Smith,

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی،Stanley Hall بازدید:۱۱ فوریه ۲۰۱۲