کلیسای سرکیس مقدس (تبریز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلیسای سرکیس مقدس
Serkiss (Gerigury) church.jpg
صحن داخلی کلیسای سرگیس مقدس
کلیسای سرکیس مقدس (تبریز) در ایران واقع شده
کلیسای سرکیس مقدس (تبریز)
موقعیت در ایران
اطلاعات اولیه
موقعیتمدرسه ساهاکیان، کوچه بارون آواک، محله لیل آباد، خیابان شریعتی جنوبی، تبریز
مختصات۳۸°۰۴′۱۱″شمالی ۴۶°۱۶′۵۹″شرقی / ۳۸٫۰۶۹۸۴۹°شمالی ۴۶٫۲۸۳۱۱۸°شرقی / 38.069849; 46.283118مختصات: ۳۸°۰۴′۱۱″شمالی ۴۶°۱۶′۵۹″شرقی / ۳۸٫۰۶۹۸۴۹°شمالی ۴۶٫۲۸۳۱۱۸°شرقی / 38.069849; 46.283118
دینکلیسای حواری ارمنی
شهرستانشهرستان تبریز
استاناستان آذربایجان شرقی
سبک‌ معماریکلیسا
بنیان‌نهادندوره قاجار
کشورایران
اطلاعات اثر
کاربریمذهبی
دورهٔ ساخت اثردوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۱۱۹۸۳
تاریخ ثبت ملی۵ تیر ۱۳۸۴

کلیسای سرکیس مقدس (به ارمنی: Սուրբ Սարգիս Եկեղեցի) تبریز در خیابان شریعتی جنوبی و در محلهٔ لیلاوا و در کوچهٔ بارون آواک قرار دارد.این کلیسا به یاد کلیسای سرکیس آذرشهر ساخته شده‌است.

سرکیس مقدس نام کلیسایی است که در سال ۱۸۲۱ میلادی به وسیلهٔ شخصی به نام پطروسیان در محله بارون آواک تبریز ساخته شده‌است. بنا در سال ۱۸۴۵ تجدید یافته و سبک معماری آن ارمنی است. این کلیسا نیز به شکل صلیب ساخته شده و سه درب از سوی شمال، شرق و جنوب به آن باز می‌شود. در مدخل شرقی آن قبری وجود دارد که متعلق به کشیشی به نام هاکوپ قاراپتیان می‌باشد. بنای کلیسا سنگی و گنبدهای آن آجری است. در داخل کلیسا چهار ستون آجری با پایه‌های عریض سنگی، علاوه بر اینکه گنبد بزرگ وسطی و طاقهای متعدد سقف را نگهداشته‌اند، محراب و نماز گاه‌های فرعی را نیز از تالار اجتماعات جدا کرده‌اند. در بیرون کلیسا در پای دیوار شرقی حیاط، یک بنای یادبود سنگی ساخته شده‌است. این بنا برای یاد بود کشته شدگان ارمنی ساخته شده‌است و طرح و حجاری بدیعی دارد. در کنار این یادبود سنگ نبشته‌های مرمرین متعددی در پای همان دیوار پهلویی نهاده شده استا که همه متعلق به قبور کشتگان و بزرگانی از ارامنه‌است که اغلب آنها در قرن ۱۹ در گذشته و در حیاط این کلیسا مدفون گشته‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • شجاع دل، نادره (۱۳۸۴). «مروری بر کلیساهای ارامنه استان آذربایجان شرقی». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال نهم - زمستان (۳۴).
  • «کلیساهای تاریخی تبرریز». دانشنامه رشد.
  • «کلیسای سرکیس مقدس». میراث فرهنگی آذربایجان شرقی.