جبرائیل بوداغیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جبرائیل بوداغیان
نماینده دوره یازدهم، دوازدهم و سیزدهم مجلس شورای ملی
مشغول به کار
۲۰ شهریور ۱۳۱۶ – ۲۹ بهمن ۱۳۲۲
پس ازیوسف میرزایانس
پیش ازآلکساندر آقایان
حوزه انتخاباتیارمنی‌های جنوب ایران
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۴۹ خورشیدی
۱۸۷۰ میلادی
ملیتایرانی ارمنی‌تبار
شغلسیاست‌مدار
مذهبکلیسای حواری ارمنی

جبرائیل بوداغیان (به ارمنی: Գաբրիել Բուդաղյան) (زاده ۱۲۴۹ خورشیدی روستای هفتوان)، نماینده ارمنی‌های جنوب ایران در دوره‌های یازدهم تا سیزدهم مجلس شورای ملی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

جبرائیل بوداغیان ابتدا شغل تجارت خشکبار را از زادگاهش شروع نمود. وی دیرتر در تبریز ساکن شد و در آنجا تجارت خود را توسعه داد و با شهرهای اطراف به داد و ستد پرداخت. او، که از تاجران موفق بود، همراه برادرش، ایسرائیل بوداغیان، «تجارتخانهٔ برادران بوداغیان» را تأسیس و همچنین بانکی به نام «بانک بوداغیان» را پایه‌گذاری کرد. این بانک بین شهرهایی مانند تهران، برلین و هامبورگ مبادلات پولی می‌کرد. کارکنان بانک حدود ۳۵ نفر و همگی از ارمنیان بودند. در زمان تأسیس بانک بوداغیان در ایران فقط بانک‌های روسی و انگلیسی وجود داشتند. او همچنین کارخانه‌های بسیاری را در تبریز، تهران و قزوین ساخت، از جمله «کارخانه‌های آسیاب آرد و صابون در تبریز»، «کارخانهٔ نخ پشمی در قزوین» و «کارخانه‌های آسیاب آرد»، «نشاسته و یخ در تهران». بوداغیان‌ها همواره از خیران بوده‌اند و کمک‌های بسیاری به مدارس تومانیان‌ها در آرتساخ و ارمنیان آذربایجان کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ژانت د. لازاریان (۱۳۸۲)، «نمایندگان مجلس»، دانشنامه ایرانیان ارمنی، تهران: انتشارات هیرمند، ص. ۸۶، شابک ۹۶۴-۶۹۷۴-۵۰-۳
  • ملکی، آنوشیک (تابستان ۱۳۸۸). «ارمنیان و مجلس از دورهٔ ششم تا بیست و چهارم قانون گذاری (۱)». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال سیزدهم (۴۸).
  • مانوکیان، آرپی (تابستان ۱۳۹۰). «بررسی اسناد انتخابات ارمنیان در دورهٔ پهلوی اول». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال پانزدهم (۵۶).