جبرائیل بوداغیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جبرائیل بوداغیان
نماینده دوره یازدهم، دوازدهم و سیزدهم مجلس شورای ملی
مشغول به کار
۲۰ شهریور ۱۳۱۶ – ۲۹ بهمن ۱۳۲۲
پس از یوسف میرزایانس
پیش از آلکساندر آقایان
حوزه انتخاباتی ارمنی‌های جنوب ایران
اطلاعات شخصی
زاده ۱۲۴۹ خورشیدی
۱۸۷۰ میلادی
ملیت ایرانی ارمنی‌تبار
شغل سیاست‌مدار
مذهب کلیسای حواری ارمنی

جبرائیل بوداغیان (به ارمنی: Գաբրիել Բուդաղյան) (زاده ۱۲۴۹ خورشیدی روستای هفتوان)، نماینده ارمنی‌های جنوب ایران در دوره‌های یازدهم تا سیزدهم مجلس شورای ملی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

جبرائیل بوداغیان ابتدا شغل تجارت خشکبار را از زادگاهش شروع نمود. وی دیرتر در تبریز ساکن شد و در آنجا تجارت خود را توسعه داد و با شهرهای اطراف به داد و ستد پرداخت. او، که از تاجران موفق بود، همراه برادرش، ایسرائیل بوداغیان، «تجارتخانهٔ برادران بوداغیان» را تأسیس و همچنین بانکی به نام «بانک بوداغیان» را پایه‌گذاری کرد. این بانک بین شهرهایی مانند تهران، برلین و هامبورگ مبادلات پولی می‌کرد. کارکنان بانک حدود ۳۵ نفر و همگی از ارمنیان بودند. در زمان تأسیس بانک بوداغیان در ایران فقط بانک‌های روسی و انگلیسی وجود داشتند. او همچنین کارخانه‌های بسیاری را در تبریز، تهران و قزوین ساخت، از جمله «کارخانه‌های آسیاب آرد و صابون در تبریز»، «کارخانهٔ نخ پشمی در قزوین» و «کارخانه‌های آسیاب آرد»، «نشاسته و یخ در تهران». بوداغیان‌ها همواره از خیران بوده‌اند و کمک‌های بسیاری به مدارس تومانیان‌ها در آرتساخ و ارمنیان آذربایجان کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ژانت د. لازاریان (۱۳۸۲)، «نمایندگان مجلس»، دانشنامه ایرانیان ارمنی، تهران: انتشارات هیرمند، ص. ۸۶، شابک ۹۶۴-۶۹۷۴-۵۰-۳
  • ملکی، آنوشیک (تابستان ۱۳۸۸). «ارمنیان و مجلس از دورهٔ ششم تا بیست و چهارم قانون گذاری (۱)». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال سیزدهم (۴۸).
  • مانوکیان، آرپی (تابستان ۱۳۹۰). «بررسی اسناد انتخابات ارمنیان در دورهٔ پهلوی اول». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال پانزدهم (۵۶).