کلیسای گئورگ مقدس (نو جلفا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کلیسای گئورگ)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلیسای گئورگ مقدس
Սուրբ Գևորգ եկեղեցի.jpg
ورودی کلیسای گئورگ مقدس
کلیسای گئورگ مقدس (نو جلفا) در ایران قرار گرفته‌است
کلیسای گئورگ مقدس (نو جلفا)
موقعیت در ایران
اطلاعات اولیه
موقعیتمحله جلفا
مختصات۳۲°۳۸′۱۶٫۴۴۰۰۰۰۱۰۰۰۰۷″ شمالی ۵۱°۳۹′۱۵٫۴۸۰۰۰۰۰۹۹۹۹۷″ شرقی / ۳۲٫۶۳۷۹۰۰۰۰۰۰۲۷۷۷۷۰۳°شمالی ۵۱٫۶۵۴۳۰۰۰۰۰۰۲۷۷۷۴۳۳°شرقی / 32.63790000002777703; 51.65430000002777433مختصات: ۳۲°۳۸′۱۶٫۴۴۰۰۰۰۱۰۰۰۰۷″ شمالی ۵۱°۳۹′۱۵٫۴۸۰۰۰۰۰۹۹۹۹۷″ شرقی / ۳۲٫۶۳۷۹۰۰۰۰۰۰۲۷۷۷۷۰۳°شمالی ۵۱٫۶۵۴۳۰۰۰۰۰۰۲۷۷۷۴۳۳°شرقی / 32.63790000002777703; 51.65430000002777433
دینکلیسای حواری ارمنی
شهرستانشهرستان اصفهان
استاناستان اصفهان
متولّیخلیفه‌گری ارامنه اصفهان
گونه معماریکلیسا
بنیان‌نهادندوره صفوی
تکمیل شدن۱۶۱۱
گنبد۳
کشور ایران
اطلاعات اثر
کاربریمذهبی
دورهٔ ساخت اثردوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۳۳۸۱
تاریخ ثبت ملی۲۵ اسفند ۱۳۷۹
Armenian church of Saint George in Isfahan.JPG

کلیسای گئورگ مقدس (به ارمنی: Սուրբ Գևորգ եկեղեցիکلیسایی در محله جلفای اصفهان است و بر اساس سنگ نوشته‌های نصب شده در جلوی محراب آن در سال ۱۶۱۱ میلادی به دست بازرگان معروف جلفا، خواجه نظر، ساخته شده و به همین علت هم به کلیسای خواجه معروف است.

در میان کلیساهای جلفای اصفهان کلیسای گئورگ مقدس به علت وجود سنگ‌های مقدس در آن از اهمیت خاصی برخوردار است. این سنگ‌ها به فرمان شاه عباس به اصفهان آورده شدند.

پادشاه صفوی که، سعی داشت به هر وسیله‌ای ممکن ارمنیان را در اصفهان نگاه دارد و از اعتقادات عمیق مذهبی آنان نیز مطلع بود، دستور داد تا کلیسای جامع اچمیادزین، را تخریب و سنگ‌های آن را به اصفهان منتقل کنند و آن کلیسا را مجدداً در جلفا بنا نهند، اما از آنجایی که این کار عملی نبود، تنها پانزده قطعه سنگ از محراب و نقاط مختلف آن کلیسا جدا ساختند و آنها را به اصفهان منتقل کردند.

سه قطعه از این سنگ‌ها با حجاری صلیب در جلوی محراب و مابقی آنها در صحن شمالی کلیسای گئورگ مقدس قرار داده شدند. از آنجایی که این سنگ‌ها برای ارمنیان مقدس هستند از آن زمان به بعد کلیسای گئورگ مقدس تبدیل به زیارتگاه ارمنیان ایران شد.

معماری کلیسا[ویرایش]

ساختمان کلیسا پلانی مستطیل شکل در جهت شرقی-غربی با ابعاد ۲۶ * ۶/۱۱ متر دارد و دارای ۳ گنبد کوچک قوسی شکل است. گنبدها و سقف کلیسا بر روی قوس‌هایی قرار گرفته‌اند که بر روی سه جفت ستون پهن متصل به دیوارهای داخلی تکیه دارند.

هر سه گنبد، که از میان آنها گنبد شرقی بزرگتر است، دارای نورگیر هستند. در منتهی‌الیه قسمت غربی کلیسا و بر روی سقف آن برج ناقوس قرار گرفته که در سال ۱۹۲۰ میلادی بنا شده‌است. مصالح به کار رفته در کلیسا عبارت اند از آجر و خشت.

دیوارهای خارجی بنا با کاهگل و دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده‌اند و بر روی دیوارهای داخلی تزیینات مختصری به شکل خطوط هندسی ترسیم شده‌است.

عکس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کلیسای گئورگ مقدس خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران؛ ۲۹ مهر ۱۳۹۱
  • «کلیسای گئورگ مقدس (جرجیس مقدس)، اصفهان».
  • میناسیان، لوون (۱۹۹۲). کلیساهای ارامنهٔ جلفا. اصفهان، جلفا: چاپخانهٔ کلیسای وانک.
  • هوسپیان، شاهن (۱۳۸۶). «معماری کلیساهای اصفهان». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال دهم - تابستان (۴۰).