آلکساندر آقایان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آلکساندر آقایان
آلکساندر آقایان.jpg
نماینده دوره پنجم مجلس شورای ملی
مشغول به کار
۲۲ بهمن ۱۳۰۲ – ۲۲ بهمن ۱۳۰۴
پس ازیوسف میرزایانس
پیش ازهوهانس خان ماسحیان
حوزه انتخاباتیارمنی‌های جنوب ایران
نماینده دوره چهاردهم، مجلس شورای ملی
مشغول به کار
بهمن ۱۳۲۲ – بهمن ۱۳۲۴
پس ازجبرائیل بوداغیان
پیش ازارمنیان جنوب نماینده نداشتند
حوزه انتخاباتیارمنی‌های جنوب ایران
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۶۵ خ. / ۱۸۸۶م
قزوین،
ملیتایرانی ارمنی‌تبار
شغلسیاست‌مدار
مذهبکلیسای حواری ارمنی

آلکساندر آقایان (زاده ۱۲۶۵ خورشیدی - درگذشته ۱۳۴۲ خورشیدی)، معروف به آلک آقایان، که علاوه بر دورهٔ پنجم مجلس در دورهٔ چهاردهم مجلس شورای ملی نیز از سوی ارمنیان جنوب به نمایندگی مجلس برگزیده شد. وی مؤسس نخستین شرکت بیمه و نیز اولین شرکت مبادلات و حمل و نقل کالاست.

زندگی‌نامه[ویرایش]

آلکساندر آقایان در ۱۲۶۵ خورشیدی در قزوین به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را ابتدا در شهر محل زادگاهش، سپس در رشت و در نهایت، در مدرسهٔ ارمنیان تبریز به پایان رساند. پس از آن برای ادامهٔ تحصیل به ژنو سفر کرد و به تحصیل در رشتهٔ علوم تربیتی کودکان پرداخت؛ پس از فارغ‌التحصیلی و اخذ مدرک دانشگاهی به شهر زادگاهش بازگشت و با آغاز جنبش مشروطه ایران، آلکساندر آقایان نیز جذب این جنبش شد و به گروه ارمنی مبارزان یپرم‌خان پیوست و پس از آنکه ارتش مشروطه خواه موفق به تصرف قزوین شد به همراه این گروه در فتح تهران شرکت کرد.

او یک سال بعد دوباره به ژنو بازگشت و سپس، به قصد تحصیل در رشتهٔ حقوق به بروکسل رفت. آقایان، پس از اخذ مدرک دکترا از دانشگاه بروکسل باردیگر به ایران بازگشت. وی به تهران رفت و مدتی به حرفهٔ وکالت پرداخت اما پس از اندکی به منزلهٔ مشاور حقوقی سفارت‌های دولت‌های خارجی مستقر در تهران مشغول به کار شد؛ پس از مدتی به منزلهٔ استاد مسائل و دادرسی جنایی در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد و سپس، وارد عرصهٔ سیاست شد و به فعالیت در زمینهٔ اصلاحات سیاسی و اجتماعی پرداخت. در ۱۳۱۲ خورشیدی فکر تأسیس شرکت بیمه را با علی اکبر داور، وزیر دارایی وقت، مطرح کرد؛ و سرانجام، با پشتکار دکتر آقایان و پشتیبانی داور، اولین شرکت بیمهٔ ایران به نام شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایهٔ اولیهٔ بیست میلیون ریال، که دولت آن را تأمین می‌کرد، تأسیس و آلکساندر آقایان به منزلهٔ مدیر آن شرکت مشغول به کار شد.

آلکساندر آقایان پس از تحمل دوران سخت بیماری، در ۱۳۴۲ خورشیدی، در تهران چشم از جهان فرو بست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دانشنامه ایرانیان ارمنی، نویسنده: ژانت د. لازاریان،انتشارات هیرمند، چاپ دوم:۱۳۸۸، شابک:۰–۵۰–۶۹۷۴–۹۶۴–۹۷۸
  • ارمنیان و مجلس از مشروطیت تا سقوط قاجاریه، نویسنده: آرپی مانوکیان، فصلنامه فرهنگی پیمان - شماره ۴۸ - سال سیزدهم - تابستان ۱۳۸۸
  • عاقلی، باقر (۱۳۸۰). شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران. اول. تهران: نشر گفتار - نشر علمی. ص. ۲۷.