وارطان وارطانیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
وارطان وارطانیان
نماینده دورهای دوم، سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۱۳۶۳ – ۱۳۷۹
پس از هرایر خالاتیان
پیش از لئون داویدیان
حوزه انتخاباتی ارمنی‌های تهران و شمال ایران
عضو هیئت رئیسه کمسیون صنایع مجلس
اطلاعات شخصی
زاده ۱۳۲۲ خوریشیدی
۱۹۴۳ (۷۵–۷۶ ساله)
جلفای اصفهان،
ملیت ایرانی ارمنی‌تبار
شغل سیاست‌مدار
تخصص مهندس مکانیک
مذهب کلیسای حواری ارمنی

وارطان وارطانیان (به ارمنی: Վարդան Վարդանյան) (زاده ۱۳۲۲ خورشیدی) در محله جلفای اصفهان) مهندس مکانیک، نماینده ارمنی‌های ارمنی‌های تهران و شمال ایران در چند دوره مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه کمسیون صنایع مجلس بوده است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در ۱۳۲۲ خورشیدی (۱۹۴۳م) در جلفای اصفهان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در شهر زادگاهش و تحصیلات متوسطه را در مدرسهٔ کوشش داوتیان تهران به پایان رسانید. در سال ۱۳۴۱ پس از اتمام تحصیلات متوسطه خویش به عنوان شاگرد اول در کنکور دانشگاه تهران شرکت نموده و با کسب مقام پنجم در رشته مهندسی مکانیک در این دانشگاه مشغول به تحصیل شد و همچنین به عنوان مهندس دوره‌های تخصصی مصالح ساختمانی را در آلمان طی کرد.

او از سال ۱۳۶۳ به مدت ۱۶ سال به عنوان نماینده ارامنه تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و در کمیسیون صنایع مجلس عضویت داشت و چند دوره نیز به عنوان عضو هیئت رئیسه این کمیسیون انتخاب شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • لازاریان، ژانت دیگرانوهی (۱۳۸۲)، «نمایندگان مجلس»، دانشنامه ایرانیان ارمنی، تهران: انتشارات هیرمند، ص. ۹۱، شابک ۹۶۴-۶۹۷۴-۵۰-۳
  • مانوکیان، آرپی (زمستان ۱۳۸۹). «نمایندگان منتخب ارمنیان در قاب تاریخ شفاهی مجلس شورای اسلامی». فصلنامه فرهنگی پیمان. چهاردهم (۵۴).