نشان توپوزیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خلیفه اعظم
نشان توپوزیان
اسقف اعظم ارمنی‌های آذربایجان
نام بومی نشان توپوزیان
کلیسا کلیسای حواری ارمنی
پس‌از کشیش باگرات
پیش‌از گریگور چیفتچیان
مشخصات فردی
نام در زمان تولد آرا توپوزیان
تولد ۱۳ فروردین ۱۳۴۴
۲ آوریل ۱۹۶۶
شتورا، دره بقاع، لبنان
درگذشت ۷ اردیبهشت ۱۳۸۹
۲۷ آوریل ۲۰۱۰ (۴۴ سال)
ناحیه نورک ماراش، ایروان، ارمنستان
مدفون کلیسای شوغاگات مقدس
ملیت ارمنی‌های لبنان
مذهب کلیسای حواری ارمنی

خلیفه اعظم نشان توپوزیان (ارمنی: Նշան եպս. Թօփուզեան; انگلیسی: Nshan Topouzian; زاده ۲ آوریل ۱۹۶۶– درگذشته ۲۷ آوریل ۲۰۱۰) خلیفه کل ارامنه آذربایجان از فوریه ۱۹۹۱ تا آوریل ۲۰۱۰ بود.

ابتدای زندگی[ویرایش]

اسقف نشان توپوزیان، به نام غسل تعمیدی «آرا توپوزیان»، در روز شنبه ۲ آوریل ۱۹۶۶ (۱۳ فروردین ۱۳۴۴) در شهر شتورا، دره بقاع لبنان چشم به جهان گشود. پدرش «کاراپت توپوزیان» مراکشی‌الاصل بود.

تحصیلات مذهبی[ویرایش]

اسقف نشان توپوزیان تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ارمنی‌های شهر زحله، لبنان گذراند و پس از آن در سن ۱۲ سالگی وارد حوزه علمیه آنتیلیاس شد. پس از گذراندن دوره ۵ ساله تحصیلی به درجه «سار کاواک» نایل گردید. با ادامه تحصیل و پس از اتمام دوره ۳ ساله تحصیلی در رشته‌های خداشناسی و زبان ارمنی در سال ۱۹۸۷ میلادی توسط عالیجناب جاثلیق گارگین دوم ملقب به خلیفه «نشان» گردید.

در فوریه ۱۹۹۱ بعنوان روحانی ایران – آذربایجان به شهر تبریز عزیمت نمود و در ماه مه همان سال بنا به تقاضای مجمع خلیفه‌گری و قاطبه ارامنه آذربایجان به دستور عالیجناب جاثلیق به عنوان «خلیفه کل ارمنی‌های آذربایجان» منصوب گردید.

در اوت ۱۹۹۱ در کلیسای سرکیس مقدس تبریز از طرف «حوزه عالیه کیلیکیه آنتیلیاس» ارتقاء درجه یافته و به استفاده از صلیب مخصوص مفتخر گردید و در سال ۱۹۹۴ میلادی نیز افتخار بر دوش گذاردن ردای بنفش را نصیب خود کرد.

در ۲۵ فوریه ۱۹۹۸ به منظور قدردانی از خدمات ارزشمند جناب اسقف به درجه خلیفه اعظمی نایل گردید.

در سال ۲۰۰۶ میلادی و طی مراسم خاصی در آنتیلیاس به نشان درجه اسقفی مفتخر گردید.

خاکسپاری عالیجناب نشان توپوزیان - تبریز

اسقف نشان توپوزیان در طول ۱۹ سال خدمت خود در ایران بیش از ۵۰ کتاب و مقاله را در زمینه مذهبی به رشته تحریر درآورد. وی به زبان‌های فارسی و ترکی آذری نیز تسلط کامل داشت.

بیماری و درگذشت[ویرایش]

از حدود سه هفته پیش از درگذشتش و به دنبال بیماری عارضه کبدی وی در بیمارستان ناحیه نورک ماراش شهر ایروان پایتخت ارمنستان بستری و تحت معالجه قرار گرفتند. لیکن در ساعت ۳ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۲۷ آوریل ۲۰۱۰ برابر با ۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ معالجات مؤثر واقع نشده و وی در سن ۴۴ سالگی درگذشت.

مراسم تشییع اسقف نشان توپوزیان روز چهارشنبه در گورستان ارمنی‌های تبریز برگزار شد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]