په‌په‌شه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
په‌په‌شه
Пистолет-пулемет системы Шпагина обр. 1941.jpg
نوع مسلسل دستی
  خاستگاه اتحادجماهیرشوروی
تاریخچه خدمت
 خدمت ۱۹۵۴
استفاده شده توسط بلوک شرق
جنگ‌ها جنگ جهانی دوم، جنگ کره، جنگ ویتنام
تاریخ تولید
طراح گئورگی اشپاگین
تاریخ طراحی ۱۹۴۱
سازنده شوروی
تاریخ تولید از ۱۹۴۱
تعداد تولید شده بیش از ۶ میلیون
خصوصیات
وزن ۳٫۶۳ کیلو (خالی)
۵٫۴۵ کیلو (خشاب ۷۱ فشنگ)
طول ۸۴۲ م‌م
 لوله لوله: ۲۶۹ م‌م

په‌په‌شه که با نام‌های پ‌پ‌ش یا پاپاشا نیز شناخته می‌شود، نوعی مسلسل دستی است که گئورگی اشپاگین طراح سلاح روس در دوران جنگ جهانی دوم آن را برای ارتش شوروی طراحی کرد.

په‌په‌شه مخفف واژه (به روسی: Пистолет-пулемёт Шпагина) به معنی: «تپانچه مسلسل اشپاگین» است و با توجه به این‌که تولید انبوه آن از نوامبر ۱۹۴۱ در شوروی آغاز شد با نام کامل په‌په‌شه‌ام۱۹۴۱ شناخته می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

په‌په‌شه جایگزینی برای مسلسل دستی پِ‌پِ‌د به عنوان مسلسل دستی سازمانی نیروهای مسلح شوروی بود و طراحی آن با فلسفهٔ هزینه اندک تولید، سرعت بالای تولید و نیاز به حداقل نگهداری صورت گرفته بود. این سلاح به قدری برای تولید انبوه مناسب بود که در آوریل ۱۹۴۲ یعنی تنها ۵ ماه پس از آغاز تولید اولین سلاح، تعداد ۱۵۵ هزار قبضه از آن به ارتش شوروی تحویل شد. یکی از اصلی‌ترین دلایل نرخ تولید بالای این سلاح، کاربرد قطعات خام و خشن و در عین حال قابل استفاده در تولید بود. بر خلاف آلمان نازی که با توجه به کمبود تولید سلاح، فقط جوخه‌های مخصوص را به مسلسل ام‌پ۴۰ مجهز می‌کرد، ارتش شوروی تا رده تیپ را هم به سلاح پ‌پ‌ش-۴۱ مسلح می‌ساخت.

از این سلاح حدود پنج میلیون قبضه تا پایان جنگ جهانی دوم در زرادخانه‌های شوروی تولید گردید و یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین سلاح‌های پیاده‌نظام شوروی در این جنگ بود. په‌په‌شه پس از جنگ و در پی تولید تفنگ تهاجمی کلاشنیکف به سرعت از ارتش شوروی خارج شد و تعداد زیادی از آن‌ها به کشورهای عضو پیمان ورشو، و دیگر متحدان شوروی در نقاط مختلف دنیا از جمله ویتنام و کشورهای آفریقایی صادر شد.[۱] کمونیست‌های چینی و کره‌ای از این سلاح و مدل تولید چین آن تایپ-۵۰ در جنگ کره استفاده کردند و در جنگ ویتنام هم مورد استفاده نیروهای ویت‌کنگ قرار گرفت.

پس از اشغال ایران توسط متفقین، دولت ایران طی قراردادی تولید مسلسل‌های په‌په‌شه را برای اتحاد جماهیر شوروی آغاز کرد و پس از آن نیز تولید این اسلحه را برای نیروهای مسلح ایران ادامه داد.[۲]

مشخصات[ویرایش]

په‌په‌شه مسلسلی با کالیبر ۷.۶۲ میلی‌متری بود که فشنگ‌های 25×7.62 Tokarev را شلیک می‌کرد؛ فشنگ استاندارد تپانچه‌ها و مسلسل‌های دستی شوروی در آن دوران که در تپانچه تکارف هم استفاده می‌شد. په‌په‌شه با فشار مستقیم گاز باروت مسلح می‌شد. په‌په‌شه دو نوع خشاب یکی خشاب جعبه‌ای با ۳۵ فشنگ و دیگری خشاب گرد (درام) با ۷۱ فشنگ داشت. خشاب گرد اگرچه ظرفیت بیشتری داشت اما سرعت کمتری داشت و احتمال گیر کردن آن بیشتر بود. په‌په‌شه سلاحی با آتش انتخابی بود و ضامن آتش آن درست در جلوی ماشه قرار داشت. جرم آن در حالت خالی ۳٫۶۳ کیلو و با خشاب دارای ۷۱ فشنگ ۵٫۴۵ کیلو بود. طول په‌په‌شه ۸۴٫۲ سانتی‌متر و طول لوله سلاح ۲۷ سانتیمتر و سرعت خروج گلوله از لوله حدود ۴۹۹ متر بر ثانیه بود. نرخ آتش تئوریک این سلاح تا ۱۲۰۰ گلوله بر دقیقه می‌رسید که نرخ آتش بسیار بالایی در مقایسه با مسلسل‌های دستی معاصر خود محسوب می‌شد.

منابع[ویرایش]