ام‌آی‌ام-۲۳ هاوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
موشک هاوک.

ام‌آی‌ام-۲۳ هاوک (به انگلیسی: MIM-23 HAWK، در انگلیسی Hawk مخفف:Homing All the Way Killer) نوعی سامانهٔ موشکی زمین‌به‌هوای میان‌برد برای ارتفاعات بالا، ساخت شرکت آمریکایی ریتیون (Raytheon) است.

موشک هاوک در آغاز برای نابودسازی هواگردها طراحی شد؛ ولی بعدها برای نابود کردن دیگر موشک‌ها نیز تغییراتی در طرح آن دادند. موشک‌های هاوک از سال ۱۹۶۰ میلادی وارد خدمت شده‌اند. در سال ۱۹۹۴ موشک‌های ام‌آی‌ام-۱۰۴پاتریوت جایگزین آن شده و هاوک به طور رسمی در سال ۲۰۰۲ از خدمت نظامی در ارتش آمریکا خارج شد.

در ایران[ویرایش]

ایران سیستم موشکی هاوک را در دهه ۱۳۴۰ و ۵۰ از ایالات متحده دریافت کرد. در سال ۱۳۶۴ شمسی و در بحران جنگ ایران و عراق جنگنده رهگیرهای اف-۱۴ ایرانی به دلیل کمبود موشک‌های ایم-۵۴ فونیکس و صرف جویی در استفاده موثر آنها، قادر به مقابله با هواپیماهای عراقی در مسافت‌های متوسط نبودند و از فونیکس فقط جهت مسافتهای دور و ماموریت‌های حیاتی استفاده می‌کردند. لذا جهت استفاده در هواپیماهای اف۱۴ مخصوصی که تنها به عنوان رادار پرنده استفاده می‌شد.

تعداد زیادی از این نوع موشک در جریان ماجرای ایران–کنترا به ایران تحویل داده شد. به جهت دفاع از خود و برطرف شدن تهدیدات پروژه‌ای در معاونت جهاد خوکفایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان پروژه سجیل تعریف شد که منظور از این پروژه تبدیل موشک زمین به هوای هاوک به موشک هوا به هوا و سازگار نمودن آن با رادار هواپیمای اف ۱۴ بود که این پروژه در آبان ماه ۱۳۶۵ به نتیجه رسید و تست پرواز آزمایشی موشک سجیل اولین بار توسط سرهنگ خلبان فریدون علی مازندرانی و سرهنگ محمد عقبایی کابین عقب ایشان انجام شده‌است. ضمناً برای اولین بار در منطقه هوایی بوشهر شلیک موشک سجیل توسط سرهنگ خلبان فریدون علی مازندرانی و کابین عقبی سرهنگ ابراهیم انصارین با موفقیت به سمت هواپیمای عراقی صورت پذیرفت. شلیک بعدی موشک سجیل در عملیات جنگی توسط سرهنگ خلبان اسدالله عادلی در منطقه کرمانشاه صورت پذیرفت، که منجر به سرنگونی یک هواپیمای عراقی گردید. مقامات ایرانی همچنین اعلام کرده‌اند که مدل بهینه‌شده زمین به هوای هاوک با نام سیستم موشکی مرصاد و موشک شاهین را تولید کرده‌اند.[۱]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «MIM-23 Hawk»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۳ آگوست ۲۰۰۸).