عاشورا (موشک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عاشورا (موشک)
Ashoura missile.png
نوع موشک‌های بالستیک میان برد استراتژیک
  خاستگاه  ایران
تاریخچه خدمت
 خدمت ۲۸ نوامبر ۲۰۰۸-تاکنون
استفاده شده توسط ایران
تاریخ تولید
سازنده  ایران
خصوصیات
قطر ۱٫۲ متر

کلاهک یک کلاهک

موتور سوخت جامد
برد
موثر
۲٬۵۰۰~۲٬۰۰۰ کیلومتر

نوامبر ۲۰۰۷، وزیر دفاع ایران، مصطفی محمد نجار، اعلام کرد ایران یک موشک جدید با نام عاشورا با برد ۲٬۰۰۰ کیلومتر را ساخته است. نجار گفت : "جمهوری اسلامی ایران قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد. هرگز هم انجام نخواهد داد. اما اگر کسی بخواهد به ایران حمله کند با پاسخ خردکننده نیروهای مسلح مواجه خواهد شد." اما اشاره‌ای نکرد که این موشک با موشک شهاب ۳ با برد ۲٬۱۰۰ کیلومتر چه تفاوتی دارد.

او در جمع نیروهای شبه نظامی بسیج و در مانور آن‌ها که همان هفته برگزار شده بود گفت : "ساخت موشک عاشورا، با برد ۲٬۰۰۰ کیلومتر، از موفقیت‌های وزارت دفاع است.

به گفته هفته نامه دفاعی چین، عاشورا نشان دهنده دستیابی به موفقیت بزرگ در فناوری‌های موشکی ایران است. این موشک بالستیک میان برد دو مرحله‌ای، به جای فناوری سوخت مایع استفاده شود در موشک شهاب از موتورهای راکت سوخت جامد بهره می‌گیرد که به‌طور چشمگیری زمان راه اندازی و استقرار موشک را کاهش می‌دهد و از این رو، باعث کاهش مقدار زمان هشدار برای دشمن وافزایش دقت موشک می‌گردد. چین متذکر شده در حالی که توسعه این موشک تشابه‌هایی با موشک شاهین پاکستان دارد اما هیچ گونه شواهدی دال بر تبادل تکنولوژی از قبل با کشور پاکستان یا سایر شرکای مانند کره شمالی، هند و چین وجود ندارد. موشک عاشورا توسط صنایع شهید باقری و تحت نظر گروه صنعتی صنام (گروه ۱۴۰) که بخشی از سازمان صنایع دفاعی ایران محسوب می‌گردد توسعه یافته‌است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «(Ashoura (missile». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.