کرار (تانک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

موضوع:تانک کرار

کرار
نوع تانک اصلی میدان نبرد
  خاستگاه ایران
تاریخ تولید
سازنده سازمان صنایع وزارت دفاع ایران
تاریخ تولید از ۲۰۱۷
تعداد تولید شده ۱۰۰
خصوصیات
وزن ۵۱ تن
طول ۱۰ متر (با احتساب لوله توپ)
۶٫۸ متر (طول بدنه)
عرض 3.5 متر
ارتفاع ۲٫۳ متر
خدمه ۳ نفر
سرنشینان فرمانده، راننده، توپچی

زره کامپوزیتی
کیت زره اضافی واکنشی انفجاری
تسلیحات
اولیه
توپ ۱۲۵ میلی‌متر 2A46M بدون خان اصلاح شده
تسلیحات
ثانویه
تیربار اتوماتیک ۲۴٫۶ میلی‌متری
موتور دیزل
سیستم تعلیق میله پیچشی
برد
موثر
۳۰۰۰ متر (برد اسمی توپ برای گلوله‌های ضد زره و حرارتی)
۴۰۰۰ متر (برد اسمی توپ برای گلوله‌ای انفجاری-HE)
۵۰۰۰ متر (برد اسمی توپ برای موشک‌های هدایت شونده لوله پرتاب)
سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت

تانک کرار یک تانک ایرانی است که ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ رونمایی و هم‌زمان خط تولید انبوه در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود در استان لرستان افتتاح شد. این تانک در مدت سه سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاعی ایران طراحی و ساخته شده‌است.

سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق و امکان شلیک توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از ویژگی‌های تانک کرار است؛ همچنین این تانک مجهز به سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی، توانایی عبور از مناطق ذو عارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب بوده و قابلیت استتار مقابل سلاح‌های ضد زره را دارا است.

تانک کرار همچون تانک تی-۹۰ در واقع ارتقا سنگین بر روی تانک تی-۷۲ است که ایران در ابتدای سالهای پس از جنگ تحمیلی چند صد دستگاه تانک را از روسیه خریداری کرد، تانک تی-۷۲ از جمله پرشمارترین تانک‌های دنیا محسوب می‌شود و به بسیاری از کشورها صادر شده‌است.

آمار دقیقی در دست نیست ولی با توجه به زیر ساخت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تسلیحات زرهی و داشتن خط تولید در صنایع زرهی بنی هاشم درودمی‌توان تعداد تولید شده را کمی بیش از ۱۰۰ دستگاه تخمین زد.

  • Karrar (Iranian tank) 02.jpg
    مسئولین وزارت دفاع اشاره‌ای به نوع زره به کار رفته در این تانک نکرده‌اند اما شکل ظاهری آن دارای شباهت‌های زیادی به زره Relikt ساخت روسیه است که در تانک تی-۹۰ استفاده شده‌است دارد. این زره روسی در حقیقت نسل بعدی زره‌های سری کنتاکت ساخت روسیه محسوب می‌شود. چندی پیش رئیس سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز گفته بود: «به توان تولید زره کنتاکت ۵ به‌طور کامل دست یافته‌ایم و حتی به نمونه‌های پیشرفته‌تر از آن هم دست یافته‌ایم.»

در صورتی که زره نصب شده بر روی کرار همان ویژگی‌ها و کیفیت نوع روسی را داشته باشد احتمالاً این تانک به سطح بالایی از حفاظت در برابر تهدیدات ضد زره مثل موشک‌های تاو نسل جدید یا بخش زیادی از گلوله‌های ضد زره شلیک شونده توسط سایر تانکها رسیده‌است. همچنین در بخشی که لوله به برجک تانک وصل شده‌است نیز شاهد نصب یک پوشش حفاظتی هستیم که می‌تواند بخش اتصال لوله را از برخورد ترکش‌های حاصل از درگیری در میدان نبرد حفظ کند. این پوشش حفاظتی در دیگر تانک‌های عملیاتی دنیا دیده نشده‌است.

برجک[ویرایش]

برجک استاندارد تانک تی-۷۲ با فرایند ریخته‌گری تولید شده‌است اما ضعف‌هایی که در نصب زره‌های واکنشی خود را نشان داده، متخصصین ایرانی را به توسعه و ساخت برجکی جدید با استفاده از فرایند جوشکاری واداشته‌است که شباهت بالایی به برجک تانک تانک تی-۹۰ دارد. مهمترین تغییر اعمال شده بر روی برجک را می‌توان محل ذخیره‌سازی مهمات دانست که همچون تانک تانک تی-۹۰ به بخش عقب برجک منتقل شده و سبب افزایش طول نسبی برجک شده‌است. این فرایند ایمنی تانک را در صورت نفوذ به زره تانک افزایش می‌دهد. (سابقاً به دلیل ضعف ذخیره مهمات و سیستم بارگذاری آن در توپ در نسخه‌های اولیه تانک تی-۷۲ این احتمال وجود داشت که در صورت حمله به تانک و نفوذ به زره، مهمات درون تانک آتش گرفته و تانک به کلی نابود شود، چند مورد مکرر حتی کنده شدن برجک بر اثر احتراق شدید مهمات خود تانک گزارش شده‌است). افزایش زره و یک تیربار کنترل‌شونده از دیگر تغییرات برجک به‌شمار می‌روند.

موتور[ویرایش]

تانک کرار از موتوری جدید با ساختار بهینه شده استفاده می‌کند که توانی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ اسب بخار از آن انتظار می‌رود. این احتمال وجود دارد که موتور این تانک از سوی روسیه تأمین و پشتیبانی شود. (تانک تی-۷۲ ایرانی از ۸۴۰ اسب بخار قدرت استفاده می‌کند)

دیگر خصوصیات[ویرایش]

کارشناسان نظامی این تانک را شبیه به تانک روسی T90 می‌دانند هر چند که به برخی تفاوت‌های تانک کرار با تانک T90 هم اشاره می‌کنند. همچنین این تانک دارای سیستم هشدار قفل لیزری (جهت هشدار برای قفل موشک)، نارنجک‌های دودزا (برای شکستن قفل موشک‌ها) و پوشش اختفای حرارتی (جهت کاهش احتمال شناسایی توسط کاونده‌های حرارتی دشمن که سابقاً در تانک ذوالفقار مورد استفاده قرار گرفته بود) می‌باشد. مزیت اختفای حرارتی در نبردهای شبانه به خوبی آشکار می‌شود.