کرار (تانک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کرّار
Karrar (Iranian tank) 01.jpg
نوع تانک اصلی میدان نبرد - تانک سنگین
  خاستگاه ایران
تاریخچه خدمت
 خدمت ۱۳۹۵-اکنون
تاریخ تولید
سازنده سازمان صنایع وزارت دفاع ایران
تاریخ تولید ۱۳۹۵-اکنون
تعداد تولید شده ۵۵۰
خصوصیات
وزن ۵۱ تن
طول ۱۰ متر (با احتساب لوله توپ)
۶٫۸ متر (طول بدنه)
عرض ۳.۵ متر
ارتفاع ۲٫۳ متر
خدمه ۳ نفر
سرنشینان فرمانده، راننده، توپچی

زره کامپوزیتی
کیت زره اضافی واکنشی انفجاری به همراه زره انعکاسی
تسلیحات
اولیه
توپ ۱۲۵ میلی‌متر 2A46M بدون خان اصلاح شده
تسلیحات
ثانویه
تیربار اتوماتیک لیزری ۲۴٫۶ میلی‌متری
موتور دیزل
سیستم تعلیق میله پیچشی
برد
موثر
۳۰۰۰ متر (برد اسمی توپ برای گلوله‌های ضد زره و حرارتی)
۴۰۰۰ متر (برد اسمی توپ برای گلوله‌ای انفجاری-HE)
۵۰۰۰ متر (برد اسمی توپ برای موشک‌های هدایت شونده لوله پرتاب)
سرعت ۷۵ کیلومتر بر ساعت

تانک کرار یک تانک ایرانی است که ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ رونمایی و هم‌زمان خط تولید انبوه در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود در استان لرستان افتتاح شد. این تانک در مدت سه‌سال توسّط متخصّصان سازمان صنایع دفاعی ایران طرّاحی و ساخته شده‌است.

سامانه کنترل آتش الکترواُپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرّک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق و امکان شلیک توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از ویژگی‌های تانک کرّار است؛ همچنین این تانک مجهز به سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی، توانایی عبور از مناطق دو عارضه، گودال، رودخانه و مکان های سنگلاخی و حرکت در زیر آب بوده و قابلیت استتار مقابل سلاح‌های ضدّ زره را دارا است.

تانک کرار از نمای روبرو

تانک کرّار همچون تانک تی-۹۰ در واقع ارتقاء سنگین بر روی تانک تی-۷۲ است که ایران در ابتدای سال‌های پس از جنگ تحمیلی چندصد دستگاه تانک را از روسیه خریداری کرد. تانک تی-۷۲ از جمله پرشمارترین تانک‌های دنیا محسوب می‌شود و به بسیاری از کشورها صادر شده‌ است.

  • مسئولین وزارت دفاع اشاره‌ای به نوع زره به کار رفته در این تانک نکرده‌اند اما شکل ظاهری آن دارای شباهت‌های زیادی به زره Relikt ساخت روسیه است که در تانک تی-۹۰ استفاده شده‌ است دارد. این زره روسی در حقیقت نسل بعدی زره‌های سری کنتاکت ساخت روسیه محسوب می‌شود. چندی پیش رئیس سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز گفته بود: «به توان تولید زره کنتاکت ۵ به‌طور کامل دست یافته‌ایم و حتی به نمونه‌های پیشرفته‌تر از آن هم دست یافته‌ایم.»

کرار همان ویژگی‌ها و کیفیت نوع روسی را دارد که این تانک به سطح بالایی از حفاظت در برابر تهدیدات ضد زره مثل موشک‌های بی‌جی‌ام-۷۱ تاو نسل جدید یا بخش زیادی از گلوله‌های ضد زره شلیک شونده توسط سایر تانک‌ها رسیده‌ است. همچنین در بخشی که لوله به برجک تانک وصل شده‌ است نیز شاهد نصب یک پوشش حفاظتی انعکاسی هستیم که می‌تواند بخش اتّصال لوله را از برخورد ترکش‌های حاصل از درگیری در میدان نبرد حفظ کند. این پوشش حفاظتی در دیگر تانک‌های عملیاتی دنیا دیده نشده‌ است. حتی تانک‌های چیفتن و مرکاوا و تی۹۰ از این کیت بهره نبرده‌اند.

برجک[ویرایش]

برجک استاندارد تانک تی-۷۲ با فرایند ریخته‌گری تولید شده‌است اما ضعف‌هایی که در نصب زره‌های واکنشی خود را نشان داده، متخصصین ایرانی را به توسعه و ساخت برجکی جدید با استفاده از فرایند جوشکاری واداشته‌است که شباهت بالایی به برجک تانک تانک تی-۹۰ دارد. مهمترین تغییر اعمال شده بر روی برجک را می‌توان محل ذخیره‌سازی مهمات دانست که همچون تانک تانک تی-۹۰ به بخش عقب برجک منتقل شده و سبب افزایش طول نسبی برجک شده‌است. این فرایند ایمنی تانک را در صورت نفوذ به زره تانک افزایش می‌دهد. (سابقاً به دلیل ضعف ذخیره مهمات و سیستم بارگذاری آن در توپ در نسخه‌های اولیه تانک تی-۷۲ این احتمال وجود داشت که در صورت حمله به تانک و نفوذ به زره، مهمات درون تانک آتش گرفته و تانک به کلی نابود شود، چند مورد مکرر حتی کنده شدن برجک بر اثر احتراق شدید مهمات خود تانک گزارش شده‌است). افزایش زره و یک تیربار کنترل‌شونده از دیگر تغییرات برجک به‌شمار می‌روند.

موتور[ویرایش]

تانک کرار از موتوری جدید با ساختار بهینه شده استفاده می‌کند که توانی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ اسب بخار از آن انتظار می‌رود. این احتمال وجود دارد که موتور این تانک از سوی روسیه تأمین و پشتیبانی شود. (تانک تی-۷۲ ایرانی از ۸۴۰ اسب بخار قدرت استفاده می‌کند). همچنین احتمال استفاده از موتوردیزل ملی با قدرت ۱۳۰۰ اسب بخار هم وجود دارد که چندی پیش خط تولید آن افتتاح شد.

دیگر خصوصیات[ویرایش]

کارشناسان نظامی این تانک را شبیه به تانک روسی T90 می‌دانند هر چند که به برخی تفاوت‌های تانک کرار با تانک T90 هم اشاره می‌کنند. همچنین این تانک دارای سیستم هشدار قفل لیزری (جهت هشدار برای قفل موشک)، نارنجک‌های دودزا (برای شکستن قفل موشک‌ها) و پوشش اختفای حرارتی (جهت کاهش احتمال شناسایی توسط کاونده‌های حرارتی دشمن که سابقاً در تانک ذوالفقار مورد استفاده قرار گرفته بود) می‌باشد. مزیت اختفای حرارتی در نبردهای شبانه به خوبی آشکار می‌شود.