سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Khordad ۱۵
نوع موشک سطح‌به‌هوا
اولین سازنده ایران ایران
تاریخچه خدمت‌رسانی
در خدمت ۲۰۱۹ تاکنون
مورد استفاده ایران ایران
تاریخچه محصول
طراح سازمان صنایع هوایی ایران
تولید سازمان صنایع هوایی ایران
تولیدشده ۲۰۱۹ تاکنون

سامانهٔ پدافند هوایی ۱۵ خرداد یک سامانهٔ پدافند هوایی ساخته شده توسط سازمان صنایع هوافضا وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که این سامانه نسخه ارتقا یافته سامانه موشکی تلاش است[۱] و از موشک‌های صیاد ۲ و صیاد ۳ بهره می‌برد که در خرداد ۱۳۹۸ توسط وزیر دفاع امیر حاتمی رونمایی شد. این سامانه عملکرد برتری نسبت نوع امریکایی خود یعنی سامانه موشکی ام‌آی‌ام-۱۰۴ پاتریوت دارد[۲]

امکانات[ویرایش]

به گفتهٔ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، سامانهٔ ۱۵ خرداد می‌تواند اهداف را تا برد ۱۵۰ کیلومتر شناسایی و تا برد ۱۲۰ کیلومتر ردیابی کند. این سامانه همچنین قادر به شناسایی اهداف پنهان‌کار در فاصلهٔ ۸۵ کیلومتر و درگیری با این اهداف تا برد ۴۵ کیلومتر است.[۳][۴][۵][۶] علاوه بر این، ۱۵ خرداد می‌تواند شش هدف را همزمان شناسایی کرده و با آنان درگیر شود. این سامانه از موشک پدافند هوایی صیاد ۳ استفاده می‌کند. این مقام نظامی ایران همچنین بیان کرد که سامانهٔ ۱۵ خرداد در «کمتر از ۵ دقیقه» آمادهٔ نبرد می‌شود.[۷][۸][۹][۱۰] از دیگر ویژگی‌های این سامانه، می‌توان به قابلیت تحرک‌پذیری آن اشاره کرد، به‌گونه‌ای که زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از ۵ دقیقه است.[۵] علاوه بر این، سامانه ۱۵ خرداد می‌تواند اهدافی مانند جنگنده و پهپاد را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری کشف و در فاصله ۱۲۰ کیلومتر آنها را ردگیری کند. کشف انواع اهداف پنهان‌کار در فاصله ۸۵ کیلومتری و ردگیری آنها در فاصله ۴۵ کیلومتری از دیگر خصوصیات اعلام‌شده این سامانه پدافندی است. نکته قابل توجه دیگر در سامانه ۱۵ خرداد، افزایش توان کشف و انهدام اهداف و همچنین برد عملیاتی موشک‌های صیاد ۳ است که نسبت به نمونه‌های قبلی افزایش به‌مراتب بیشتری داشته‌است. به گزارش تسنیم، سامانه‌های تلاش نیروی پدافند هوایی ارتش و صیاد ۲ سپاه توانایی کشف و درگیری همزمان با ۳ هدف را داشتند که در سامانه ۱۵ خرداد این توانایی به کشف و درگیری همزمان با ۶ هدف ارتقا یافته‌است، همچنین موشک صیاد- ۲ توانایی انهدام اهداف در برد ۷۵ کیلومتر را داشت که این قابلیت نیز در موشک صیاد- ۳ به ۱۲۰ کیلومتر رسیده ضمن اینکه سامانه ۱۵ خرداد با بهره‌گیری از پرتابگرهای ۴ فروندی توان مضاعفی را در اختیار آن قرار می‌دهد. سرعت گذر این موشک در لحظهٔ برخورد با هدف، ۵٫۵ ماخ است. پرتابگرهای سامانهٔ ۱۵ خرداد دارای ۴ عدد محفظهٔ پرتاب هستند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://defapress.ir/fa/tag/1/سامانه%20موشکی%20تلاش
  2. ««15 خرداد» ایرانی؛ دوربردتر از buk روسی و PAC-1 آمریکایی/ ثبت رکورد قابل تحسین در سرعت عملیاتی شدن سامانه‌های پدافندی +عکس». مشرق نیوز. ۲۰۱۹-۰۶-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۲۲.
  3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :3 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  4. Frantzman, Seth J. (June 10, 2019). "Iran claims to have new air defense system". The Jerusalem Post. Retrieved June 27, 2019.
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Press TV وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  6. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :4 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  7. r961221 (۲۰۱۹-۰۶-۰۹). «سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد رونمایی شد». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۰.
  8. "رونمایی و الحاق سامانه پدافند هوایی پیشرفته «۱۵ خرداد»". پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. 2019-06-20. Retrieved 2019-06-20.
  9. «رونمایی از سامانه پدافند هوایی پیشرفته «15 خرداد» و تحویل به نیروی پدافند هوایی ارتش». ایسنا. ۲۰۱۹-۰۶-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۲.
  10. «خبرگزاری فارس - سامانه سلاح پدافند هوایی پیشرفته «۱۵خرداد» رونمایی و به نیروی پدافند هوایی ارتش تحویل شد». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۹-۰۶-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۲.