سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد.jpg

سامانهٔ پدافند هوایی ۱۵ خرداد یک سامانهٔ پدافند هوایی ساخته شده توسط سازمان صنایع هوافضا وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که این سامانه نسخه ارتقا یافته سامانه موشکی تلاش است[۱] و از موشک‌های صیاد ۲ و صیاد ۳ بهره می‌برد که در خرداد ۱۳۹۸ توسط وزیر دفاع امیر حاتمی رونمایی شد. این سامانه مشابه سامانه موشکی ام‌آی‌ام-۱۰۴ پاتریوت است.

امکانات[ویرایش]

به گفتهٔ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، سامانهٔ ۱۵ خرداد می‌تواند اهداف را تا برد ۱۵۰ کیلومتر شناسایی و تا برد ۱۲۰ کیلومتر ردیابی کند. این سامانه همچنین قادر به شناسایی اهداف پنهان‌کار در فاصلهٔ ۸۵ کیلومتر و درگیری با این اهداف تا برد ۴۵ کیلومتر است. علاوه بر این، ۱۵ خرداد می‌تواند شش هدف را همزمان شناسایی کرده و با آنان درگیر شود. این سامانه از موشک پدافند هوایی صیاد ۳ استفاده می‌کند. این مقام نظامی ایران همچنین بیان کرد که سامانهٔ ۱۵ خرداد در «کمتر از ۵ دقیقه» آمادهٔ نبرد می‌شود.[۲][۳][۴][۵] از دیگر ویژگی‌های این سامانه، می‌توان به قابلیت تحرک‌پذیری آن اشاره کرد، به‌گونه‌ای که زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از ۵ دقیقه است. علاوه بر این، سامانه ۱۵ خرداد می‌تواند اهدافی مانند جنگنده و پهپاد را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری کشف و در فاصله ۱۲۰ کیلومتر آنها را ردگیری کند. کشف انواع اهداف پنهان‌کار در فاصله ۸۵ کیلومتری و ردگیری آنها در فاصله ۴۵ کیلومتری از دیگر خصوصیات اعلام‌شده این سامانه پدافندی است. نکته قابل توجه دیگر در سامانه ۱۵ خرداد، افزایش توان کشف و انهدام اهداف و همچنین برد عملیاتی موشک‌های صیاد ۳ است که نسبت به نمونه‌های قبلی افزایش به‌مراتب بیشتری داشته‌است. به گزارش تسنیم، سامانه‌های تلاش نیروی پدافند هوایی ارتش و صیاد ۲ سپاه توانایی کشف و درگیری همزمان با ۳ هدف را داشتند که در سامانه ۱۵ خرداد این توانایی به کشف و درگیری همزمان با ۶ هدف ارتقا یافته‌است، همچنین موشک صیاد- ۲ توانایی انهدام اهداف در برد ۷۵ کیلومتر را داشت که این قابلیت نیز در موشک صیاد- ۳ به ۱۲۰ کیلومتر رسیده ضمن اینکه سامانه ۱۵ خرداد با بهره‌گیری از پرتابگرهای ۴ فروندی توان مضاعفی را در اختیار آن قرار می‌دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://defapress.ir/fa/tag/1/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87%20%D9%85%D9%88%D8%B4%DA%A9%DB%8C%20%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4
  2. r961221 (۲۰۱۹-۰۶-۰۹). «سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد رونمایی شد». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۰.
  3. "رونمایی و الحاق سامانه پدافند هوایی پیشرفته «۱۵ خرداد»". پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. 2019-06-20. Retrieved 2019-06-20.
  4. «رونمایی از سامانه پدافند هوایی پیشرفته «15 خرداد» و تحویل به نیروی پدافند هوایی ارتش». ایسنا. ۲۰۱۹-۰۶-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۲.
  5. «خبرگزاری فارس - سامانه سلاح پدافند هوایی پیشرفته «۱۵خرداد» رونمایی و به نیروی پدافند هوایی ارتش تحویل شد». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۹-۰۶-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۲.