مسلسل دستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسلسل دستی ام۳ ساخت آمریکا
ام‌پی۵ ساخت شرکت آلمانی هکلر و کخ
تفنگداران نیروی دریایی برزیل با مسلسل اسرائیلی یوزی

مسلسل (تیربار) دستی نوعی تیربار دستی کوچک و سبک است که از فشنگ‌های نسبتاً کم‌قدرت اسلحهٔ کمری استفاده می‌کند.

مسلسل دستی نخستین بار در زمان جنگ جهانی یکم ابداع‌شد. در جنگ جهانی دوم در حجم انبوهی به کار گرفته‌شد. امروزه در بسیاری از ارتش‌ها سلاح تهاجمی جایگزین مسلسل دستی شده‌است.

مسلسل‌های دستی ابتدا با تبدیل اسلحهٔ‌های کمری موجود به سلاح‌های نیمه‌خودکار، و تمام خودکار در اوایل سده بیستم ساخته شدند. نخستین سلاح‌های اتوماتیکی که قابلیت شلیک فشنگ‌های مخصوص اسلحهٔ کمری را داشتند همزمان با جنگ جهانی اول در ایتالیا، آلمان و آمریکا ساخته شدند. در دههٔ ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ این سلاح‌ها محبوبیت زیادی پیدا کرده و مسلسل تامسن به سلاح مورد علاقه نیروهای پلیس و همین‌طور اشرار در ایالات متحده تبدیل شد. در جنگ جهانی دوم این مسلسل‌ها سلاح خط اول در جنگ‌های تن به تن و از فاصله نزدیک و سلاح مخصوص نیروهای تکاوری بودند. امروزه نیز به طور گسترده توسط نیروهای پلیس، تکاوران ارتش، نیروهای شبه‌نظامی، و گروه‌های ضدتروریستی استفاده می‌شوند.

مسلسل‌های دستی در فاصله‌های نزدیک بسیار مؤثرند و فشنگ‌های کم‌قدرت اسلحه کمری باعث می‌شود تا در هنگام شلیک رگبار کنترل‌پذیرتر از تفنگ‌های تهاجمی (مانند ام۱۶ و کلاشنیکف) باشند و با توجه به اندازه کوچک‌تر و وزن کمتر قابلیت مانور بیشتری دارند. از سوی دیگر فشنگ‌های ضعیف آن‌ها باعث می‌شود تا برای شلیک به اهداف زرهی و دارای محافظ تاثیرگذاری کمتری داشته و در مقایسه با تفنگ‌های کالیبر متوسط و قوی برد کمتری داشته باشند.

مسلسل‌های دستی معمولاً کالیبر حدود ۹ میلی‌متری داشته و از خشاب‌هایی با ۱۰ تا ۵۰ فشنگ استفاده می‌کنند. این سلاح برد کوتاهی دارد و برای مسافت‌های بیشتر از ۱۸۰ متر تقریباً بدون استفاده است. نواخت تیر مسلسل‌های دستی به ۶۵۰ شلیک در دقیقه یا بیشتر می‌رسد و وزن آن حدود ۲٬۵ تا ۴٬۵ کیلوگرم است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Encyclopædia Britannica Online, s. v. "submachine gun," accessed January 07, 2012, http://www.britannica.com/EBchecked/topic/570807/submachine-gun.

Wikipedia contributors، "Submachine gun،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Submachine_gun&oldid=438618143 (accessed July ۱۰، ۲۰۱۱).