توسن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توسن
نوع خودرو زرهی شناسایی، تانک سبک
  خاستگاه  ایران
تاریخچه خدمت
 خدمت ۱۳۷۶-اکنون
جنگ‌ها -
تاریخ تولید
تعداد تولید شده ~۲۰
خصوصیات
وزن حدود ۸ تن
طول ۴٫۹ متر
عرض ۲٫۲ متر
ارتفاع ۲٫۱ متر
خدمه ۳ نفر

موتور دیزلی
ارتفاع پرواز ۲٫۱ متر

توسن (در فارسی به معنای اسب وحشی)، نام یک تانک سبک یا خودرو زرهی شناسایی ایرانی است که بر اساس خودرو رزمی شناسایی انگلیسی اف‌وی۱۰۱ اسکورپیون ساخته شده‌است.

تولید این تانک در سال ۱۳۷۶ آغاز شد ولی در آن زمان به دلیل مشکلاتی تعداد کمی از این تانک به مرحله تولید رسید و در سال ۱۳۸۷ تولید انبوه این تانک آغاز شد.

سرهنگ ناصر عرب بیگی، رئیس سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعلام کرده که تولید این تانک واکنش سریع از تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۷ آغاز گردیده و هم‌اکنون بیشتر وسایل دفاعی ایران، به صورت بومی تولید می‌شوند. واکنش سریع این تانک بدان معناست که این تانک قابلیت آن را دارد که در کوتاهترین زمان و بیشترین سرعت، واکنش نشان دهد و برای مأموریت‌های استراتژیک ساخته شده‌است. پایه و مبنای این تانک، تانک بریتانیایی اف‌وی۱۰۱ اسکورپیون (که ایران حدود ۸۰ عدد از این تانک در خدمت دارد) است. سلاح‌های این تانک عبارتند از: ۱ توپ ۹۰ میلی‌متری، پرتابگرهای موشک توفان (نوع ایرانی موشک تاو) و یک تیربار سنگین ۱۲٫۷ میلی‌متری هم‌محور با توپ اصلی. این تانک می‌تواند مسافت زیادی را بدون نیاز به حمل با کامیون بپیماید.

منابع[ویرایش]