پاسخ فرکانسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پاسخ فرکانسی فیلتر پایین‌گذر با ۶ دسی‌بل بر اکتاو یا ۲۰ دسی‌بل بر دهه کاهش

پاسخ فرکانسی یک سیستم عبارت است از طیف فرکانسی خروجی سیستم به طیف فرکانسی ورودی.

پاسخ فرکانسی اندازه طیف خروجی یک سیستم یا یک وسیله در پاسخ به یک محرک است، و جهت مشخص نمودن ویژگی‌های دینامیکی سیستم به کار می‌رود.پاسخ فرکانسی مقدار اندازه و فاز خروجی یک تابع فرکانسی است در مقایسه با ورودی یا همان محرکی که به آن (سیستم یا تجهیز)داده می‌شود.

در موارد ساده‌تر، اگر یک موج سینوسی در یک فرکانس داده شده به یک سیستم تزریق شود، یک سیستم خطی در همان فرکانس مشابه پاسخ خواهد داد که با یک دامنه و زاویه فاز مشخصی از ورودی خواهد بود. همچنین برای یک سیستم خطی دو برابر کردن مقدار ورودی، خروجی را دو برابر خواهد کرد.در ادامه اگر سیستم تغییر ناپذیر با زمان باشد، پاسخ فرکانسی نیز با زمان تغییر نخواهد کرد. دو کاربرد آنالیز پاسخ فرکانسی به هم مربوطند اما دو هدف متفاوت از هم دارند. برای سیستم‌های صوتی هدف شاید تولید مجدد سیگنال ورودی بدون اعوجاج است. که به یک سطح صاف و یکنواخت در اندازه ی پاسخ تا محدوده پهنای باند با تاخیر سیگنال ایجاد شده دقیق توسط همان مقدار زمانی در همه فرکانس‌ها نیاز دارد. این مقدار تاخیر می‌توان ثانیه هفته یا ماه در موارد ضبط شده باشد .

منبع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Frequency response». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸. منبع:ویکی پدیا به زبان انگلیسی