کمیت (پردازش سیگنال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ساده‌ترین روش برای تعیین کمیت سیگنال انتخاب مقدار دامنهٔ دیجیتال نزدیک به دامنهٔ سیگنال آنالوگ اصلی است. در این مثال سیگنال آنالوگ اصلی (سبز)، سیگنال کمیت شده (نقطه‌های سیاه)، سیگنال بازسازی شده از سیگنال کمیت (زرد) و تفاوت بین سیگنال اصلی و سیگنال بازسازی شده (قرمز) نشان داده شده‌است. تفاوت بین سیگنال اصلی و سیگنال بازسازی شده خطای کمیت‌سازی است و در این طرح ساده‌سازی یک تابع تعیین‌کنندهٔ سیگنال ورودی است.

کمیت، در پردازش دیجیتالی سیگنال و نیز در ریاضیات؛ (انگلیسی: Quantization)، فرایند نقشه‌برداری مقدارهای ورودی از یک مجموعهٔ بزرگ (و اغلب یک مجموعهٔ مداوم) به مقدارهای خروجی در یک مجموعهٔ (قابل شمارش) کوچکتر، اغلب با شمار کوچک‌تری از کاردینالیتی‌ها (عناصر اصلی) است. گردبندی و برش نمونه‌های بارز فرایندهای کمّی (کمیتی) هستند. کمّی سازی تقریباً در همهٔ پردازش سیگنال‌های دیجیتال دخیل است، زیرا فرایند نمایش سیگنال به شکل دیجیتالی معمولاً شامل گردبندی است. کمیت همچنین هستهٔ اصلی همهٔ الگوریتم‌های فشرده‌سازی بااتلاف را تشکیل می‌دهد.

تفاوت بین یک مقدار ورودی و مقدار کمیتی آن (مانند خطای گردکردنخطای کمیت‌سازی گفته می‌شود. یک دستگاه یا عملکرد الگوریتمی که کمیت را انجام می‌دهد، یک زیرروال نامیده می‌شود. مبدل آنالوگ به دیجیتال نمونه‌ای از زیرروال است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]