ویکی‌پدیا:سکوت و اجماع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سکوت نشانهٔ رضایت است، اگر می‌توانی نظردهی باید نظردهی. (ضرب‌المثل لاتین)

می‌توان تا زمانی که صدای مخالفی در کار نباشد فرض گرفت که اجماع وجود دارد. صدای مخالف می‌تواند شامل برگرداندن ویرایش یا ویرایش مخالف باشد. در صورتی که ویرایش شما ماندگار شود، توسط دیگران تکمیل شود یا از همه مهم‌تر توسط دیگران مورد استفاده یا استناد قرار گیرد می‌توانید ویرایشتان را دارای اجماع بدانید.

خیلی از اوقات درخواهید یافت که می‌شود اجماع را موجود انگاشت، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد، چرا که مهم این است که با حسن نیت تا حد ممکن به ویرایش و همکاری مستمر ادامه دهیم.

اصل بر این است که اگر مخالف هستید باید مطرح کنید. سکوت نشانهٔ رضایت است.

منطق[ویرایش]

در ویکی‌نویسی به سختی می‌توانید نظر صد در صد موافق با ویرایش‌هایتان بدست آورید چون ممکن است در آینده ویرایش‌های شما واگردانی شوند یا کاربری با آنها مخالفت کند.

مهم نیست چند نفر در بحث صفحه با شما موافق بودند باید توجه داشت که نمی‌توان در واقعیت همه را با خود موافق فرض کرد به خصوص زمانی که ویرایشتان واگردانی می‌شوند مشخص می‌گردد که اجماع کامل را بدست نیامده‌است.

مسلما در عمل نمی‌شود تا ابد منتظر نظر کاربران مخالف ماند، خیلی از اوقات می‌توان سکوت دیگر کاربران را به نشانهٔ رضایت آنها در نظر گرفت و تا زمانی که کسی ویرایش شما را واگردانی نکرده‌است می‌توانید تصور کنید که اجماع بر روی ویرایش شما وجود داشته‌است.

متن‌ها یا انشاهایی که مدت زیادی در معرض دید بودند و بدون تغییر مانده‌اند اجماع بیشتر و قوی‌تری بر روی آنها وجود دارد. (برای اطلاعات بیشتر وپ:ایجاد سیاست را مطالعه کنید.)

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]