ویکی‌پدیا:محتوای رنجاننده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رسالت دانشنامه‌ای ویکی‌پدیا شامل محتوایی می‌شود که ممکن است رنجاننده باشد. ویکی‌پدیا سانسور نمی‌شود. به هر روی، واژگان و تصاویر رنجاننده نباید گنجانده شوند مگر این که به شیوه‌ای دانشنامه‌ای با آنها برخورد شود. محتوایی که خوانندگان نوعی ویکی‌پدیا آن را وقیح یا مستهجن بدانند[nb ۱] را باید استفاده کرد اگر و تنها اگر مقالات با حذف آنها کمتر آموزنده، مرتبط یا درست بشوند و هیچ جایگزین به همان حد مناسبی موجود نباشد.

«سانسور نشدن» به محتوای رنجاننده امتیاز ویژه نمی‌دهد[ویرایش]

از سنگ بناهای سیاست ویکی‎‌پدیا این است که ویکی‌پدیا سانسور نمی شود. کاربران ویکی‌پدیا نباید صرفاً به این خاطر که مطلبی رنجاننده، ناخوشایند، یا برای برخی خوانندگان نامناسب است حذفش کنند.

به هر روی، این بدین معنا نیست که ویکی‌پدیا باید محتوایی را صرفاً به این دلیل که رنجاننده است بگنجاند، یا به این معنی نیست که محتوای رنجاننده از رهنمودهای معمول گنجانیدن معاف است. محتوایی که وقیح، مستهجن یا رنجاننده دانسته می‌شود نباید گنجانده شود مگر این که با آن به شیوه‌ای دانشنامه‌ای برخورد شود. محتوای رنجاننده فقط اگر حذف آن مقالات با حذف آنها کمتر آموزنده، مرتبط یا درست بشوند و هیچ جایگزین به همان حد مناسبی موجود نباشد باید گنجانده شود.

خصوصاً در خصوص عکس‌ها، کاربران به کرات باید بین جایگزین‌هایی با درجات متغیری از رنجانندگی احتمالی گزینش کنند. وقتی گزینه‌های متعددی برای به تصویر کشیدن یک مفهوم به یک اندازه مؤثرند، رنجاننده‌ترین گزینه‌ها نباید صرفاً برای «به رخ کشیدن» محتوای احتمالاً رنجاننده مورد استفاده قرار گیرند. تصاویر شامل محتوای رنجاننده که فرعی، نالازم، بی ربط یا بیخود باشند نسبت به تصاویر غیر رنجاننده به اسم مخالفت با سانسور ترجیح داده نمی‌شوند. بلکه چنین تصاویری باید صرفاً بر مبنای دیگر سیاست‌های گنجانیدن محتوایی مورد قضاوت قرار گیرند.

بنا بر بنیاد، تصاویر مجادله برانگیز، باید از اصل «کمترین شگفتی» پیروی کنند: ما باید تصاویری را برگزینیم که به انتظارات معمول خوانندگان برای یک موضوع خاص به اندازهٔ ممکن بدون فدا کردن کیفیت مقاله احترام بگذارد. مثلاً، خوانندگانی که برای مقالاتی چون بدن انسان تصویر برمی‌گزینند، هزاران تصویر بدن‌های برهنه و اندام‌های بدن را در دسترس خود دارند، ولی به دلیل ارتباط بیشتر تصاویری که بدن انسان را در وضعیتی بی‌احساس، غیر جنسی و استاندارد آناتومی نشان دهد با موضوع معمولاً آنها را برمی‌گزینند تا عکس‌های جنسی تر-عکس‌های جنسی تر صرفاً به این خاطر که رنجاننده ترند ترجیح بیشتری نمی‌گیرند. به طور مشابه، کاربران در مقالاتی چون خودرو عکس خودروهایی با زنان برهنه که در نزدیک آن‌ها ایستاده‌اند را به خاطر دغدغه در خصوص مرتبط بودن برنمی‌گزینند، حتی با این که چنین تصاویری موجودند و «ویکی‌پدیا سانسور نمی‌شود.» ویکی‌پدیا سانسور نمی‌شود، ولی ویکی‌پدیا تصاویر رنجاننده را نیز نسبت به تصاویر غیر رنجاننده ترجیح نمی‌دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

سیاست‌های ویکی‌پدیا
دیگر صفحات مرتبط

پانویس[ویرایش]

ملاحظات[ویرایش]

  1. «خوانندهٔ نوعی ویکی‌پدیا» در اینجا به وسیلهٔ باورهای فرهنگی اکثریت «خوانندگان» وبسایت (نه کاربران فعال) که به زبان مقاله مسلطند تعریف می‌شود. روشن کردن این دیدگاه ممکن است نیازمند طیف وسیعی از اطلاعات و بحث باشد، چرا که دیدگاه‌های فرهنگی ممکن است به طور گسترده متفاوت باشند.