پاتریشا کرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پاتریشا کرون
زادهٔ۲۸ مارس ۱۹۴۵
Kyndeløse Sydmark, Rye Parish, Lejre Municipality، دانمارک
درگذشت۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ (۷۰ سال)
پرینستون، نیوجرسی، آمریکا
کار علمی
رشته اصلیاسلام‌شناسی; قرآنic (Islamic) studies; scriptural exegesis; scholarship on Islamic origins
آثار برجستهHagarism (with M.A. Cook); Meccan Trade and the Rise of Islam

پاتریشا کرون یا پاتریسیا کرونه (به دانمارکی: Patricia Crone) (زادهٔ ۲۸ مارس ۱۹۴۵، دانمارک ـ درگذشتهٔ ۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، پرینستون، نیوجرسی)[۱] پژوهشگر، نویسنده، خاورشناس و تاریخ‌دان (تاریخ صدر اسلام) بود[۲] او استاد مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته در دانشگاه پرینستون بود.[۳]

پاتریشا کرون در دانمارک زاده شد و در همان‌جا تحصیلات اولیه را پشت‌سر گذاشت. سپس به بریتانیا نقل‌مکان کرد و تحصیلات دانشگاهی و عالی را در دانشگاه لندن به اتمام رساند، و در دانشکدهٔ مطالعات خاوری و آفریقایی در سال ۱۹۷۴ میلادی به درجهٔ دکتری نایل آمد.

او در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ در دانشکدهٔ دانشکدهٔ مطالعات شرقی و آفریقایی فعالیت کرد و سپس به‌مدت بیست سال در دانشگاه کمبریج مشغول بود، و در سال ۱۹۹۷ به مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته در دانشگاه پرینستون آمریکا پیوست.

از خانم کرون بیش از ده کتاب در زمینهٔ تاریخ و تمدن اسلامی منتشر شده، و او در انتشار مجموعه پژوهش‌هایی در زمینهٔ قانون اسلامی و مطالعات اجتماعی نیز مشارکت داشته‌است. وی همچنین عضو هیئت مدیرهٔ پنج نشریهٔ ادواریِ تاریخی ازجمله دائرةالمعارف اندیشهٔ سیاسی بود، و در انجمن فلسفهٔ آمریکا نیز عضویت داشت. همچنین در دانشکدهٔ الهیات در دانشگاه آرهوس (دانمارک) سِمَتِ استاد افتخاری داشت.

خانم کرون، افزون بر آشنایی با زبان‌های عبری، لاتین، یونانی، فرانسه و آلمانی، بر زبان عربی و فارسی نیز چیرگی داشت. او در سال‌های آخر عمر خویش، دکترای افتخاری از دانشگاه کپنهاگ دریافت کرد، و سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشیِ فراوانی دربارهٔ اسلام و تاریخ آن برگزار کرد.

پروفسور پاتریشا کرون در ۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ در ۷۰سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

آثار[ویرایش]

کتاب‌هایی که به‌تنهایی نوشته‌است:

کتاب فوق با عنوان تاریخ اندیشهٔ سیاسی در اسلام توسط مسعود جعفری به فارسی ترجمه شده‌است.

  • From Arabian tribes to Islamic empire: army, state and society in the Near East c.600-850 (2008) ISBN 978-0-7546-5925-9

کتاب‌هایی که در نوشتن آن‌ها سهیم بوده‌است:

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]