هومان موسوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هومان موسوی
زادروز۱۳۶۵
شیراز
ملیتایران ایران
پیشهوبلاگ نویس

هومان موسوی یک وبلاگ‌نویس منتقد است که دربارهٔ سیاست ایران، سیاست خارجی، روابط بین‌الملل می‌نویسد.

کودکی[ویرایش]

هومان موسوی در شب یلدای سال۱۳۶۵ (۳۰ آذر ماه ) در زندان عادل آباد شیراز متولد شد. مادرش در تابستان ۱۳۶۷ و پدرش در سال ۱۳۶۵ در زندان عادل‌آباد اعدام شدند. از زمان تولد تا اعدام مادر با او در زندان به سر برد.

فعالیتها[ویرایش]

۱۳۸۴ شروع فعالیت سیاسی با حزب اسلامی کار

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و گسترش فعالیت‌های سیاسی و مسول ستاد جوانان میرحسین موسوی واقع در چهار راه سرسبز تهران

۱۳۹۱ کمیته روابط عمومی [۱]

۱۳۹۲ کانون کنشگرایان ایران ـ اسلو

۱۳۹۳ مادران صلح ایران ـ اسلو

هومان موسوی، زندانی سیاسی به مدت ۹ ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری میشد به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.این زندانی سیاسی ازمعدود زندانیانی است که در دهه ۶۰ در بند نسوان زندان اوین به دنیا آمد و پدر و مادرش در سال‌های ۶۰ – ۶۷ با حکم دستگاه قضایی بازداشت و اعدام شدند.هومان موسوی که به بازجوها جرم او را تبلیغ علیه نظام اعلام کرده‌ بودند، ۲۱۱ روز از دوره بازداشت خود را در سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین گذارند. پس از آن به اتاق ۱۱۲ بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. این بندها تحت نظر وزارت اطلاعات ایران اداره می‌شوند.وی که حداقل دو سال از کودکی خود را در زندان اوین سپری کرده‌است مجددا به اتهام شرکت در تجمعات پس از انتخابات بازداشت و به سه سال حبس قطعی محکوم شد .او از فعالان ستادهای میرحسین موسوی نیز بوده‌است. این وبلاگ‌نویس در ۱۲ فروردین سال ۸۹ در منزل عمه اش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد، وی پس از ۹ ماه تحمل انفرادی‌های بند ۲۰۹ تحت بدترین شرایط روجی و جسمی در اردیبهشت ماه سال ۹۰ از سوی قاضی مقیسه به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.وی پس از تجدید نظرخواهی در حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران مجددا به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.برادر او یاسان موسوی نیز مدتی در زندان اوین محبوس بوده‌است.[۲]

پس از آزادی[ویرایش]

او به خانواده زندانیان سیاسی سر می‌زند و بر سر قبر ندا آقاسلطان و سهراب اعرابی و دیگر کشته شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا می‌کند.همین مسئله بار دیگر فشارهای بعدی ماموران امنیتی را موجب می‌شود. بازجویش بار دیگر او را احضار می‌کند. او از کشور خارج شده و در حال حاضر در نروژ سکونت دارد.

پیوندها به بیرون[ویرایش]