هزارمسجد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دره کشوه- هزارمسجد

هزار مسجد، رشته کوه هزار مسجد – کپه داغ، ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می‌دهند که به صورت مرزی طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد وخشک قراقوم ترکمنستان جدا می‌کند. بلندترین نقطه این رشته کوه، قله هزار مسجد با ارتفاع حدود ۳۱۴۰ متر در شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته‌است و راه دسترسی به آن از دو مسیر جبهه جنوبی (جاده ماشین رو) ی آن و جبهه شمالی روستای لائین نو می‌باشد. این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد یافته‌است که در دامنه‌های سرسبز شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری، در کوهپایه‌های شمالی دشت قره قوم ترکمنستان، در شمال غربی آن شهرستان درگز و در جنوب این کوهستان دشت مشهد واقع گشته‌است.

در ادامه آن رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده‌است. بخشی از کوه‌های هزارمسجد را کپه داغ می‌نامند. در امتداد جاده درگزقوچان، رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می‌شود.

امتداد رشته کوه هزار مسجد در جنوب منطقه سرخس، از تپه‌های تشکیل شده‌است که ارتفاع آن از ۸۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. رودخانه هریرود که در اینجا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد، شکافی را در این تپه‌ها باز می‌کند و ارتفاع این تپه ها۲۵۰ متر است.

منابع[ویرایش]

  • حسن زنده دل (۱۳۷۷کتاب استان خراسان، نشر ایرانگردان