حملات کارکاسون و تربس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حملات کارکاسون و تربس
بخشی‌ از تروریسم اسلامی در اروپا
Aude-Position.svg
موقعیتتربس و کارکاسون، اود (فرانسه), فرانسه
تاریخ۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-03-۲۳)
نوع هدف
گروگان‌گیری، تیراندازی، حمله با چاقو
درگذشته‌ها۵ (به همراه مهاجم)[۱]
مجروحان۱۵[۲]
مرتکبردوآن لاکدیم (Redouane Lakdim) (عضو خودخوانده داعش)[۳]
انگیزهافراط‌گرایی اسلامی
خواستار آزادی صلاح عبدالسلام

در ۲۳ مارس ۲۰۱۸، یک سری حملات تروریستی در شهرهای کارکاسون و تربس در جنوب فرانسه رخ داد. این حملات تروریسم اسلامگرا بود که طی آن ردوآن لاکدیم (به انگلیسی: Redouane Lakdim)، بیست و پنج ساله، فرانسوی-مراکشی (متولد ۱۱ آوریل ۱۹۹۲ در تازا، مراکش)، در کارکاسون به دو سرنشین اتومبیل تیراندازی کرد و باعث کشته شدن مسافر و ربودن آنان شد. سپس او به سمت چهار افسر پلیس آتش گشود و یک نفر را به شدت زخمی کرد. لاکدیم با اتومبیل خود را به تربس نزدیک رساند و در آنجا به یک سوپرمارکت حمله کرد و دو غیرنظامی را کشت، دیگران را زخمی کرد و حداقل یک نفر را به گروگان گرفت. وی با داعش بیعت کرده بود و خواستار آزادی صلاح عبدالسلام بود، عبدالسلام تنها مظنون بازمانده از حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس است.

یک افسر ارشد ژاندارمری، سرهنگ دوم آرنو بلترام، داوطلب شد که جایش را با یک گروگان زن عوض کند. پس از سه ساعت ایستادن، لاکدیم به او شلیک کرد و با ضربات چاقو کشته شد. یک واحد تاکتیکی پلیس بلافاصله به ساختمان حمله کرد و لاکدیم را کشت. مهاجم توسط خبرگزاری اعماق «سرباز دولت اسلامی» لقب گرفت و رئیس‌جمهور فرانسه این حملات را اقدامی تروریستی اسلامگرا خواند. در این حملات علاوه بر مهاجم، پنج نفر کشته شدند و پانزده نفر زخمی شدند.

رویدادها[ویرایش]

حملات کارکاسون[ویرایش]

کمی قبل از ۱۰ صبح (۹ صبح UTC) روز جمعه ۲۳ مارس ۲۰۱۸، ردوآن لاکدیم، مسلح به یک اسلحه دستی، یک ماشین را در حومه کارکاسون متوقف کرد که رناتو سیلوا، یک پرتغالی و ژان مازیرس از سرنشینان آن بودند. لاکدیم با شلیک گلوله به هر دو سرنشین، مازیرس را کشت و سیلوا را به شدت مجروح کرد، سپس ماشین را دزدید و حرکت کرد.[۴] به نظر می‌رسید که او در بیرون از پادگان نظامی منتظر سربازان است، اما پس از آنکه اتومبیل خود را به یک پادگان پلیس رساند، به چهار افسر پلیس حمله کرد که آنها شروع به تیراندازی به سمت مهاجم کردند.[۱] یکی از افسران مورد اصابت گلوله قرار گرفت، گلوله به نزدیکی قلبش خورد و در عوض چند دنده را شکست و ریه را سوراخ کرد. در ادامه لاکدیم با سرعت ۵ کیلومتر (۳٫۱ مایل) به سمت تربس رانندگی کرد.

بحران گروگان‌گیری تربس[ویرایش]

حوالی ساعت ۱۱ صبح لاکدیم مسلح به یک قبضه اسلحه، یک چاقوی شکاری و سه بمب دست‌ساز وارد سوپرمارکتی به اسم Super U در تربس شد.[۵] داخل آن حدود پنجاه نفر بودند. او « الله اکبر» فریاد زد،[۶][۷] و اعلام کرد که او یک سرباز دولت اسلامی (داعش) است[۸] و حاضر است که «برای سوریه بمیرد».[۹] او دو نفر - یک کارگر سوپرمارکت و یک مشتری - را به ضرب گلوله کشت و دیگران را به گروگان گرفت و به همه دستور داد که روی زمین دراز بکشند.[۱۰] بیشتر کسانی که در این سوپرمارکت بودند موفق به فرار شدند و برخی دیگر در یک سردخانه مخفی شدند. صدها پلیس و ژاندارمری به سرعت وارد شدند، منطقه را محاصره کردند و به تخلیه مردم کمک کردند. آنها لاکدیم را پیدا کردند که چندین گروگان را در دست داشت، از جمله زنی که از او به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کرد. یک واحد GIGN که در نزدیکی سوپرمارکت حضور داشت. لاکدیم خواستار آزادی صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی دستگیر شده حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس شد. در جریان درگیری، او مدت کوتاهی از سوپرمارکت بیرون آمد و تهدید کرد که «همه چیز را منفجر خواهد کرد». پلیس مادر و دو خواهر لاکدیم را به پای مذاکره آورد، اما ناموفق بود.

پلیس برای آزادی گروگانها با لاکدیم مذاکره کرد و آرنو بلترام، یک سرهنگ دوم ۴۴ ساله در ژاندارمری ملی فرانسه،[۱۱][۱۲] پیشنهاد کرد که جایش را با یک گروگان زن عوض کند و لاکدیم موافقت کرد. او در داخل سوپرمارکت به‌طور پنهانی تلفن همراه خود را روشن نگه داشت بنابراین پلیس می‌توانست از بیرون به آن گوش دهد. بعد از سه ساعت گروگان‌گیری، بلترام سعی کرد مهاجم را خلع سلاح کند، در ادامه فریاد زد "حمله! حمله! "آنقدر بلند که از طریق تلفن شنیده شد. در نتیجه، عوامل GIGN بلافاصله در ساعت ۲:۴۰ به سوپرمارکت حمله کردند، بلترام با سه یا چهار بار مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به ضربات چاقو توسط مهاجم کشته شد،[۱۳][۱۴] دو دقیقه بعد مهاجم نیز کشته شد. دو نفر از مأموران GIGN زخمی شدند. اندکی بعد سگ‌های پلیس به داخل ساختمان رفتند و یک آمبولانس و هلی کوپتر وارد پارکینگ شدند. بلترام توسط وزیر کشور و دیگران به خاطر قهرمانی اش مورد ستایش قرار گرفت،[۱۰][۱۵] اما بعداً بر اثر جراحات در بیمارستان درگذشت.[۱۶] با کالبد شکافی مشخص شد که بلترام بر اثر ضربات چاقو به گلو درگذشت.[۱۷]

مهاجم[ویرایش]

فرد مظنون به نام ردوآن لاکدیم، مرد ۲۵ ساله فرانسوی-مراکشی متولد مراکش شناخته شد. وی به همراه والدین و خواهرانش در کارکاسون زندگی می‌کرد و به‌طور منظم در مسجد کارکاسون حضور داشت.[۹] وی دو بار به جرایم کوچک محکوم شده بود و در سال ۲۰۱۶ یک ماه به زندان رفت. لاکدیم در شبکه‌های اجتماعی سلفی بسیار فعال بود و از سال ۲۰۱۴ در فهرست مظنونان افراط گرایان اسلام‌گرا بود. او یک فروشنده کوچک مواد مخدر بود.[۱۸] وی به دلیل «رادیکالیسم و نزدیکی به جنبش‌های سلفی» تحت نظر قرار گرفت ولی هیچ نشانه ای از اینکه قصد حمله دارد را نشان نداده بود. پس از مرگ او در تربس، پلیس به خانه او و همچنین دوستان و نزدیکان وی حمله کرد و با همسایگان مصاحبه کرد، یکی از آنان مهاجم را «یک جوان خوشایند» توصیف نمود. وزیر کشور جرارد کولومب معتقد است که او تنها عمل کرد.[۱۰][۸] در بازرسی از خانه وی یادداشت‌هایی با اشاره به دولت اسلامی پیدا شد که به نظر می‌رسید وصیت نامه اش است.[۵] دوست دختر او برای سرویس‌های امنیتی فرانسه شناخته شده بود.[۱۹]

عواقب و واکنش‌ها[ویرایش]

رناتو سیلوا قبل از سرقت ماشینش توسط لاکدیم از ضرب گلوله به سرش جان سالم به در برد و به پرپینیان منتقل شد و به کما رفت. در ۴ آوریل، او از کما بیرون آمد اما نتوانست بدون کمک راه برود و از ناحیه صورت فلج شد و از یک گوش کر شد. رئیس‌جمهور پرتغال، مارسلو ربلو دی سوسا از بیمارستان بازدید کرد. وی در ۲۳ مارس آزاد شد و به خانه خود در ویلموستاوسو، اود (فرانسه) بازگشت.[۴]

در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸، سه نفر در ارتباط با اقدامات لاکدیم توسط مقامات فرانسه متهم شدند.[۲۰]

واکنش‌ها[ویرایش]

وزیر امور خارجه فرانسه، جرارد کولمب، پس از اطلاع از اوضاع تربس، گفت که او «در حال رفتن به تربس» بود و اندکی بعد به آنجا رسید.[۱] رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل مکرون گفت که گروگانگیری «به نظر می‌رسد یک اقدام تروریستی باشد» و ظرف چند ساعت به پاریس برمی گردد تا واکنش رسمی را برنامه‌ریزی کند.[۱۵]

ماکرون بعداً گفت آرنو بلترامه در اقدام علیه تروریسم اسلامی «به عنوان یک قهرمان سقوط کرد» و «جسارت استثنایی» از خود نشان داد.[۲۱]

صبح روز بعد، نام آرنو بلترام بالاترین هشتگ محبوب در نسخه فرانسوی توییتر بود.[۲۲] ایستگاه‌های ژاندارمری در سراسر فرانسه به احترام وی پرچم‌ها را به حالت نیمه برافراشته درآوردند[۲۳] و کاخ ریاست جمهوری الیزه اعلام کرد که به او ادای احترام می‌کنند.[۱۲]

نخست‌وزیر ، ترزا می این حمله «ناجوانمردانه» را نکوهش کرد و گفت که انگلستان «در همبستگی با دوستان و متحدانمان در فرانسه ایستاده‌است، همان‌طور که همیشه آنان در کنار ما هستند».[۲۴]

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این حمله را محکوم کرد و بعد از تسلیت گفت: «جهان متمدن برای شکست تروریسم باید متحد و با هم کار کنند».[۲۵][۲۶] رئیس‌جمهور اسرائیل رووین ریولین نیز این حمله را نکوهش کرد و گفت: «تمام جهان آزاد باید متحد و محکم در برابر ترور بایستند: در اورشلیم، فرانسه و سراسر جهان.»[۲۷]

نخست‌وزیر جاستین ترودو بیانیه ای در محکومیت و همبستگی علیه تروریسم صادر کرد و به نمایندگی از شهروندان خود به دوستان و خانواده قربانیان تسلیت گفت.[۲۸]

رئیس‌جمهور دونالد ترامپ با انتشار بیانیه ای در توئیتر "اقدامات خشونت آمیز مهاجم و هر کسی که از آن حمایت کند" را محکوم کرد؛ و نوشت، "ما با شما هستیم @EmmanuelMacron!" (به انگلیسی: !we are with you @EmmanuelMacron)[۲۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Dewan, Angela; Elwazer, Schams (23 March 2018). "Gunman shot dead in France after killing 3 in supermarket and car attacks". CNN. Retrieved 24 March 2018.
 2. "DIRECT. Attaques terroristes dans l'Aude: au moins trois morts". Le Parisien (به فرانسوی). 23 March 2018. Retrieved 23 March 2018.
 3. Chrisafis, Angelique; Henley, Jon (23 March 2018). "Gunman shot dead by French police after three killed in terror attacks". The Guardian. Retrieved 23 March 2018.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ "Attentat de Trèbes: Renato Silva, qui avait reçu une balle dans la tête, est rentré chez lui". Europe 1 de Jdd (به فرانسوی). 27 April 2018. Retrieved 23 May 2018.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ "Friends and family attend mass in honour of French attack victims". Reuters. 25 March 2018. Retrieved 26 March 2018.
 6. Press, Associated (23 March 2018). "Counterterrorism official: Suspect shouted "Allahu akbar" when he entered supermarket where hostages taken". Washington Post. Archived from the original on 4 January 2019. Retrieved 17 November 2020.
 7. Hunter, Brad (23 March 2018). "ISIS killer shouts 'Allahu Akbar, I'll kill you all,' then opens fire". Toronto Sun. Retrieved 24 March 2018.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ "France shooting: Police kill supermarket gunman". BBC News. 23 March 2018. Retrieved 23 March 2018.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ "France supermarket attacker pledged to "die for Syria"". Reuters. 23 March 2018. Retrieved 26 March 2018.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ ۱۰٫۲ Boyle, Danny; Mulholland, Rory (23 March 2018). "France siege: Trebes supermarket hostage-taker who killed three is shot dead by police". The Telegraph. Retrieved 23 March 2018.
 11. Adam Taylor (24 March 2018). "'He saved lives': Arnaud Beltrame, police officer who traded places with a hostage, to be honored by France". Washington Post. Retrieved 24 March 2018. Correction: An earlier version of this story misreported Beltrame's age. He was 44, not 45.
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ "Attentat dans l'Aude: un hommage national sera rendu au gendarme Arnaud Beltrame (Attack in Aude: a national tribute will be paid to gendarme Arnaud Beltrame)" (به French). Le Monde. 24 March 2018. Retrieved 24 March 2018. L'officier de 44 ans, (The 44-year-old officer)
 13. "INFO M6 - "assault! Assault!", The last words of Arnaud Beltrame". M6Info. Retrieved 30 March 2018.
 14. ""Assaut, assaut !": les derniers mots d'Arnaud Beltrame". Le Progrès. 30 March 2018. Retrieved 30 March 2018.
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ "Hostage-taker in southern France killed by security forces". France24. 23 March 2018. Retrieved 23 March 2018.
 16. "French police 'hero' dies of wounds". BBC News. Retrieved 24 March 2018.
 17. "Attentat dans l'Aude: le gendarme Arnaud Beltrame est mort poignardé au cou". Le Parisien. 25 March 2018. Retrieved 25 March 2018.
 18. Mulholland, Rory (23 March 2018). "Radouane Lakdim: Islamist supermarket shooter was petty criminal known to French police". The Telegraph. ISSN 0307-1235. Retrieved 6 April 2018.
 19. "Police 'knew' France attacker's partner". BBC News. 26 March 2018. Retrieved 6 April 2018.
 20. "France indicts three over Trèbes supermarket terror attack". France 24. 20 October 2018. Retrieved 25 December 2018.
 21. "Arnaud Beltrame: French police 'hero' dies of wounds". BBC. 24 March 2018. Retrieved 24 March 2018. Lt-Col Arnaud Beltrame … "fell as a hero" and showed "exceptional courage", French President Emmanuel Macron said. Announcing the police officer's death on Twitter, Interior Minister Gérard Collomb said: "He died for his country. France will never forget his heroism, his bravery, his sacrifice." Sixteen people were injured, two seriously, in what Mr Macron called an act of "Islamist terrorism".
 22. "France mourns death of hero gendarme who took place of supermarket hostage". The Local, French edition. 24 March 2018. Retrieved 24 March 2018. Beltrame's name was the top trend on Twitter on Saturday morning as people in France and around the world lined up to pay tribute to the gendarme
 23. Rory Mulholland (24 March 2018). "France honours 'hero' officer who was killed after swapping himself for hostage". The Daily Telegraph. Retrieved 24 March 2018. Flags were flown at half-staff in gendarme stations across France as the country honoured the officer declared a national hero by President Emmanuel Macron after he swapped himself for a hostage and was killed by an Islamist gunman. … The officer's name was the top trending hashtag on the French edition of Twitter, with members of the public in France and around the world paying tribute to what many of them called a "true hero."
 24. UK Prime Minister [@10DowningStreet] (23 March 2018). "PM: My thoughts are with the victims of the cowardly attacks in Trèbes and Carcassonne. We stand in solidarity with our friends and allies in France, just as they always stand with us" (Tweet). Retrieved 24 March 2018 – via Twitter.
 25. Press, The Associated (23 March 2018). "ISIS-linked Gunman Shot Dead by French Police After Taking Hostages, Killing Three". Haaretz.
 26. "Gunman shot dead after three killed in French shooting, supermarket attack". The Jerusalem Post. 23 March 2018.
 27. "Netanyahu, Rivlin condemn 'brutal' French terror attack". The Times of Israel. 23 March 2018.
 28. Justin Trudeau (23 March 2018). "Statement by the Prime Minister of Canada on the terrorist attack in France". pm.gc.ca. Retrieved 24 March 2018.
 29. Press, Associated (24 March 2018). "The Latest: Trump tweets support for French shooting victims". Washington Post. ISSN 0190-8286. Archived from the original on 4 January 2019. Retrieved 25 March 2018.