ماریا ترزا، اتریش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ماریا ترزا، اتریش
ملکه مجارستان، کرواسی و بوهم
Kaiserin Maria Theresia (HRR).jpg
دوران ۲۰ اکتبر ۱۷۴۰ - ۲۹ نوامبر ۱۷۸۰
نام کامل ماریا ترزا والبورگا آمالیا کریستینا
لقب(ها) (آرک‌دوشس) اتریش
ملکهٔ مجارستان
ملکه بوهم
زادروز ۱۳ مهٔ ۱۷۱۷(۱۷۱۷-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۱۳)
زادگاه وین
مرگ ۲۹ نوامبر ۱۷۸۰ میلادی (۶۳ سال)
محل مرگ وین
پیش از ژوزف دوم
پس از شارل ششم
فرزندان ماریا آنا, ژوزف دوم ,
ماریا کریستینا, ماریا الیزابت ,
شارل ژوزف, ماریا آمالیا ,
لئوپولد دوم, ماریا یوهانا گابریلا ,
ماریا ژوزفا, ماریا کارولینا ,
فردیناند, ماری آنتوانت ,
ماکسیمیلین فرانسیس

ماریا ترزا (به آلمانی: Maria Theresia) یا ماریا ترزیا(به مجاری: Mária Terézia)‏ (۱۷۱۷ - ۱۷۸۰م.) فرمانروای (آرک‌دوشس) اتریش، ملکهٔ مجارستان، کرواسی و بوهم بود.

او در وین زاده شد و به سال ۱۷۴۱ ملکه مجارستان و در سال ۱۷۴۳ ملکه بوهم گردید . دختر امپراتور شارل ششم بود و با فرانسوا، دوک دولورن ازدواج کرد و ژوزف دوم و لئوپلددوم و ماری انتوانت از او بدنیا آمدند. وی با دولت فرانسه و روس علیه پروس همدست شد و لهستان را به تصرف درآورد.

پدرش شارل ششم در اواخر عمر به علت علاقه زیادی که به وی داشت فرمانی صادر کرد که پس از مرگش بر خلاف فرمان پدرش لیوپولد امپراتوری به جای برادر زادگانش به دخترش ماریا برسد. شارل ششم وصیت نامه ای به این مضمون نیز تنظیم کرد و مجلس اتریش را وادار به تصویب آن نمود. برای جلوگیری از عدم عملی شدن این وصیت نامه معاهدات دو جانبه ای با دولتهای بزرگ اروپایی بر قرار کرد که آنها هم سلطنت دخترش را به رسمیت بشناسند و در برخی موارد بابت این کار مجبور به دادن امتیاز شد. در دو مورد نیز به همین علت مجبور به چنگ با اسپانیا و فرانسه (همزمان) و نیز با عثمانی شد. هر دو جنگ نیز باعث از دست رفتن برخی از سرزمنیهای امپراتوری شدند.[۱] پس از مرگ شارل ششم در حالی که کشور در وضعیتی در هم ریخته و شکسته خورده از دو جنگ بود ماریا ترزا در بیست و سه سالگی به سلطنت رسید.در ابتدا امکان موفقیت ماریا ترزا در وضعی که خزانه خالی بود و تنها هشتاد هزار سرباز در کل کشور در خدمت وی بودند بسیار دور به نظر می رسید. ماریا ترزا با تدابیر درست و سخت کوشی توانست بر مشکلات کاملاً غلبه کند. وی در زندگی شخصی بسیار پر کار و ساده زیست بود. وی نظام مالیاتی اتریش را اصلاح کرد و قوانین بلند مدت و منصفانه مالیاتی وضع نمود. معافیت مالیاتی نجبا را ملغی کرد و مالیات فقرا و دهقانان را کاهش داد. ساختار ادارات دولتی را اصلاح کرد و دیوان محاسبات مرکزی و نیز سیستم دادرسی یکسان برای کل ایالات امپراتوری اتریش وضع نمود. این اصلاحات باعث بهبود اوضاع اقتصادی و نیز افزایش وحدت بین ایالات مختلف امپراتوری شد. ماریا ترزا در سال ۱۷۸۰ از دنیا رفت و پسرش ژوزف جانشین وی شد. پس از مرگ وی اصلاحات وی با دقت و تدبیر افزون تری توسط پسر سخت کوش وی پیگیری شد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ قرن هجدهم - نوشته آلبر ماله - ژول ایزاک - ترجمه رشید یاسمی - انتشارات امیر کبیر صفحه ۱۳۵-۱۳۶
  2. تاریخ قرن هجدهم - نوشته آلبر ماله - ژول ایزاک - ترجمه رشید یاسمی - انتشارات امیر کبیر صفحه ۱۴۰-۱۳۶

لغت نامه دهخدا، از لاروس