شیث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیث
Zhdan Dementiyev 01 Seth (1630).jpg
ستایش‌ شده دریهودیت
مسیحیت
اسلام
صابئه

شیث براساس تورات، سومین فرزند آدم و حوّا پس از هابیل و قابیل است و تنها فرزندِ پسر آدم و حوا است که نامش در کتاب پیدایش تورات ذکر شده‌است. تمام انسان های جهان از نسل او هستند.با استناد به تورات، شیث پس از قتل هابیل به‌دستِ قابیل، متولّد گشت و حوّا او را جانشینی برای هابیل دانست. نام فرزند شیث در تورات، انوش است. در تورات عمر شیث ۹۱۲ سال نوشته شده‌است. او صاحب فرزندان بسیاری شد. ابوعلی بلعمی در ترجمه تاریخ طبری می‌نویسد: "و او را (کیومرث را) گِل پادشاه خواندندی که از گِل آفریده شد، و جفت او ایلده ، که حوّا خوانند هم خدا از گِل آفرید و جان در تن هر دو اندر یکوقت و یک اندازه کرد." سپس برای پانوشت متن مجلد مربوط به ایرانیان چاپ 1337، از نسخه دیگر برای ایلده آورده شده: "یلده". با توجه به اینکه فرزند دیگر کیومرت و یلده ، سیامک نخستین سوشینث بود و شیث نیز فرزند آدم و حوّا می‌باشند شاید بتوان گفت سیاه‌مک و شیث یکی هستند و تجلّی خورشید حقیقت، البته اگر یلدَه را با فتحه بخوانیم و مرادمان < یلدا > باشد و چنین خوانشی صحیح نیز باشد.

نام شیث در قرآن نیامده است، اما در احادیث و روایات اسلامی، نام شیث به عنوان یکی از پیامبران در اسلام ذکر شده‌است.

لفظ شیث سُریانی و به معنای بخشش یا هدیه است؛ زیرا در دیدگاه یهود خداوند شیث را بعد از کشته شدن هابیل در سن ۱۳۰ سالگی به آدم عطا کرد. برخی فلاسفه شیث را همان آغاثاذیمون یونانی دانسته‌اند. گفته می‌شود شیث اولین فردی است که بعد از آدم به تعلیم حکمت و ضروریات شریعت پرداخت و پنجاه صحیفه و به روایتی بیست و نه موضوع دربارهٔ حکمت الهی و صفات نامتناهی بر وی نازل گشت.[۱]

در شهر نبی شیث (به لهجه محلی: نبی شیت) در منطقه بعلبک لبنان قبری وجود دارد که آن را منسوب به شیث نبی می‌دانند. طبق گفته‌هایی قبر شیث در مسجدی بزرگ موصل در نزدیکی بغداد در عراق بود اما توسط داعش آن مسجد نابود شد و اکنون فقط قبر کوچکی در آنجا وجود دارد.

پانویس[ویرایش]

  1. اولیایی، سید نبی‌الدین (۱۳۶۴)، تاریخ انبیاء یا قصص قرآن، تهران: گنجینه.

منابع[ویرایش]

  • قدس میرحیدری، جعفر (۱۳۷۷)، خلاصه حالات آدم ابوالبشر و پیام آوران اولوالعزم، تهران: انتشارات تهران.