آفرینش آدم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آفرینشِ آدم
ایتالیایی: Creazione di Adamo
Creación de Adán (Miguel Ángel).jpg
هنرمندمیکل آنجلو
سال۱۵۱۲ میلادی
گونهفرسکو
ابعاد
۲۸۰ cm × ۵۷۰ cm (۹ ft ۲ اینچ × ۱۸ ft ۸ in)[۱][۲]

آفرینش آدم یک فرسکو و نقاشیِ معروفی از میکل‌آنژ است که بر روی سقف کلیسای سیستین، اقامتگاهِ رسمیِ پاپ در واتیکان دیده می‌شود. این اثر که چهارمین قاب بر روی سقفِ مشبک این کلیسای کوچک است به سالِ ۱۵۱۱ میلادی میلادی توسط میکل‌آنژ، نقاش، پیکرتراش، معمار و شاعر ایتالیایی کشیده شده‌است.

آفرینشِ آدم بر پایه داستان‌های انجیلی

در آفرینش آدم، یکی از داستان‌های انجیل از کتاب آفرینش دیده می‌شود که در آن خدا با دمی حیات بخش به آدم زندگی می‌بخشد.

نکاتِ نقاشیِ آفرینشِ آدم

در این نقاشی، آدم در گوشه‌ای لمیده و به نظر می‌رسد که خداوند تازه روح را در وجودش دمیده باشد. در برابرِ آن، حوا در حالی که دستِ خداوند را به دورِ گردنِ خود دارد، در گونه‌ای از امنیت و آسایش است، اما کنجکاوانه به آدم می‌نگرد. این تابلو، دارای جنبه‌های باورِ مسیحی و فلسفی می‌باشد.

نمای بُرش مغز انسان

با کمی دقت می‌توان از نیمه راست تصویر، برشی عرضی از مغز انسان با جزئیاتی قابل توجه را تشخیص داد که نشان‌دهنده تسلط بالای نقاش بر آناتومی بدن انسان است همچنین موضوع این فرسکو می تواند گویای این باشد که " خدای هر فرد مغز اوست". این اثر به همراه سایر بخش‌های کتاب آفرینش (پیامبران، ساحره لیبیایی، زاخاریاس و ...) بر روی سقف کلیسا در دهه هشتاد میلادی بازسازی شدند.است

نگارخانه

منابع

  1. Gardner, Helen; Kleiner, Fred S. (2009). Gardner's Art Through the Ages. A Concise Global History (2nd ed.). استمفورد، کنتیکت: Cengage Learning. p. 265. ISBN 0-495-50346-0.
  2. See also occurrences on Google Books.

پیوند به بیرون