لوسیفر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شیطان در بهشت گمشده میلتون لوسیفر نیز نامیده شده‌است[۱] در بخش مربوط به سقوط آدم کتاب سوم خط ۷۳۹-۷۴۲ نگاشته شده توسط جان میلتون.

لوسیفر(به انگلیسی: Lucifer) نام قبل از سقوط شیطانی است که بنابر متون ادیان ابراهیمی موجب سقوط آدم شد. ریشه نام لوسیفر از زبان لاتین به معنی آورنده نور است. به همین دلیل است زهره گاهی نیز لوسیفر خوانده می‌شود. لوسیفر (/ lʲu:sɪfər / لو-SIF-ər) از کلمه عبری הֵילֵל در اشعیا ۱۴:۱۲ است. این کلمه، ترجمه تحت‌اللفظی hêlêl تنها یک بار در کتاب مقدس یهود آمده است و به معنی «درخشان و ستاره صبح» نیز ترجمه شده‌است. کلمه لوسیفر از نسخه لاتین قدیمی کتاب مقدس گرفته شده‌است، که ترجمه הֵילֵל به معنای شیطان است، همچنین مفاهیمی نظیر «ستاره صبح، سیاره زهره»، و یا، به عنوان یک صفت، «نور آورنده» و به معنای واقعی کلمه «مبشر از سپیده دم»، برای ستاره صبح بکار گرفته شده‌است.

در سنت مسیحی استفاده از کلمه لاتین «ستاره صبح»، به عنوان یک نام مناسب برای شیطان قبل از سقوط او بود. در نتیجه، این اسم به صورت نامی پرکاربرد در «بهشت» جان میلتون و «دوزخ» دانته و در کلیسا و ادبیات عامه پسند تبدیل شده‌است. به‌طور کلی محققان بر این باور بودند که نام لوسیفر یک اسطوره قدیمی در اساطیر کنعانی است.

ﻟﻮﺳﯿﻔﺮگراها ﻟﻮﺳﯿﻔﺮ ﺭﺍ ﯾﮏ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﮐﺎﻣﻼً ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺑﺎ ﺷﯿﻄﺎﻥ ﻣﯽﺩﺍﻧﻨﺪ. آن‌ها لوسیفر را (ﺣﺎﻣﻞ ﺭﻭﺷﻨﺎﯾﯽ) و ﻧﻤﺎﺩ ﺁﮔﺎﻫﯽ می نامند، ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽﮐﻪ ﺷﯿﻄﺎﻥ را ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﻩٔ ﻧﻔﺲ ﺍﻣﺎﺭﻩ ﻭ ﻋﺼﯿﺎﻥﮔﺮﯼ می‌دانند. هدف نهایی لوسیفر از منظر لوسیفرگرایان کمک به فرد است تا ﺑﺮ ﺟﻬﻞ ﺩﺭﻭﻧﯽﺷﺎﻥ ﻏﻠﺒﻪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ، ﻭ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪﻫﺎﯼ ﻧﻔﺴﺎﻧﯽﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻋﻘلشان ﺑﻪ ﺗﻌﺎﺩﻝ برﺳﺎﻧﻨﺪ.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. در اشعار میلتون فقط سه بار نام لوسیفر آمده است در صورتی که ۷۲ بار نام شیطان آمده‌است و در این متن مستقیماً نام شیطان برده شده‌است.
  • مقاله لوسیفر گرایی .لوسیفر گرایی. مجله ایرونی سنتر.تاریخ بازبینی .21 مارس 2019|تاریخ انتشار: 16 مهر 1396.

پیوند به بیرون[ویرایش]