زبان برنامه‌نویسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زبان برنامه نویسی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

زبان‌های برنامه‌نویسی ساختارهای زبانی دستور مداری در رایانه‌ها هستند که به‌وسیلهٔ آن‌ها می‌توان یک الگوریتم را به‌وسیلهٔ ساختارهای دستوری متفاوت برای اجرای رایانه توصیف کرد و با این روش امکان نوشتن برنامه جهت تولید نرم‌افزارهای جدید بوجود می‌آید. معمولاً هر زبان برنامه‌نویسی دارای یک محیط نرم‌افزاری برای وارد کردن متن برنامه، اجرا، همگردانی و رفع اشکال آن هستند. عموماً زبان‌های برنامه‌نویسی را به پنج نسل تقسیم می‌کنند:

 • نسل اول زبان ماشین - زبان صفرو یک
 • نسل دوم زبان‌هایی مانند اسمبلی -قابل فهم تر برای انسان
 • نسل سوم زبان‌هایی مانند کوبول و پی ال وان و… -دستورهای قابل فهم تر برای انسان و نیاز به کامپایلرها
 • نسل چهارم مثل زبان‌های اوراکل و فاکس پرو و اس کیو الها - نزدیک به محاوره‌های انسانی
 • نسل پنج زبان‌هایی مانند prolog , ops5، ویژوال بیسیک- تمرکز بر حل مسئله و استفاده از الگوریتمهای نوشته شده توسط برنامه‌نویس

یک زبان برنامه‌نویسی یک زبان مصنوعی انگلیسی است که برای بیان محاسباتی که توسط یک ماشین (مخصوصا رایانه) قابل انجام است، طراحی شده‌است. زبان‌های برنامه‌نویسی برای ایجاد برنامه‌هایی به کار می‌روند که رفتار یک ماشین را مشخص می‌کنند، الگوریتم دقیق را بیان می‌کنند، یا روشی برای ارتباط انسانند. بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی تعدادی قالب از ویژگی‌های نوشته شده دستوری(syntax) و معناشناسی (semantics) دارند، چرا که رایانه‌ها دستورهای دقیقاً مشخص نیاز دارند. برخی توسط سند خصوصیات (specification document) تعیین شده‌اند. (برای مثال یک استاندارد ISO)، در حالی که برخی دیگر دارای پیاده‌سازی غالبی می‌باشند. (مانند Perl) اولین زبان برنامه‌نویسی به قبل از اختراع رایانه بازمی‌گردد، و برای هدایت رفتار ماشین‌هایی مانند دستگاه‌های نساجی اتوماتیک و نوازنده‌های پیانو به کار می‌رفت. هزاران زبان برنامه‌نویسی خلق شده‌اند، بیشتر در زمینهٔ رایانه، زمینه‌ای که هر ساله بسیاری دیگر ایجاد می‌شوند.

تقسیم‌بندی[ویرایش]

زبان‌های برنامه‌نویسی را می‌توان از چهار دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داده و تقسیم‌بندی کرد: الف) روش‌های برنامه‌نویسی

 1. زیر روالی
 2. ساخت یافته
 3. مدولار
 4. شئ گرا

ب) نزدیکی به زبان ماشین

 1. سطح پایین
 2. سطح میانی
 3. سطح بالا

ج) نوع ترجمه

 1. مفسری
 2. کامپایلری

د) رابط برنامه‌نویسی

 1. مبتنی بر متن
 2. مبتنی بر گرافیک (ویژوال)

نکته : امروزه با وجود ماشین‌های مجازی، تقسیم بندی زبان‌های برنامه‌نویسی بر اساس نوع ترجمه، اشتباه می‌باشد. ماشین مجازی HipHop (مورد استفاده شرکت فیسبوک برای کاهش مرحله تفسیر در PHP) و همچنین کامپایل زبان برنامه‌نویسی پایتون به کلاس‌های جاوا) نمونه‌هایی از چندگانگی نوع ترجمه در زبان‌های برنامه‌نویسی می‌باشد.[۱][۲]

تعاریف[ویرایش]

ویژگی‌هایی که غالباً برای تشکیل یک زبان برنامه‌نویسی مهم شمرده می‌شوند:

 • تابع :یک زبان برنامه‌نویسی، زبانی است که برای نوشتن برنامه‌های رایانه‌ای به کار می‌رود که رایانه‌ای را برای انجام محاسبات یا اجرای الگوریتم یا احتمالاً کنترل دستگاه‌های خارجی مثل چاپگر، ربات و… درگیر می‌کنند.
 • هدف: زبان‌های برنامه‌نویسی با زبان‌های طبیعی تفاوت دارند و آن اینکه زبان‌های طبیعی فقط برای فعل و انفعالات بین مردم به کار می‌روند، در حالیکه زبان‌های برنامه‌نویسی همچنین به انسان‌ها اجازه می‌دهد که از طریق دستورهای با ماشین‌ها ارتباط برقرار کنند. برخی زبان‌های برنامه‌نویسی بوسیله یک دستگاه استفاده می‌شوند تا دستگاه دیگری را کنترل کند. برای مثال برنامه‌های پست اسکریپت(post script) غالباً توسط برنامه دیگری برای کنترل یک چاپگر یا نمایشگر ایجاد می‌شوند.
 • ساختارها: زبان‌های برنامه‌نویسی ممکن است ساختارهایی برای تعریف و تغییر داده ساختارها یا کنترل جریان اجرا داشته باشند.
 • توان بیانگر: نظریه محاسبات، زبان‌ها را بوسیله محاسباتی که توان بیان آن‌ها را دارند طبقه‌بندی می‌کند. تمام زبان‌های «کامل تورینگ» می‌توانند مجموعه یکسانی از الگوریتم‌ها را پیاده‌سازی کنند.ANSI/ISO SQL و Charity مثال‌هایی هستند از زبان‌هایی که کامل تورینگ نیستند، ولی غالباً زبان برنامه‌نویسی نامیده می‌شوند.

برخی مؤلفین اصطلاح «زبان برنامه‌نویسی» را محدود به آنهایی می‌کنند که می‌توانند تمام الگوریتم‌های ممکن را پیاده‌سازی کنند، گاهی اوقات اصطلاح «زبان رایانه» برای زبان‌های برنامه‌نویسی محدودتر به کار می‌رود. زبان‌های غیر محاسباتی، مانند زبان‌های مارک آپ(markup) HTML یا گرامرهای قراردادی مثل BNF، معمولاً زبان برنامه‌نویسی محسوب نمی‌شوند. یک زبان برنامه‌نویسی (که می‌تواند کامل تورینگ نباشد) ممکن است در این زبان‌های غیر محاسباتی (میزبان) تعبیه شوند.

کاربرد[ویرایش]

زبان برنامه‌نویسی یک مکانیزم ساخت یافته برای تعریف داده‌ها، و عملیات یا تبدیل‌هایی که ممکن است بطور اتوماتیک روی آن داده انجام شوند، فراهم می‌کند. یک برنامه‌نویس از انتزاعات آماده در زبان استفاده می‌کند تا مفاهیم به کار رفته در محاسبات را بیان کند. این مفاهیم به عنوان یک مجموعه از ساده‌ترین عناصر موجود بیان می‌شوند (مفاهیم ابتدایی نامیده می‌شوند). زبان‌های برنامه‌نویسی با غالب زبان‌های انسانی تفاوتی دارد و آن این است که نیاز به بیان دقیق تر و کامل تری دارد. هنگام استفاده از زبان‌های طبیعی برای ارتباط با دیگر انسان‌ها، نویسندگان و گویندگان می‌توانند مبهم باشند و اشتباهات کوچک داشته باشند، و همچنان انتظار داشته باشند که مخاطب آن‌ها متوجه شده باشد. اگرچه، مجازا، رایانه‌ها «دقیقاً آنچه که به آن‌ها گفته شده را انجام می‌دهند.» و نمی‌توانند «بفهمند» که نویسنده دقیقاً چه کدی مد نظر نویسنده بوده‌است] البته امروزه برنامه‌هایی برای انجام این کار تولید شده‌اند و تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام شده ولی هنوز به نتیجهٔ رضایت بخشی نرسیده‌است[. ترکیب تعریف زبان، یک برنامه، و ورودی برنامه بطور کامل رفتار خروجی را به هنگام اجرای برنامه (در محدوده کنترل آن برنامه) مشخص می‌کند. برنامه‌های یک رایانه ممکن است در یک فرایند ناپیوسته بدون دخالت انسان اجرا شوند، یا یک کاربر ممکن است دستورهای را در یک مرحله فعل و انفعال مفسر تایپ کند. در این حالت «دستور»ها همان برنامه‌ها هستند، که اجرای آن‌ها زنجیروار به هم مرتبطند. به زبانی که برای دستور دادن به برنامه‌ای استفاده می‌شود، زبان اسکریپت می‌گویند. بسیاری از زبان‌ها کنار گذاشته شده‌اند، برای رفع نیازهای جدید جایگزین شده‌اند، با برنامه‌های دیگر ترکیب شده‌اند و در نهایت استعمال آن‌ها متوقف شده‌است. با وجود اینکه تلاش‌هایی برای طراحی یک زبان رایانه« کامل» شده‌است که تمام اهداف را تحت پوشش قرار دهد، هیچ‌یک نتوانستند بطور کلی این جایگاه را پر کنند. نیاز به زبان‌های رایانه‌ای گسترده از گستردگی زمینه‌هایی که زبان‌ها استفاده می‌شوند، ناشی می‌شود:

 • محدوده برنامه‌ها از متون بسیار کوچک نوشته شده توسط افراد عادی تا سیستم‌های بسیار بزرگ نوشته شده توسط صدها برنامه‌نویس است
 • توانایی برنامه‌نویس‌ها: از تازه‌کارهایی که بیش از هر چیز به سادگی نیاز دارند تا حرفه‌ای‌هایی که با پیچیدگی قابل توجهی کنار می‌آیند.
 • برنامه‌ها باید سرعت، اندازه و سادگی را بسته به سیستم‌ها از ریزپردازنده‌ها تا ابر رایانه‌ها متناسب نگه دارند.
 • برنامه‌ها ممکن است یک بار نوشته شوند و تا نسل‌ها تغییر نکنند، یا ممکن است پیوسته اصلاح شوند.
 • در نهایت، برنامه‌نویس‌ها ممکن است در علایق متفاوت باشند: آن‌ها ممکن است به بیان مسائل با زبانی خاص خو گرفته باشند.

یک سیر رایج در گسترش زبان‌های برنامه‌نویسی این است که قابلیت حل مسائلی با درجات انتزاعی بالاتری را اضافه کنند. زبان‌های برنامه‌نویسی اولیه به سخت‌افزار رایانه گره خورده بودند. همان‌طور که زبان‌های برنامه‌نویسی جدید گسترش پیدا کرده‌اند، ویژگی‌هایی به برنامه‌ها افزوده شده که به برنامه‌نویس اجازه دهد که ایده‌هایی که از ترجمه ساده به دستورهای سخت‌افزار دورتر هستند نیز استفاده کند. چون برنامه‌نویس‌ها کمتر به پیچیدگی رایانه محدود شده‌اند، برنامه‌های آن‌ها می‌تواند محاسبات بیشتری با تلاش کمتر از سوی برنامه‌نویس انجام دهند. این به آن‌ها این امکان را می‌دهد که کارایی بیشتر در واحد زمان داشته باشند. «پردازنده‌های زبان طبیعی» به عنوان راهی برای ازبین بردن نیاز به زبان‌های اختصاصی برنامه‌نویسی پیشنهاد شده‌اند. هرچند، این هدف دور است و فواید آن قابل بحث است. «ادسگر دیجسترا» موافق بود که استفاده از یک زبان رسمی برای جلوگیری از مقدمه‌سازی ساختارهای بی‌معنی واجب است، و زبان برنامه‌نویسی طبیعی را با عنوان «احمقانه» رد کرد، «آلن پرلیس» نیز مشابها این ایده را رد کرد. مطابق با متدولوژی نامتجانس استفاده شده توسط langpop.com در سال ۲۰۰۸، ۱۲ زبان پرکاربرد عبارتند از: C, C++, C#, Java, JavaScript, Perl, PHP, Python, Ruby, Shell, SQL, and Visual Basic.

المان‌ها[ویرایش]

تمام زبان‌های برنامه‌نویسی تعدادی بلوک‌های ابتدایی برای توضیح داده و پردازش یا تبدیل آن‌ها (مانند جمع کردن دو عدد با انتخاب یک عضو از یک مجموعه) دارند. این «عناصر ابتدایی» بوسیله قوانین معناشناسی و دستوری تعریف می‌شوند که ساختار و معنای مربوطه را توضیح می‌دهند.

دستور(syntax)[ویرایش]

فرم سطحی یک زبان برنامه‌نویسی دستور آن نامیده می‌شود. غالب زبان‌های برنامه‌نویسی کاملاً متنی اند؛ و از دنبالهٔ متون شامل کلمات، اعداد، نشانگذاری، بسیار شبیه زبان نوشتاری طبیعی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، برنامه‌هایی نیز وجود دارند که بیشتر گرافیکی اند، و از روابط بصری بین سمبل‌ها برای مشخص کردن برنامه استفاده می‌کنند. دستور یک زبان ترکیبات ممکن سمبل‌ها برای ایجاد یک برنامهٔ درست را از نظر دستوری مشخص می‌کند. معنایی که به یک ترکیب سمبل‌ها داده می‌شود با معناشناسی اداره می‌شود (قراردادی یا نوشته شده در پیاده‌سازی منبع). از آنجا که اغلب زبان‌ها متنی هستند، این مقاله دستور متنی را مورد بحث قرار می‌دهد.

دستور زبان برنامه‌نویسی معمولاً بوسیله ترکیب عبارات معین (برای ساختار لغوی) و فرم توضیح اعمال (برای ساختار گرامری) تعریف می‌شوند. متن زیر یک گرامر ساده، به زبان lisp است: expression ::= atom | list

atom ::= number | symbol

number ::= [+-]?['۰'-'۹']+

symbol ::= ['A'-'Za'-'z']. *

list ::= '(' expression* ')'

این گرامر موارد ذیل را مشخص می‌کند:

 • یک عبارت یا atom است یا یک لیست
 • یک atom یا یک عدد است یا یک سمبل
 • یک عدد دنباله ناشکسته‌ای از یک یا تعداد بیشتری اعداد دهدهی است، که یک علامت مثبت یا منفی می‌تواند پیش از آن بیاید.
 • یک سمبل حرفی است که بعد از هیچ یا تعدادی کاراکتر (جز فاصله) می‌آید.
 • یک لیست تعدادی پرانتز است که می‌تواند صفر یا چند عبارت در خود داشته باشد.

"۱۲۳۴۵"، "()"، "(a b c۲۳۲ (۱))" مثال‌هایی هستند از دنباله‌های خوش فرم در این گرامر.

همه برنامه‌هایی که از لحاظ دستوری درست هستند، از نظر معنا درست نیستند. بسیاری از برنامه‌های درست دستوری، بد فرم اند، با توجه به قوانین زبان؛ و ممکن است (بسته به خصوصیات زبان و درست بودن پیاده‌سازی) به خطای ترجمه یا استثنا(exception) منتج شود. در برخی موارد، چنین برنامه‌هایی ممکن است رفتار نامشخصی از خود نشان دهند. حتی اگر یک برنامه در یک زبان به خوبی بیان شده باشد، ممکن است دقیقاً مطلوب نویسنده آن نبوده باشد.

به عنوان مثال در زبان طبیعی، ممکن نیست به برخی از جملات درست از لحاظ گرامری، معنای خاصی اطلاق کرد یا ممکن است جمله نادرست باشد:

 • «ایده‌های بی رنگ سبز با خشم می‌خوابند.» از نظر دستوری خوش فرم است ولی معنای مورد قبولی ندارد.
 • «جان یک مجرد متأهل است.» از نظر دستوری درست است، ولی معنایی را بیان می‌کند که نمی‌تواند درست باشد.

این قسمت از زبان C از نظر دستوری درست است، اما دستوری را انجام می‌دهد که از نظر معنایی تعریف نشده‌است (چون p یک اشاره گر خالی است، عمل p->real,p->im معنای خاصی ندارد) complex *p = NULL;

complex abs_p = sqrt (p->real * p->real + p->im * p->im);

گرامر مورد نیاز برای مشخص کردن یک زبان برنامه‌نویسی می‌تواند با جایگاهش در «سلسله مراتب چامسکی» طبقه‌بندی شود. دستور اغلب زبان‌های برنامه‌نویسی می‌تواند بوسیله یک گرامر نوع ۲ مشخص گردد، برای مثال، گرامرهای مستقل از متن.

معناشناسی ایستا[ویرایش]

معناشناسی ایستا محدودیت‌هایی بر روی ساختار مجاز متن‌ها تعیین می‌کند که بیان آن‌ها در فرمول دستوری استاندارد مشکل یا غیرممکن است. مهمترین این محدودیت‌ها به وسیله سیستم نوع‌گذاری انجام می‌شود. برخلاف باور برخی از برنامه‌نویسان محدودیت‌های اعمال شده، اعمال نشده‌اند بلکه در واقع ناشی از زیرساخت‌های آن زبان برنامه‌نویسی هستند تا سرعت پردازش را افزایش دهند و قدرت پردازش پردازنده را برای تایپ‌کستینگ‌های خودکار متعدد صرف نکنند. استفاده از روش ایستا صرفاً سرعت پردازش‌هایی را افزایش می‌دهد که در کسری از ثانیه به محاسبه حجم انبوهی از داده‌ها نیاز دارند. این موضوع بهبود پردازش برای مثال خودش را در گرافیک‌های سنگین بازی‌های کامپیوتری نشان می‌دهد همچنین برای مثال در سرورهای بک‌اند (پشتی) بانکداری با حجم انبوهی از ثبت ترنزاکشن‌ها که از زبان ایستای جاوا استفاده می‌شود اما حتی در موضوع گرافیک جاوا به دلیل استفاده از گاربیج‌کالکشن یا جمع‌آوری زباله و البته استفاده از ماشین مجازی برای مدیریت حافظه سرعت پردازشی C++ را ندارد از طرفی استفاده دات نت از زبان میانجی IL برای پشتیبانی از زبان‌های متعدد مانند C# یا F# و کامپایل نکردن مستقیم به باینری ماشینی باعث می‌شود که سرعت پردازش C# نیز از جاوا پایین‌تر باشد اما امکانات گسترده‌تری را در زمینه‌های خاصی مانند طراحی وب یا ساخت برنامه‌های سبک‌پردازشی روی سیستم‌عامل را فراهم کند اگرچه با صرف میزان بیشتری از منابع حافظه و پردازشی.

سیستم نوع‌گذاری[ویرایش]

یک سیستم نوع‌گذاری مشخص می‌کند که یک زبان برنامه‌نویسی چگونه مقادیر و عبارات را در نوع(type) دسته‌بندی می‌کند، چگونه می‌تواند آن نوع‌ها را تغییر دهد و رفتار متقابل آن‌ها چگونه‌است. این کار عموماً توضیح داده ساختارهایی که می‌توانند در آن زبان ایجاد شوند را شامل می‌شود. طراحی و مطالعه سیستم‌های نوع‌گذاری بوسیله ریاضیات قراردادی را تئوری نوع‌گذاری گویند.

زبان‌های نوع‌گذاری شده و بدون نوع‌گذاری[ویرایش]

یک زبان نوع‌گذاری شده‌است اگر مشخصات هر عملیات، نوع داده‌های قابل اجرا توسط آن را با نشان دادن نوع‌هایی که برای آن‌ها قابل اجرا نیست، تعیین کند. برای مثال، «این متن درون گیومه قرار دارد» یک رشته‌است. در غالب زبان‌های برنامه‌نویسی، تقسیم یک رشته با یک عدد معنایی ندارد. در نتیجه غالب زبان‌های برنامه‌نویسی مدرن ممکن است اجرای این عملیات را توسط برنامه‌ها رد کنند. در برخی زبان‌ها، عبارات بی‌معنی ممکن است هنگام ترجمه(compile) پیدا شود (چک‌کننده نوع ایستا)، و توسط کامپایلر رد شود، در حالی که در سایر برنامه‌ها، هنگام اجرا پیدا شود. (چک‌کننده نوع دینامیک) که به استثنای در حال اجرا منتج شود(runtime exception). حالت خاص زبان‌های نوع دار زبان‌های تک نوعند. این زبان‌ها غالباً اسکریپتی یا مارک آپ هستند، مانند rexx وSGML و فقط یک داده گونه دارند—غالباً رشته‌های کاراکتری که هم برای داده‌های عددی و هم برای داده‌های سمبلی کاربرد دارند. در مقابل، یک زبان بدون نوع گذاری، مثل اکثر زبان‌های اسمبلی، این امکان را می‌دهد که هر عملیاتی روی هر داده‌ای انجام شود، که معمولاً دنباله‌ای از بیت‌ها با طول‌های متفاوت در نظر گرفته می‌شوند. زبان‌های سطح بالا که بی نوع هستند شامل زبان‌های ساده رایانه‌ای و برخی از انواع زبان‌های نسل چهارم.

در عمل، در حالیکه تعداد بسیار کمی از دیدگاه نظریه نوع، نوع‌گذاری شده تلقی می‌شوند (چک کردن یا رد کردن تمام عملیات‌ها)، غالب زبان‌های امروزی درجه‌ای از نوع‌گذاری را فراهم می‌کنند. بسیاری از زبان‌های تولیدکننده راهی را برای گذشتن یا موقوف کردن سیستم نوع فراهم می‌کنند.

نوع‌گذاری ایستا و پویا[ویرایش]

در نوع‌گذاری ایستا تمام عبارات نوع‌های خود را قبل از اجرای برنامه تعیین می‌کنند (معمولاً در زمان کامپایل). برای مثال، ۱ و (۲+۲) عبارات عددی هستند؛ آن‌ها نمی‌توانند به تابعی که نیاز به یک رشته دارد داده شوند، یا در متغیری که تعریف شده تا تاریخ را نگه دارد، ذخیره شوند.

زبان‌های نوع‌گذاری شده ایستا می‌توانند با مانیفست نوع‌گذاری شوند یا با استفاده از نوع استنباط شوند. در حالت اول، برنامه‌نویس بیشتر صریحاً نوع‌ها را در جایگاه‌های متنی مشخص می‌نویسد (برای مثال، در تعریف متغیرها). در حالت دوم، کامپایلر نوع عبارات و تعریف‌ها را بر اساس متن استنباط می‌کند. غالب زبان‌های مسیر اصلی(mainstream) ایستا نوع‌گذاری شده، مانند C#,C++ و Java، با مانیفست نوع‌گذاری می‌شوند

نوع‌گذاری قوی و ضعیف[ویرایش]

نوع‌گذاری ضعیف این امکان را ایجاد می‌کند که با متغیری به جای متغیری دیگر برخورد شود، برای مثال رفتار با یک رشته به عنوان یک عدد. این ویژگی بعضی اوقات ممکن است مفید باشد، اما ممکن است باعث ایجاد برخی مشکلات برنامه شود که موقع کامپایل و حتی اجرا پنهان بمانند.

نوع‌گذاری قوی مانع رخ دادن مشکل فوق می‌شود. تلاش برای انجام عملیات روی نوع نادرست متغیر منجر به رخ دادن خطا می‌شود. زبان‌هایی که نوع‌گذاری قوی دارند غالباً با نام «نوع-امن» یا امن شناخته می‌شوند. تمام تعاریف جایگزین برای «ضعیف نوع‌گذاری شده» به زبان‌ها اشاره می‌کند، مثل perl, JavaScript, C++، که اجازه تعداد زیادی تبدیل نوع داخلی را می‌دهند. در جاوااسکریپت، برای مثال، عبارت ۲*x به صورت ضمنی x را به عدد تبدیل می‌کند، و این تبدیل موفقیت‌آمیز خواهد بود حتی اگر x خالی، تعریف نشده، یک آرایه، یا رشته‌ای از حروف باشد. چنین تبدیلات ضمنی غالباً مفیدند، اما خطاهای برنامه‌نویسی را پنهان می‌کنند.

قوی و ایستا در حال حاضر عموماً دو مفهوم متعامد فرض می‌شوند، اما استفاده در ادبیات تفاوت دارد، برخی عبارت «قوی نوع‌گذاری شده» را به کار می‌برند و منظورشان قوی، ایستایی نوع‌گذاری شده‌است، و یا، حتی گیچ‌کننده تر، منظورشان همان ایستایی نوع‌گذاری شده‌است؛ بنابراین C هم قوی نوع‌گذاری شده و هم ضعیف و ایستایی نوع‌گذاری شده نامیده می‌شود.

معناشناسی اجرا[ویرایش]

وقتی که داده مشخص شد، ماشین باید هدایت شود تا عملیات‌ها را روی داده انجام دهد. معناشناسی اجرا ی یک زبان تعیین می‌کند که چگونه و چه زمانی ساختارهای گوناگون یک زبان باید رفتار برنامه را ایجاد کنند.

برای مثال، معناشناسی ممکن است استراتژی را که به وسیله آن عبارات ارزیابی می‌شوند را تعریف کند یا حالتی را که ساختارهای کنترلی تحت شرایطی دستورها را اجرا می‌کنند.

کتابخانه هسته[ویرایش]

اغلب زبان‌های برنامه‌نویسی یک کتابخانه هسته مرتبط دارند (گاهی اوقات "کتابخانه استاندارد" نامیده می‌شوند، مخصوصاً وقتی که به عنوان قسمتی از یک زبان استاندارد ارائه شده باشد)، که به‌طور قراردادی توسط تمام پیاده‌سازی‌های زبان در دسترس قرار گرفته باشند. کتابخانه هسته معمولاً تعریف الگوریتم‌ها، داده ساختارها و مکانیزم‌های ورودی و خروجی پرکاربرد را در خود دارد. کاربران یک زبان، غالباً با کتابخانه هسته به عنوان قسمتی از آن رفتار می‌کنند، اگرچه طراحان ممکن است با آن به صورت یک مفهوم مجزا رفتار کرده باشند. بسیاری از خصوصیات زبان هسته‌ای را مشخص می‌کنند که باید در تمام پیاده‌سازی‌ها موجود باشند، و در زبان‌های استاندارد شده این کتابخانه هسته ممکن است نیاز باشد؛ بنابراین خط بین زبان و کتابخانه هسته آن از زبانی به زبان دیگر متفاوت است. درواقع، برخی زبان‌ها به گونه‌ای تعریف شده‌اند که برخی از ساختارهای دستوری بدون اشاره به کتابخانه هسته قابل استفاده نیستند. برای مثال در جاوا، یک رشته به عنوان نمونه‌ای از کلاس “java.lang.String” تعریف شده‌است؛ مشابها، در سمال تاک(smalltalk) یک تابع بی‌نام (یک "بلاک") نمونه‌ای از کلاس BlockContext کتابخانه می‌سازد. بطور معکوس، Scheme دارای چندین زیرمجموعه مرتبط برای ایجاد سایر ماکروهای زبان می‌باشد، و در نتیجه طراحان زبان حتی این زحمت را نیز تحمل نمی‌کنند که بگویند کدام قسمت زبان به عنوان ساختارهای زبان باید پیاده‌سازی شوند، و کدام یک به عنوان بخشی ازکتابخانه.

مدیریت منابع و نشت حافظه[ویرایش]

مدیریت منابع به دوشاخه پردازش و حافظه (موقت یا دائم یا دورگه (موقت مجازی)) تقسیم می‌شود و در یک عبارت خلاصه می‌شود:در ایده‌آل‌ترین حالت صرفه‌جویی در حافظه، میزان پردازش را افزایش می‌دهد و صرفه‌جویی در پردازش، حافظه مصرفی را افزایش می‌دهد (این موضوع در بانک‌های اطلاعاتی با عنوان نرمالیزیشن و دینرمالیزیشن شناخته می‌شود). مقدار حافظه اختصاص داده شده برای یک متغیر عدد کوتاه ۸ بیتی در زبان ایستا قابل مقایسه با یک متغیر طولانی ۳۲بیتی نیست که این موضوع در زبان ایستا به صراحت و مستقیم توسط کد نوشته‌شده برنامه‌نویس تعیین می‌شود (در زبان پویا نیاز به اجرای کد زیرساختاری اضافی کوچک دیگری هست تا تشخیص دهد که چه نوع مقداری به این متغیر اختصاص داده شده؟ استرینگ رشته یا عدد بزرگ یا کوچک؟). این تفاوت ظرفیت عددها در زمان تفکیک برنامه‌های ۶۴بیتی در مقایسه با برنامه‌های ۳۲بیتی حتی برای عموم مردم کاملاً فاحش می‌شود (با اشاره به این نکته حاشیه‌ای که برنامه‌های ۳۲بیتی به دلیل محدودیت عددی توان اندازه‌گیری حافظه بیشتر از ۴میلیارد و اندی بایت را ندارند که معادل ۴گیگابایت است که درمبنای ۲ به توان ۳۲ محاسبه شده باشد در نتیجه سیستم‌عامل ۳۲بیتی نمی‌تواند روی یک سیستم با رَم بیش از ۴ گیگابایت نصب شود).

تفاوت زبان‌های پویا با ایستا فقط در تعریف نوع متغیر نیست بلکه همان‌طور که دربارهٔ اعداد مطرح شد به زمینه مدیریت حافظه یا مموری منیجمنت نیز کشیده می‌شود همچنین بارگذاری خودکار کتابخانه‌ها و گسترده کردن کتابخانه‌های محیط اجرای برنامه. البته زبان‌های ایستای مدرن مانند C# با زبان میانجی IL یا جاوا و ماشین مجازی‌اش از مدیریت حافظه بهره می‌برند و به نوعی دورگه و هایبرد هستند تا تعادلی بین مدیریت حافظه و مدیریت پردازش را بدون تایپ‌کستیگ ایجاد کنند.

تفاوت سرعت پردازش زبان‌های ایستا و پویا در برنامه‌هایی که نیاز به پردازش‌های بسیار حجیم در مدت زمان بسیار کوتاه دارند خودش را نشان می‌دهد بنابراین تفاوت سرعت پردازش در مورد حتی وبگاه‌های بسیار شلوغ آنقدر نیست که امکانات فراهم شده توسط یک زبان سطح بالا مانند php یا python را فدای سرعت C++ کنند البته برای مثال فیسبوک مجبور شد که php را بواسطه c++ بر روی facebook hiphop گسترش دهد تا به سرعت پردازش مطلوب خودش برسد. برای مثال دربارهٔ python توصیه شده‌است که حلقه‌های چرخشی روی حجم بالای داده را بواسطه لوپ خود پایثون و با اندیس index انجام ندهید بلکه یک آرایه array تهیه کرده و چرخش را به زیرساخت C++ آن واگذار کنید.

اما مسئله مدیریت حافظه و نشت آن یا memory leakage از آنجاست که در زمان اجرای برنامه (runtime) ابتدا فضایی از حافظه به نام کداسپیس به کد اختصاس داده می‌شود و به بقیه حافظه در دسترس heap گفته می‌شود. مسئولیت استفاده و تضمین خالی کردن بخش اشغال‌شده از heap پس از پایان کار به عهده خود برنامه‌نویس است در غیر اینصورت برنامه ممکن است دچار نشت حافظه شود. در زمان ران‌تایم جدولی از کداسپیس درون ساختار زبان برای تعیین حافظه مورد استفاده هر بخش از کد (مثلاً یک تابع یا فانکشن) اختصاص داده می‌شود که به هر بخش از آن اصطلاحاً Scope گفته می‌شود که تعیین می‌کند که کدام متغیرها توسط کدام بخش از کد استفاده می‌شوند تا در آغاز یک scope آن متغیرها درون محیط مثلاً یک تابع ایجاد شوند و پس از اجرا کاملاً پاک شوند (کسانی که در محیط ساده بورن شل کار کرده‌اند با این موضوع به خوبی آشنا می‌شوند). اما در زمان استفاده از ریفرنس خارجی در قالب pointer (اختصاصی زبان C++) آن متغیری که به ظاهر در محیط اسکوپ استفاده می‌شود در واقع فقط یک میان‌بر ریفرنس است به پوینتری که فضایی را روی حافظه تعیین کرده‌است که خارج از محدوده اسکوپ مثلاً تابع فعلی ما قرار دارد در نتیجه با پایان کار فانکشن ما، فضای اختصاصی آن پوینتر تخلیه نمی‌شود بلکه فقط متغیر ریفرنسی که به آن اشاره می‌کرده پاک می‌شود و نشت حافظه رخ می‌دهد (به آن pointer که هیچ متغیر ریفرنسی نداشته باشد پوینتر وحشی یا wild گفته می‌شود) و این پوینتر می‌تواند یک شی بانک اطلاعاتی دارای حجم انبوهی از داده‌های استخراج شده باشد یا یک شی ارتباطی بانک اطلاعاتی که از دسترس خارج شده‌اند اما فضای حافظه را تا زمان باز بودن برنامه اشغال می‌کنند. ریفرنس‌های پوینتر حتی در زبان‌های سطح بالا مانند php و python یا C# هنوز در لایه زیرین ناپیدا استفاده می‌شوند برای انتقال متغیرها در سراسر برنامه اما زبان سطح بالا تعداد ریفرنس‌های موجود به هر پوینتر را حفظ می‌کند و زمانی که این تعداد صفر بشود زمان مرگ پوینتر و تخلیه آن فرا رسیده یا آن را به سطل زباله گاربیج‌کالکشن می‌فرستد تا همه آن‌ها را با هم و در یک نوبت تخلیه کند و از بار پردازشی اضافه ناشی از تخلیه مکرر بکاهد اگرچه تعداد نوبت‌های تخلیه گاربیج‌کالکشن در تنظیمات برنامه یا سرور ماشین مجازی قابل تنظیم است.

عمل[ویرایش]

طراحان زبان و کاربران باید مصنوعاتی ایجاد کنند تا برنامه‌نویسی را در عمل ممکن سازند و کنترل کنند. مهمترین این مصنوعات خصوصیات و پیاده‌سازی‌های زبان هستند.

خصوصیات[ویرایش]

خصوصیات یک زبان برنامه‌نویسی باید تعریفی فراهم کند که کاربران و پیاده‌کننده‌های زبان می‌توانند از آن استفاده کنند تا مشخص کنند که رفتار یک برنامه درست است. با داشتن کد منبع: خصوصیات یک زبان برنامه‌نویسی چندین قالب می‌تواند بگیرد، مانند مثال‌های زیر:

 • تعریف صریح دستور، معناشناسی ایستا، و معناشناسی اجرای زبان. درحالیکه دستور معمولاً با یک معناشناسی قراردادی مشخص می‌شود، تعاریف معناشناسی ممکن است در زبان طبیعی نوشته شده باشند (مثل زبان C)، یا معناشناسی قراردادی (مثل StandardML ,Scheme)
 • توضیح رفتار یک مترجم برای زبان (مثل C,fortran). دستور و معناشناسی یک زبان باید از این توضیح استنتاج شوند، که ممکن است به زبان طبیعی یا قراردادی نوشته شود.
 • پیاده‌سازی منبع یا مدل. گاهی اوقات در زبان‌های مشخص شده (مثل: prolog,ANSI REXX). دستور و معناشناسی صریحاً در رفتار پیاده‌سازی مدل موجودند.

پیاده‌سازی[ویرایش]

پیاده‌سازی یک زبان برنامه‌نویسی امکان اجرای آن برنامه را روی پیکربندی مشخصی از سخت‌افزار و نرم‌افزار را فراهم می‌کند. بطور وسیع، دو راه رسیدن به پیاده‌سازی زبان برنامه‌نویسی وجود دارد. کامپایل کردن و تفسیر کردن. بطور کلی با هر بک از ابن دو روش می‌توان یک زبان را پیاده‌سازی کرد.

خروجی یک کامپایلر ممکن است با سخت‌افزار یا برنامه‌ای به نام مفسر اجرا شود. در برخی پیاده‌سازی‌ها که از مفسر استفاده می‌شود، مرز مشخصی بین کامپایل و تفسیر وجود ندارد. برای مثال، برخی پیاده‌سازی‌های زبان برنامه‌نویسی بیسیک کامپایل می‌کنند و سپس کد را خط به خط اجرا می‌کنند.

برنامه‌هایی که مستقیماً روی سخت‌افزار اجرا می‌شوند چندین برابر سریعتر از برنامه‌هایی که با کمک نرم‌افزار اجرا می‌شوند، انجام می‌شوند.

یک تکنیک برای بهبود عملکرد برنامه‌های تفسیر شده کامپایل در لحظه آن است. در این روش ماشین مجازی، دقیقاً قبل از اجرا، بلوک‌های کدهای بایتی که قرار است استفاده شوند را برای اجرای مستقیم روی سخت‌افزار ترجمه می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

پیشرفت‌های اولیه[ویرایش]

اولین زبان برنامه‌نویسی به قبل از رایانه‌های مدرن بازمی‌گردد. قرن ۱۹ دستگاه‌های نساجی و متون نوازنده پیانو قابل برنامه‌نویسی داشت که امروزه به عنوان مثال‌هایی از زبان‌های برنامه‌نویسی با حوزه مشخص شناخته می‌شوند. با شروع قرن بیستم، پانچ کارت‌ها داده را کدگذاری کردند و پردازش مکانیکی را هدایت کردند. در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، صورت گرایی حساب لاندای آلونزو چرچ و ماشین تورینگ آلن تورینگ مفاهیم ریاضی بیان الگوریتم‌ها را فراهم کردند؛ حساب لاندا همچنان در طراحی زبان مؤثر است.

در دهه ۴۰، اولین رایانه‌های دیجیتال که توسط برق تغذیه می‌شدند ایجاد شدند. اولین زبان برنامه‌نویسی سطح بالا طراحی شده برای کامپیوتر پلان کلکول بود، که بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۳ توسط کنراد زوس برای ز۳ آلمان طراحی شد.

کامپیوترهای اوایل ۱۹۵۰، بطور خاص ÜNIVAC ۱ و IBM ۷۰۱ از برنامه‌های زبان ماشین استفاده می‌کردند. برنامه‌نویسی زبان ماشین نسل اول توسط نسل دومی که زبان اسمبلی نامیده می‌شوند جایگزین شد. در سال‌های بعد دهه ۵۰، زبان برنامه‌نویسی اسمبلی، که برای استفاده از دستورهای ماکرو تکامل یافته بود، توسط سه زبان برنامه‌نویسی سطح بالا دیگر: FORTRAN,LISP , COBOL مورد استفاده قرار گرفت. نسخه‌های به روز شده این برنامه‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند، و هر کدام قویا توسعه زبان‌های بعد را تحت تأثیر قرار دادند. در پایان دهه ۵۰ زبان algol ۶۰ معرفی شد، و بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی بعد، با ملاحظه بسیار، از نسل algol هستند. قالب و استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی به شدت متأثر از محدودیت‌های رابط بودند.

پالایش[ویرایش]

دوره دهه ۶۰ تا اواخر دهه ۷۰ گسترش مثال‌های عمده زبان پرکاربرد امروز را به همراه داشت. با این حال بسیاری از جنبه‌های آن بهینه‌سازی ایده‌های اولیه نسل سوم زبان برنامه‌نویسی بود:

 • APL برنامه‌نویسی آرایه‌ای را معرفی کرد و برنامه‌نویسی کاربردی را تحت تأثیر قرار داد.
 • PL/i(NPL) دراوایل دهه ۶۰ طراحی شده بود تا ایده‌های خوب فورترن و کوبول را بهم پیوند دهد.
 • در دهه ۶۰، Simula اولین زبانی بود که برنامه‌نویسی شئ گرا را پشتیبانی می‌کرد، در اواسط دهه۷۰. Smalltalk به دنبال آن به

عنوان اولین زبان کاملاً شئ گرا معرفی شد.

 • C بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ به عنوان زبان برنامه‌نویسی سیستمی طراحی شد و همچنان محبوب است.
 • PASCAL و BASIC (که در آینده به زبان ویژوال بیسیک معروف شد) در ابتدا یک زبان آموزشی بودند ولی بعدها با ارائه کامپایلرهای مختلف آن کاربردی شدند.
 • LISP از جمله زبان‌هایی بود که براساس پردازش لیست‌ها کار می‌کرد و برای الگوریتم‌های هوش مصنوعی مناسب بود.
 • Prolog، طراحی شده در ۱۹۷۲، اولین زبان برنامه‌نویسی منطقی بود؛ که برای الگوریتم‌های هوش مصنوعی مناسب بود.
 • در ۱۹۷۸ ML سیستم نوع چند ریخت روی لیسپ ایجاد کرد، و در زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی ایستا نوع‌گذاری شده پیشگام شد.

هر یک از این زبان‌ها یک خانواده بزرگ از وارثین از خود به جای گذاشت، و مدرنترین زبان‌ها از تبار حداقل یکی از زبان‌های فوق به‌شمار می‌آیند.

دهه‌های ۶۰ و ۷۰ مناقشات بسیاری روی برنامه‌نویسی ساخت یافته به خود دیدند، و اینکه آیا زبان‌های برنامه‌نویسی باید طوری طراحی شوند که آن‌ها را پشتیبانی کنند.

«ادسگر دیکسترا» در نامه‌ای معروف در ۱۹۶۸ که در ارتباطات ACM منتشر شد، استدلال کرد که دستورgoto باید از تمام زبان‌های سطح بالا حذف شود.

در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ توسعهٔ تکنیک‌هایی صورت گرفت که اثر یک برنامه را کاهش می‌داد و در عین حال بهره‌وری برنامه‌نویس و کاربر را بهبود بخشید. دسته کارت برای ۴GL اولیه بسیار کوچکتر از برنامهٔ هم سطح بود که با ۳GL deck نوشته شده بود.

یکپارچگی و رشد[ویرایش]

دهه ۸۰ سال‌های یکپارچگی نسبی بود. C++ برنامه‌نویسی شئ گرا و برنامه‌نویسی سیستمی را ترکیب کرده بود. ایالات متحده ایدا (زبان برنامه‌نویسی سیستمی که بیشتر برای استفاده توسط پیمان کاران دفاعی بود) را استانداردسازی کرد. در ژاپن و جاهای دیگر، هزینه‌های گزافی صرف تحقیق در مورد زبان نسل پنجم می‌شد که دارای ساختارهای برنامه‌نویسی منطقی بود. انجمن زبان کاربردی به سمت استانداردسازی ML و Lisp حرکت کرد. به جای ایجاد مثال‌های جدید، تمام این تلاش‌ها ایده‌هایی که در دهه‌های قبل حلق شده بودند را بهتر کرد.

یک گرایش مهم در طراحی زبان در دهه ۸۰ تمرکز بیشتر روی برنامه‌نویسی برای سیستم‌های بزرگ از طریق مدول‌ها، یا واحدهای کدهای سازمانی بزرگ مقیاس بود. مدول-۲، ایدا؛ و ML همگی سیستم‌های مدولی برجسته‌ای را در دهه ۸۰ توسعه دادند. با وجود اینکه زبان‌های دیگر، مثل PL/i، پشتیبانی بسیار خوبی برای برنامه‌نویسی مدولی داشتند. سیستم‌های مدولی غالباً با ساختارهای برنامه‌نویسی عام همراه شده‌اند.

رشد سریع اینترنت در میانه دهه ۹۰ فرصت‌های ایجاد زبان‌های جدید را فراهم کرد. Perl، در اصل یک ابزار نوشتن یونیکس بود که اولین بار در سال ۱۹۸۷ منتشر شد، در وبگاه‌های دینامیک متداول شد. جاوا برای برنامه‌نویسی جنب سروری مورد استفاده قرار گرفت. این توسعه‌ها اساساً نو نبودند، بلکه بیشتر بهینه‌سازی شده زبان و مثال‌های موجود بودند، و بیشتر بر اساس خانواده زبان برنامه‌نویسی C بودند. پیشرفت زبان برنامه‌نویسی همچنان ادامه پیدا می‌کند، هم در تحقیقات و هم در صنعت. جهت‌های فعلی شامل امنیت و وارسی قابلیت اعتماد است، گونه‌های جدید مدولی(mixin، نماینده‌ها، جنبه‌ها) و تجمع پایگاه داده.

۴GLها نمونه‌ای از زبان‌هایی هستند که محدوده استفاده آن‌ها مشخص است، مثل SQL. که به جای اینکه داده‌های اسکالر را برگردانند، مجموعه‌هایی را تغییر داده و برمی‌گردانند که برای اکثر زبان‌ها متعارفند. Perl برای مثال، با «مدرک اینجا» خود می‌تواند چندین برنامه ۴GL را نگه دارد، مانند چند برنامه جاوا اسکریپت، در قسمتی از کد پرل خود و برای پشتیبانی از چندین زبان برنامه‌نویسی با تناسب متغیر در «مدرک اینجا» استفاده کند.

سنجش استفاده از زبان[ویرایش]

مشکل است که مشخص کنیم کدام زبان برنامه‌نویسی بیشتر مورد استفاده‌است، و اینکه کاربرد چه معنی می‌دهد با توجه به زمینه تغییر می‌کند. یک زبان ممکن است زمان بیشتری از برنامه‌نویس بگیرد، زبان دیگر ممکن است خطوط بیشتری داشته باشد، و دیگری ممکن است زمان بیشتری از پردازنده را مصرف کند. برخی زبان‌ها برای کاربردهای خاص بسیار محبوبند. برای مثال: کوبول همچنان در مراکز داده متحد، غالباً روی کامپیوترهای بزرگ توانا است؛ fortran در مهندسی برنامه‌های کاربردی، C در برنامه‌های تعبیه شده و سیستم‌های عامل؛ و بقیه برنامه‌ها معمولاً برای نوشتن انواع دیگر برنامه‌ها کاربرد دارند. روش‌های مختلفی برای سنجش محبوبیت زبان‌ها، هر یک متناسب یا یک ویژگی محوری متفاوت پیشنهاد شده‌است:

 • شمارش تعداد تبلیغات شغلی که از آن زبان نام می‌برند.
 • تعداد کتاب‌های آموزشی و شرح دهندهٔ آن زبان که فروش رفته‌است.
 • تخمین تعداد خطوطی که در آن زبان نوشته شده‌اند- که ممکن است زبان‌هایی را که در جستجوها کمتر پیدا می‌شوند دست کم گرفته شوند.
 • شمارش ارجاع‌های زبان (برای مثال، به اسم زبان) در موتورهای جستجوهای اینترنت.

طبقه‌بندی‌ها هیچ برنامه غالبی برای دسته‌بندی زبان‌های برنامه‌نویسی وجود ندارد. یک زبان مشخص معمولاً یک زبان اجدادی ندارد. زبان‌ها معمولاً با ترکیب المان‌های چند زبان پیشینه بوجود می‌آیند که هربار ایده‌های جدید در گردشند. ایده‌هایی که در یک زبان ایجاد می‌شوند در یک خانواده از زبان‌های مرتبط پخش می‌شوند، و سپس از بین خلاهای بین خانواده‌ها منتقل شده و در خانواده‌های دیگر ظاهر می‌شوند.

این حقیقت که این دسته‌بندی ممکن است در راستای محورهای مختلف انجام شوند، این وظیفه را پیچیده‌تر می‌کند؛ برای مثال، جاوا هم یک زبان شیءگرا (چون به برنامه‌نویسی شیءگرا تشویق می‌کند) و زبان هم‌زمان (چون ساختارهای داخلی برای اجرای چندین جریان موازی دارد) است. پایتون یک زبان اسکریپتی شیءگرا است.

در نگاه کلی، زبان‌های برنامه‌نویسی به مثال‌های برنامه‌نویسی و یک دسته‌بندی بر اساس محدوده استفاده تقسیم می‌شوند. مثال‌ها شامل برنامه‌نویسی رویه‌ای، برنامه‌نویسی شیءگرا، برنامه‌نویسی کاربردی، و برنامه‌نویسی منطقی؛ برخی زبان‌ها ترکیب چند مثالند. یک زبان اسمبلی مثالی از یک مدل مستقیم متضمن معماری ماشین نیست. با توجه به هدف، زبان‌های برنامه‌نویسی ممکن است همه منظوره باشند، زبان‌های برنامه‌نویسی سیستمی، زبان‌های اسکریپتی، زبان‌های محدوده مشخص، زبان‌های همزمان/ گسترده (و یا ترکیب اینها). برخی زبان‌های همه منظوره تا حد زیادی برای اهداف آموزشی طراحی شده‌اند.

یک زبان برنامه‌نویسی ممکن است با فاکتورهای غیر مرتبط به مثال‌های برنامه‌نویسی دسته‌بندی شود. برای مثال، غالب زبان‌های برنامه‌نویسی کلمات کلیدی زبان انگلیسی را استفاده می‌کنند، در حالیکه تعداد کمی این کار را نمی‌کنند. سایر زبان‌ها ممکن است براساس داخلی بودن یا نبودن دسته‌بندی شوند.

منابع[ویرایش]

The source code for a simple computer program written in the C programming language. When compiled and run, it would give the output "Hello, world!".

A programming language is a formal language, which comprises a set of instructions used to produce various kinds of output. Programming languages are used to create programs that implement specific algorithms.

Most programming languages consist of instructions for computers, although there are programmable machines that use a limited set of specific instructions, rather than the general programming languages of modern computers. Early ones preceded the invention of the digital computer, the first probably being the automatic flute player described in the 9th century by the brothers Musa in Baghdad, during the Islamic Golden Age.[1] From the early 1800s, programs were used to direct the behavior of machines such as Jacquard looms, music boxes and player pianos.[2] However, their programs (such as a player piano's scrolls) could not produce different behavior in response to some input or condition.

Thousands of different programming languages have been created, mainly in the computer field, and many more still are being created every year. Many programming languages require computation to be specified in an imperative form (i.e., as a sequence of operations to perform) while other languages use other forms of program specification such as the declarative form (i.e. the desired result is specified, not how to achieve it).

The description of a programming language is usually split into the two components of syntax (form) and semantics (meaning). Some languages are defined by a specification document (for example, the C programming language is specified by an ISO Standard) while other languages (such as Perl) have a dominant implementation that is treated as a reference. Some languages have both, with the basic language defined by a standard and extensions taken from the dominant implementation being common.

Definitions[edit]

A programming language is a notation for writing programs, which are specifications of a computation or algorithm.[3] Some, but not all, authors restrict the term "programming language" to those languages that can express all possible algorithms.[3][4] Traits often considered important for what constitutes a programming language include:

Function and target
A computer programming language is a language used to write computer programs, which involves a computer performing some kind of computation[5] or algorithm and possibly control external devices such as printers, disk drives, robots,[6] and so on. For example, PostScript programs are frequently created by another program to control a computer printer or display. More generally, a programming language may describe computation on some, possibly abstract, machine. It is generally accepted that a complete specification for a programming language includes a description, possibly idealized, of a machine or processor for that language.[7] In most practical contexts, a programming language involves a computer; consequently, programming languages are usually defined and studied this way.[8] Programming languages differ from natural languages in that natural languages are only used for interaction between people, while programming languages also allow humans to communicate instructions to machines.
Abstractions
Programming languages usually contain abstractions for defining and manipulating data structures or controlling the flow of execution. The practical necessity that a programming language support adequate abstractions is expressed by the abstraction principle;[9] this principle is sometimes formulated as a recommendation to the programmer to make proper use of such abstractions.[10]
Expressive power
The theory of computation classifies languages by the computations they are capable of expressing. All Turing complete languages can implement the same set of algorithms. ANSI/ISO SQL-92 and Charity are examples of languages that are not Turing complete, yet often called programming languages.[11][12]

Markup languages like XML, HTML, or troff, which define structured data, are not usually considered programming languages.[13][14][15] Programming languages may, however, share the syntax with markup languages if a computational semantics is defined. XSLT, for example, is a Turing complete language entirely using XML syntax.[16][17][18] Moreover, LaTeX, which is mostly used for structuring documents, also contains a Turing complete subset.[19][20]

The term computer language is sometimes used interchangeably with programming language.[21] However, the usage of both terms varies among authors, including the exact scope of each. One usage describes programming languages as a subset of computer languages.[22] In this vein, languages used in computing that have a different goal than expressing computer programs are generically designated computer languages. For instance, markup languages are sometimes referred to as computer languages to emphasize that they are not meant to be used for programming.[23]

Another usage regards programming languages as theoretical constructs for programming abstract machines, and computer languages as the subset thereof that runs on physical computers, which have finite hardware resources.[24] John C. Reynolds emphasizes that formal specification languages are just as much programming languages as are the languages intended for execution. He also argues that textual and even graphical input formats that affect the behavior of a computer are programming languages, despite the fact they are commonly not Turing-complete, and remarks that ignorance of programming language concepts is the reason for many flaws in input formats.[25]

History[edit]

Early developments[edit]

Very early computers, such as Colossus, were programmed without the help of a stored program, by modifying their circuitry or setting banks of physical controls.

Slightly later, programs could be written in machine language, where the programmer writes each instruction in a numeric form the hardware can execute directly. For example, the instruction to add the value in two memory location might consist of 3 numbers: a "opcode" that selects the "add" operation, and two memory locations. The programs, in decimal or binary form, were read in from punched cards or magnetic tape or toggled in on switches on the front panel of the computer. Machine languages were later termed first-generation programming languages (1GL).

The next step was development of so-called second-generation programming languages (2GL) or assembly languages, which were still closely tied to the instruction set architecture of the specific computer. These served to make the program much more human-readable and relieved the programmer of tedious and error-prone address calculations.

The first high-level programming languages, or third-generation programming languages (3GL), were written in the 1950s. An early high-level programming language to be designed for a computer was Plankalkül, developed for the German Z3 by Konrad Zuse between 1943 and 1945. However, it was not implemented until 1998 and 2000.[26]

John Mauchly's Short Code, proposed in 1949, was one of the first high-level languages ever developed for an electronic computer.[27] Unlike machine code, Short Code statements represented mathematical expressions in understandable form. However, the program had to be translated into machine code every time it ran, making the process much slower than running the equivalent machine code.

At the University of Manchester, Alick Glennie developed Autocode in the early 1950s. A programming language, it used a compiler to automatically convert the language into machine code. The first code and compiler was developed in 1952 for the Mark 1 computer at the University of Manchester and is considered to be the first compiled high-level programming language.[28][29]

The second autocode was developed for the Mark 1 by R. A. Brooker in 1954 and was called the "Mark 1 Autocode". Brooker also developed an autocode for the Ferranti Mercury in the 1950s in conjunction with the University of Manchester. The version for the EDSAC 2 was devised by D. F. Hartley of University of Cambridge Mathematical Laboratory in 1961. Known as EDSAC 2 Autocode, it was a straight development from Mercury Autocode adapted for local circumstances and was noted for its object code optimisation and source-language diagnostics which were advanced for the time. A contemporary but separate thread of development, Atlas Autocode was developed for the University of Manchester Atlas 1 machine.

In 1954, FORTRAN was invented at IBM by John Backus. It was the first widely used high-level general purpose programming language to have a functional implementation, as opposed to just a design on paper.[30][31] It is still a popular language for high-performance computing[32] and is used for programs that benchmark and rank the world's fastest supercomputers.[33]

Another early programming language was devised by Grace Hopper in the US, called FLOW-MATIC. It was developed for the UNIVAC I at Remington Rand during the period from 1955 until 1959. Hopper found that business data processing customers were uncomfortable with mathematical notation, and in early 1955, she and her team wrote a specification for an English programming language and implemented a prototype.[34] The FLOW-MATIC compiler became publicly available in early 1958 and was substantially complete in 1959.[35] Flow-Matic was a major influence in the design of COBOL, since only it and its direct descendant AIMACO were in actual use at the time.[36]

Refinement[edit]

The increased use of high-level languages introduced a requirement for low-level programming languages or system programming languages. These languages, to varying degrees, provide facilities between assembly languages and high-level languages and can be used to perform tasks which require direct access to hardware facilities but still provide higher-level control structures and error-checking.

The period from the 1960s to the late 1970s brought the development of the major language paradigms now in use:

Each of these languages spawned descendants, and most modern programming languages count at least one of them in their ancestry.

The 1960s and 1970s also saw considerable debate over the merits of structured programming, and whether programming languages should be designed to support it.[39] Edsger Dijkstra, in a famous 1968 letter published in the Communications of the ACM, argued that GOTO statements should be eliminated from all "higher level" programming languages.[40]

Consolidation and growth[edit]

A selection of textbooks that teach programming, in languages both popular and obscure. These are only a few of the thousands of programming languages and dialects that have been designed in history.

The 1980s were years of relative consolidation. C++ combined object-oriented and systems programming. The United States government standardized Ada, a systems programming language derived from Pascal and intended for use by defense contractors. In Japan and elsewhere, vast sums were spent investigating so-called "fifth generation" languages that incorporated logic programming constructs.[41] The functional languages community moved to standardize ML and Lisp. Rather than inventing new paradigms, all of these movements elaborated upon the ideas invented in the previous decades.

One important trend in language design for programming large-scale systems during the 1980s was an increased focus on the use of modules or large-scale organizational units of code. Modula-2, Ada, and ML all developed notable module systems in the 1980s, which were often wedded to generic programming constructs.[42]

The rapid growth of the Internet in the mid-1990s created opportunities for new languages. Perl, originally a Unix scripting tool first released in 1987, became common in dynamic websites. Java came to be used for server-side programming, and bytecode virtual machines became popular again in commercial settings with their promise of "Write once, run anywhere" (UCSD Pascal had been popular for a time in the early 1980s). These developments were not fundamentally novel, rather they were refinements of many existing languages and paradigms (although their syntax was often based on the C family of programming languages).

Programming language evolution continues, in both industry and research. Current directions include security and reliability verification, new kinds of modularity (mixins, delegates, aspects), and database integration such as Microsoft's LINQ.

Fourth-generation programming languages (4GL) are computer programming languages which aim to provide a higher level of abstraction of the internal computer hardware details than 3GLs. Fifth generation programming languages (5GL) are programming languages based on solving problems using constraints given to the program, rather than using an algorithm written by a programmer.

Elements[edit]

All programming languages have some primitive building blocks for the description of data and the processes or transformations applied to them (like the addition of two numbers or the selection of an item from a collection). These primitives are defined by syntactic and semantic rules which describe their structure and meaning respectively.

Syntax[edit]

Parse tree of Python code with inset tokenization
Syntax highlighting is often used to aid programmers in recognizing elements of source code. The language above is Python.

A programming language's surface form is known as its syntax. Most programming languages are purely textual; they use sequences of text including words, numbers, and punctuation, much like written natural languages. On the other hand, there are some programming languages which are more graphical in nature, using visual relationships between symbols to specify a program.

The syntax of a language describes the possible combinations of symbols that form a syntactically correct program. The meaning given to a combination of symbols is handled by semantics (either formal or hard-coded in a reference implementation). Since most languages are textual, this article discusses textual syntax.

Programming language syntax is usually defined using a combination of regular expressions (for lexical structure) and Backus–Naur form (for grammatical structure). Below is a simple grammar, based on Lisp:

expression ::= atom | list
atom    ::= number | symbol
number   ::= [+-]?['0'-'9']+
symbol   ::= ['A'-'Z''a'-'z'].*
list    ::= '(' expression* ')'

This grammar specifies the following:

 • an expression is either an atom or a list;
 • an atom is either a number or a symbol;
 • a number is an unbroken sequence of one or more decimal digits, optionally preceded by a plus or minus sign;
 • a symbol is a letter followed by zero or more of any characters (excluding whitespace); and
 • a list is a matched pair of parentheses, with zero or more expressions inside it.

The following are examples of well-formed token sequences in this grammar: 12345, () and (a b c232 (1)).

Not all syntactically correct programs are semantically correct. Many syntactically correct programs are nonetheless ill-formed, per the language's rules; and may (depending on the language specification and the soundness of the implementation) result in an error on translation or execution. In some cases, such programs may exhibit undefined behavior. Even when a program is well-defined within a language, it may still have a meaning that is not intended by the person who wrote it.

Using natural language as an example, it may not be possible to assign a meaning to a grammatically correct sentence or the sentence may be false:

 • "Colorless green ideas sleep furiously." is grammatically well-formed but has no generally accepted meaning.
 • "John is a married bachelor." is grammatically well-formed but expresses a meaning that cannot be true.

The following C language fragment is syntactically correct, but performs operations that are not semantically defined (the operation *p >> 4 has no meaning for a value having a complex type and p->im is not defined because the value of p is the null pointer):

complex *p = NULL;
complex abs_p = sqrt(*p >> 4 + p->im);

If the type declaration on the first line were omitted, the program would trigger an error on compilation, as the variable "p" would not be defined. But the program would still be syntactically correct since type declarations provide only semantic information.

The grammar needed to specify a programming language can be classified by its position in the Chomsky hierarchy. The syntax of most programming languages can be specified using a Type-2 grammar, i.e., they are context-free grammars.[43] Some languages, including Perl and Lisp, contain constructs that allow execution during the parsing phase. Languages that have constructs that allow the programmer to alter the behavior of the parser make syntax analysis an undecidable problem, and generally blur the distinction between parsing and execution.[44] In contrast to Lisp's macro system and Perl's BEGIN blocks, which may contain general computations, C macros are merely string replacements and do not require code execution.[45]

Semantics[edit]

The term semantics refers to the meaning of languages, as opposed to their form (syntax).

Static semantics[edit]

The static semantics defines restrictions on the structure of valid texts that are hard or impossible to express in standard syntactic formalisms.[3] For compiled languages, static semantics essentially include those semantic rules that can be checked at compile time. Examples include checking that every identifier is declared before it is used (in languages that require such declarations) or that the labels on the arms of a case statement are distinct.[46] Many important restrictions of this type, like checking that identifiers are used in the appropriate context (e.g. not adding an integer to a function name), or that subroutine calls have the appropriate number and type of arguments, can be enforced by defining them as rules in a logic called a type system. Other forms of static analyses like data flow analysis may also be part of static semantics. Newer programming languages like Java and C# have definite assignment analysis, a form of data flow analysis, as part of their static semantics.

Dynamic semantics[edit]

Once data has been specified, the machine must be instructed to perform operations on the data. For example, the semantics may define the strategy by which expressions are evaluated to values, or the manner in which control structures conditionally execute statements. The dynamic semantics (also known as execution semantics) of a language defines how and when the various constructs of a language should produce a program behavior. There are many ways of defining execution semantics. Natural language is often used to specify the execution semantics of languages commonly used in practice. A significant amount of academic research went into formal semantics of programming languages, which allow execution semantics to be specified in a formal manner. Results from this field of research have seen limited application to programming language design and implementation outside academia.

Type system[edit]

A type system defines how a programming language classifies values and expressions into types, how it can manipulate those types and how they interact. The goal of a type system is to verify and usually enforce a certain level of correctness in programs written in that language by detecting certain incorrect operations. Any decidable type system involves a trade-off: while it rejects many incorrect programs, it can also prohibit some correct, albeit unusual programs. In order to bypass this downside, a number of languages have type loopholes, usually unchecked casts that may be used by the programmer to explicitly allow a normally disallowed operation between different types. In most typed languages, the type system is used only to type check programs, but a number of languages, usually functional ones, infer types, relieving the programmer from the need to write type annotations. The formal design and study of type systems is known as type theory.

Typed versus untyped languages[edit]

A language is typed if the specification of every operation defines types of data to which the operation is applicable, with the implication that it is not applicable to other types.[47] For example, the data represented by "this text between the quotes" is a string, and in many programming languages dividing a number by a string has no meaning and will be rejected by the compilers. The invalid operation may be detected when the program is compiled ("static" type checking) and will be rejected by the compiler with a compilation error message, or it may be detected when the program is run ("dynamic" type checking), resulting in a run-time exception. Many languages allow a function called an exception handler to be written to handle this exception and, for example, always return "-1" as the result.

A special case of typed languages are the single-type languages. These are often scripting or markup languages, such as REXX or SGML, and have only one data type[dubious ]-—most commonly character strings which are used for both symbolic and numeric data.

In contrast, an untyped language, such as most assembly languages, allows any operation to be performed on any data, which are generally considered to be sequences of bits of various lengths.[47] High-level languages which are untyped include BCPL, Tcl, and some varieties of Forth.

In practice, while few languages are considered typed from the point of view of type theory (verifying or rejecting all operations), most modern languages offer a degree of typing.[47] Many production languages provide means to bypass or subvert the type system, trading type-safety for finer control over the program's execution (see casting).

Static versus dynamic typing[edit]

In static typing, all expressions have their types determined prior to when the program is executed, typically at compile-time. For example, 1 and (2+2) are integer expressions; they cannot be passed to a function that expects a string, or stored in a variable that is defined to hold dates.[47]

Statically typed languages can be either manifestly typed or type-inferred. In the first case, the programmer must explicitly write types at certain textual positions (for example, at variable declarations). In the second case, the compiler infers the types of expressions and declarations based on context. Most mainstream statically typed languages, such as C++, C# and Java, are manifestly typed. Complete type inference has traditionally been associated with less mainstream languages, such as Haskell and ML. However, many manifestly typed languages support partial type inference; for example, C++, Java and C# all infer types in certain limited cases.[48] Additionally, some programming languages allow for some types to be automatically converted to other types; for example, an int can be used where the program expects a float.

Dynamic typing, also called latent typing, determines the type-safety of operations at run time; in other words, types are associated with run-time values rather than textual expressions.[47] As with type-inferred languages, dynamically typed languages do not require the programmer to write explicit type annotations on expressions. Among other things, this may permit a single variable to refer to values of different types at different points in the program execution. However, type errors cannot be automatically detected until a piece of code is actually executed, potentially making debugging more difficult. Lisp, Smalltalk, Perl, Python, JavaScript, and Ruby are all examples of dynamically typed languages.

Weak and strong typing[edit]

Weak typing allows a value of one type to be treated as another, for example treating a string as a number.[47] This can occasionally be useful, but it can also allow some kinds of program faults to go undetected at compile time and even at run time.

Strong typing prevents the above. An attempt to perform an operation on the wrong type of value raises an error.[47] Strongly typed languages are often termed type-safe or safe.

An alternative definition for "weakly typed" refers to languages, such as Perl and JavaScript, which permit a large number of implicit type conversions. In JavaScript, for example, the expression 2 * x implicitly converts x to a number, and this conversion succeeds even if x is null, undefined, an Array, or a string of letters. Such implicit conversions are often useful, but they can mask programming errors. Strong and static are now generally considered orthogonal concepts, but usage in the literature differs. Some use the term strongly typed to mean strongly, statically typed, or, even more confusingly, to mean simply statically typed. Thus C has been called both strongly typed and weakly, statically typed.[49][50]

It may seem odd to some professional programmers that C could be "weakly, statically typed". However, notice that the use of the generic pointer, the void* pointer, does allow for casting of pointers to other pointers without needing to do an explicit cast. This is extremely similar to somehow casting an array of bytes to any kind of datatype in C without using an explicit cast, such as (int) or (char).

Standard library and run-time system[edit]

Most programming languages have an associated core library (sometimes known as the 'standard library', especially if it is included as part of the published language standard), which is conventionally made available by all implementations of the language. Core libraries typically include definitions for commonly used algorithms, data structures, and mechanisms for input and output.

The line between a language and its core library differs from language to language. In some cases, the language designers may treat the library as a separate entity from the language. However, a language's core library is often treated as part of the language by its users, and some language specifications even require that this library be made available in all implementations. Indeed, some languages are designed so that the meanings of certain syntactic constructs cannot even be described without referring to the core library. For example, in Java, a string literal is defined as an instance of the java.lang.String class; similarly, in Smalltalk, an anonymous function expression (a "block") constructs an instance of the library's BlockContext class. Conversely, Scheme contains multiple coherent subsets that suffice to construct the rest of the language as library macros, and so the language designers do not even bother to say which portions of the language must be implemented as language constructs, and which must be implemented as parts of a library.

Design and implementation[edit]

Programming languages share properties with natural languages related to their purpose as vehicles for communication, having a syntactic form separate from its semantics, and showing language families of related languages branching one from another.[51][52] But as artificial constructs, they also differ in fundamental ways from languages that have evolved through usage. A significant difference is that a programming language can be fully described and studied in its entirety, since it has a precise and finite definition.[53] By contrast, natural languages have changing meanings given by their users in different communities. While constructed languages are also artificial languages designed from the ground up with a specific purpose, they lack the precise and complete semantic definition that a programming language has.

Many programming languages have been designed from scratch, altered to meet new needs, and combined with other languages. Many have eventually fallen into disuse. Although there have been attempts to design one "universal" programming language that serves all purposes, all of them have failed to be generally accepted as filling this role.[54] The need for diverse programming languages arises from the diversity of contexts in which languages are used:

 • Programs range from tiny scripts written by individual hobbyists to huge systems written by hundreds of programmers.
 • Programmers range in expertise from novices who need simplicity above all else, to experts who may be comfortable with considerable complexity.
 • Programs must balance speed, size, and simplicity on systems ranging from microcontrollers to supercomputers.
 • Programs may be written once and not change for generations, or they may undergo continual modification.
 • Programmers may simply differ in their tastes: they may be accustomed to discussing problems and expressing them in a particular language.

One common trend in the development of programming languages has been to add more ability to solve problems using a higher level of abstraction. The earliest programming languages were tied very closely to the underlying hardware of the computer. As new programming languages have developed, features have been added that let programmers express ideas that are more remote from simple translation into underlying hardware instructions. Because programmers are less tied to the complexity of the computer, their programs can do more computing with less effort from the programmer. This lets them write more functionality per time unit.[55]

Natural language programming has been proposed as a way to eliminate the need for a specialized language for programming. However, this goal remains distant and its benefits are open to debate. Edsger W. Dijkstra took the position that the use of a formal language is essential to prevent the introduction of meaningless constructs, and dismissed natural language programming as "foolish".[56] Alan Perlis was similarly dismissive of the idea.[57] Hybrid approaches have been taken in Structured English and SQL.

A language's designers and users must construct a number of artifacts that govern and enable the practice of programming. The most important of these artifacts are the language specification and implementation.

Specification[edit]

The specification of a programming language is an artifact that the language users and the implementors can use to agree upon whether a piece of source code is a valid program in that language, and if so what its behavior shall be.

A programming language specification can take several forms, including the following:

Implementation[edit]

An implementation of a programming language provides a way to write programs in that language and execute them on one or more configurations of hardware and software. There are, broadly, two approaches to programming language implementation: compilation and interpretation. It is generally possible to implement a language using either technique.

The output of a compiler may be executed by hardware or a program called an interpreter. In some implementations that make use of the interpreter approach there is no distinct boundary between compiling and interpreting. For instance, some implementations of BASIC compile and then execute the source a line at a time.

Programs that are executed directly on the hardware usually run several orders of magnitude faster than those that are interpreted in software.[citation needed]

One technique for improving the performance of interpreted programs is just-in-time compilation. Here the virtual machine, just before execution, translates the blocks of bytecode which are going to be used to machine code, for direct execution on the hardware.

Proprietary languages[edit]

Although most of the most commonly used programming languages have fully open specifications and implementations, many programming languages exist only as proprietary programming languages with the implementation available only from a single vendor, which may claim that such a proprietary language is their intellectual property. Proprietary programming languages are commonly domain specific languages or internal scripting languages for a single product; some proprietary languages are used only internally within a vendor, while others are available to external users.

Some programming languages exist on the border between proprietary and open; for example, Oracle Corporation asserts proprietary rights to some aspects of the Java programming language,[61] and Microsoft's C# programming language, which has open implementations of most parts of the system, also has Common Language Runtime (CLR) as a closed environment.[62]

Many proprietary languages are widely used, in spite of their proprietary nature; examples include MATLAB, VBScript, and Wolfram Language. Some languages may make the transition from closed to open; for example, Erlang was originally an Ericsson's internal programming language.[63]

Use[edit]

Thousands of different programming languages have been created, mainly in the computing field.[64] Software is commonly built with 5 programming languages or more.[65]

Programming languages differ from most other forms of human expression in that they require a greater degree of precision and completeness. When using a natural language to communicate with other people, human authors and speakers can be ambiguous and make small errors, and still expect their intent to be understood. However, figuratively speaking, computers "do exactly what they are told to do", and cannot "understand" what code the programmer intended to write. The combination of the language definition, a program, and the program's inputs must fully specify the external behavior that occurs when the program is executed, within the domain of control of that program. On the other hand, ideas about an algorithm can be communicated to humans without the precision required for execution by using pseudocode, which interleaves natural language with code written in a programming language.

A programming language provides a structured mechanism for defining pieces of data, and the operations or transformations that may be carried out automatically on that data. A programmer uses the abstractions present in the language to represent the concepts involved in a computation. These concepts are represented as a collection of the simplest elements available (called primitives).[66] Programming is the process by which programmers combine these primitives to compose new programs, or adapt existing ones to new uses or a changing environment.

Programs for a computer might be executed in a batch process without human interaction, or a user might type commands in an interactive session of an interpreter. In this case the "commands" are simply programs, whose execution is chained together. When a language can run its commands through an interpreter (such as a Unix shell or other command-line interface), without compiling, it is called a scripting language.[67]

Measuring language usage[edit]

It is difficult to determine which programming languages are most widely used, and what usage means varies by context. One language may occupy the greater number of programmer hours, a different one have more lines of code, and a third may consume the most CPU time. Some languages are very popular for particular kinds of applications. For example, COBOL is still strong in the corporate data center, often on large mainframes;[68][69] Fortran in scientific and engineering applications; Ada in aerospace, transportation, military, real-time and embedded applications; and C in embedded applications and operating systems. Other languages are regularly used to write many different kinds of applications.

Various methods of measuring language popularity, each subject to a different bias over what is measured, have been proposed:

 • counting the number of job advertisements that mention the language[70]
 • the number of books sold that teach or describe the language[71]
 • estimates of the number of existing lines of code written in the language – which may underestimate languages not often found in public searches[72]
 • counts of language references (i.e., to the name of the language) found using a web search engine.

Combining and averaging information from various internet sites, stackify.com reported the ten most popular programming languages as (in descending order by overall popularity): Java, C, C++, Python, C#, JavaScript, VB .NET, R, PHP, and MATLAB.[73]

Dialects, flavors and implementations[edit]

A dialect of a programming language or a data exchange language is a (relatively small) variation or extension of the language that does not change its intrinsic nature. With languages such as Scheme and Forth, standards may be considered insufficient, inadequate or illegitimate by implementors, so often they will deviate from the standard, making a new dialect. In other cases, a dialect is created for use in a domain-specific language, often a subset. In the Lisp world, most languages that use basic S-expression syntax and Lisp-like semantics are considered Lisp dialects, although they vary wildly, as do, say, Racket and Clojure. As it is common for one language to have several dialects, it can become quite difficult for an inexperienced programmer to find the right documentation. The BASIC programming language has many dialects.

The explosion of Forth dialects led to the saying "If you've seen one Forth... you've seen one Forth."

Taxonomies[edit]

There is no overarching classification scheme for programming languages. A given programming language does not usually have a single ancestor language. Languages commonly arise by combining the elements of several predecessor languages with new ideas in circulation at the time. Ideas that originate in one language will diffuse throughout a family of related languages, and then leap suddenly across familial gaps to appear in an entirely different family.

The task is further complicated by the fact that languages can be classified along multiple axes. For example, Java is both an object-oriented language (because it encourages object-oriented organization) and a concurrent language (because it contains built-in constructs for running multiple threads in parallel). Python is an object-oriented scripting language.

In broad strokes, programming languages divide into programming paradigms and a classification by intended domain of use, with general-purpose programming languages distinguished from domain-specific programming languages. Traditionally, programming languages have been regarded as describing computation in terms of imperative sentences, i.e. issuing commands. These are generally called imperative programming languages. A great deal of research in programming languages has been aimed at blurring the distinction between a program as a set of instructions and a program as an assertion about the desired answer, which is the main feature of declarative programming.[74] More refined paradigms include procedural programming, object-oriented programming, functional programming, and logic programming; some languages are hybrids of paradigms or multi-paradigmatic. An assembly language is not so much a paradigm as a direct model of an underlying machine architecture. By purpose, programming languages might be considered general purpose, system programming languages, scripting languages, domain-specific languages, or concurrent/distributed languages (or a combination of these).[75] Some general purpose languages were designed largely with educational goals.[76]

A programming language may also be classified by factors unrelated to programming paradigm. For instance, most programming languages use English language keywords, while a minority do not. Other languages may be classified as being deliberately esoteric or not.

See also[edit]

References[edit]

 1. ^ Koetsier, Teun (2001). On the prehistory of programmable machines; musical automata, looms, calculators. PERGAMON, Mechanism and Machine Theory 36. pp. 589–603. 
 2. ^ Ettinger, James (2004) Jacquard's Web, Oxford University Press
 3. ^ a b c Aaby, Anthony (2004). Introduction to Programming Languages. Archived from the original on 8 November 2012. Retrieved 29 September 2012. 
 4. ^ In mathematical terms, this means the programming language is Turing-complete MacLennan, Bruce J. (1987). Principles of Programming Languages. Oxford University Press. p. 1. ISBN 0-19-511306-3. 
 5. ^ ACM SIGPLAN (2003). "Bylaws of the Special Interest Group on Programming Languages of the Association for Computing Machinery". Archived from the original on 22 June 2006. Retrieved 19 June 2006. , The scope of SIGPLAN is the theory, design, implementation, description, and application of computer programming languages - languages that permit the specification of a variety of different computations, thereby providing the user with significant control (immediate or delayed) over the computer's operation.
 6. ^ Dean, Tom (2002). "Programming Robots". Building Intelligent Robots. Brown University Department of Computer Science. Archived from the original on 29 October 2006. Retrieved 23 September 2006. 
 7. ^ R. Narasimahan, Programming Languages and Computers: A Unified Metatheory, pp. 189--247 in Franz Alt, Morris Rubinoff (eds.) Advances in computers, Volume 8, Academic Press, 1994, ISBN 0-12-012108-5, p.193 : "a complete specification of a programming language must, by definition, include a specification of a processor--idealized, if you will--for that language." [the source cites many references to support this statement]
 8. ^ Ben Ari, Mordechai (1996). Understanding Programming Languages. John Wiley and Sons. Programs and languages can be defined as purely formal mathematical objects. However, more people are interested in programs than in other mathematical objects such as groups, precisely because it is possible to use the program—the sequence of symbols—to control the execution of a computer. While we highly recommend the study of the theory of programming, this text will generally limit itself to the study of programs as they are executed on a computer. 
 9. ^ David A. Schmidt, The structure of typed programming languages, MIT Press, 1994, ISBN 0-262-19349-3, p. 32
 10. ^ Pierce, Benjamin (2002). Types and Programming Languages. MIT Press. p. 339. ISBN 0-262-16209-1. 
 11. ^ Digital Equipment Corporation. "Information Technology - Database Language SQL (Proposed revised text of DIS 9075)". ISO/IEC 9075:1992, Database Language SQL. Archived from the original on 21 June 2006. Retrieved 29 June 2006. 
 12. ^ The Charity Development Group (December 1996). "The CHARITY Home Page". Archived from the original on 18 July 2006. Retrieved 29 June 2006. , Charity is a categorical programming language..., All Charity computations terminate.
 13. ^ XML in 10 points Archived 6 September 2009 at the Wayback Machine. W3C, 1999, XML is not a programming language.
 14. ^ Powell, Thomas (2003). HTML & XHTML: the complete reference. McGraw-Hill. p. 25. ISBN 0-07-222942-X. HTML is not a programming language. 
 15. ^ Dykes, Lucinda; Tittel, Ed (2005). XML For Dummies, 4th Edition. Wiley. p. 20. ISBN 0-7645-8845-1. ...it's a markup language, not a programming language. 
 16. ^ "What kind of language is XSLT?". IBM.com. Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 3 December 2010. 
 17. ^ "XSLT is a Programming Language". Msdn.microsoft.com. Archived from the original on 3 February 2011. Retrieved 3 December 2010. 
 18. ^ Scott, Michael (2006). Programming Language Pragmatics. Morgan Kaufmann. p. 802. ISBN 0-12-633951-1. XSLT, though highly specialized to the transformation of XML, is a Turing-complete programming language. 
 19. ^ Oetiker, Tobias; Partl, Hubert; Hyna, Irene; Schlegl, Elisabeth (20 June 2016). "The Not So Short Introduction to LATEX 2ε" (Version 5.06). tobi.oetiker.ch. pp. 1–157. Archived (PDF) from the original on 14 March 2017. Retrieved 16 April 2017. 
 20. ^ Syropoulos, Apostolos; Antonis Tsolomitis; Nick Sofroniou (2003). Digital typography using LaTeX. Springer-Verlag. p. 213. ISBN 0-387-95217-9. TeX is not only an excellent typesetting engine but also a real programming language. 
 21. ^ Robert A. Edmunds, The Prentice-Hall standard glossary of computer terminology, Prentice-Hall, 1985, p. 91
 22. ^ Pascal Lando, Anne Lapujade, Gilles Kassel, and Frédéric Fürst, Towards a General Ontology of Computer Programs Archived 7 July 2015 at the Wayback Machine., ICSOFT 2007 Archived 27 April 2010 at the Wayback Machine., pp. 163-170
 23. ^ S.K. Bajpai, Introduction To Computers And C Programming, New Age International, 2007, ISBN 81-224-1379-X, p. 346
 24. ^ R. Narasimahan, Programming Languages and Computers: A Unified Metatheory, pp. 189--247 in Franz Alt, Morris Rubinoff (eds.) Advances in computers, Volume 8, Academic Press, 1994, ISBN 0-12-012108-5, p.215: "[...] the model [...] for computer languages differs from that [...] for programming languages in only two respects. In a computer language, there are only finitely many names--or registers--which can assume only finitely many values--or states--and these states are not further distinguished in terms of any other attributes. [author's footnote:] This may sound like a truism but its implications are far reaching. For example, it would imply that any model for programming languages, by fixing certain of its parameters or features, should be reducible in a natural way to a model for computer languages."
 25. ^ John C. Reynolds, Some thoughts on teaching programming and programming languages, SIGPLAN Notices, Volume 43, Issue 11, November 2008, p.109
 26. ^ Rojas, Raúl, et al. (2000). "Plankalkül: The First High-Level Programming Language and its Implementation". Institut für Informatik, Freie Universität Berlin, Technical Report B-3/2000. (full text) Archived 18 October 2014 at the Wayback Machine.
 27. ^ Sebesta, W.S Concepts of Programming languages. 2006;M6 14:18 pp.44. ISBN 0-321-33025-0
 28. ^ Knuth, Donald E.; Pardo, Luis Trabb. "Early development of programming languages". Encyclopedia of Computer Science and Technology. Marcel Dekker. 7: 419–493. 
 29. ^ Peter J. Bentley (2012). Digitized: The Science of Computers and how it Shapes Our World. Oxford University Press. p. 87. ISBN 9780199693795. Archived from the original on 29 August 2016. 
 30. ^ "Fortran creator John Backus dies - Tech and gadgets- msnbc.com". MSNBC. 20 March 2007. Archived from the original on 17 January 2010. Retrieved 25 April 2010. 
 31. ^ "CSC-302 99S : Class 02: A Brief History of Programming Languages". Math.grin.edu. Archived from the original on 15 July 2010. Retrieved 25 April 2010. 
 32. ^ Eugene Loh (18 June 2010). "The Ideal HPC Programming Language". Queue. Association of Computing Machines. 8 (6). Archived from the original on 4 March 2016. 
 33. ^ "HPL - A Portable Implementation of the High-Performance Linpack Benchmark for Distributed-Memory Computers". Archived from the original on 15 February 2015. Retrieved 21 February 2015. 
 34. ^ Hopper (1978) p. 16.
 35. ^ Sammet (1969) p. 316
 36. ^ Sammet (1978) p. 204.
 37. ^ Richard L. Wexelblat: History of Programming Languages, Academic Press, 1981, chapter XIV.
 38. ^ François Labelle. "Programming Language Usage Graph". SourceForge. Archived from the original on 17 June 2006. Retrieved 21 June 2006. . This comparison analyzes trends in number of projects hosted by a popular community programming repository. During most years of the comparison, C leads by a considerable margin; in 2006, Java overtakes C, but the combination of C/C++ still leads considerably.
 39. ^ Hayes, Brian (2006). "The Semicolon Wars". American Scientist. 94 (4): 299–303. doi:10.1511/2006.60.299. 
 40. ^ Dijkstra, Edsger W. (March 1968). "Go To Statement Considered Harmful" (PDF). Communications of the ACM. 11 (3): 147–148. doi:10.1145/362929.362947. Archived (PDF) from the original on 13 May 2014. Retrieved 22 May 2014. 
 41. ^ Tetsuro Fujise, Takashi Chikayama, Kazuaki Rokusawa, Akihiko Nakase (December 1994). "KLIC: A Portable Implementation of KL1" Proc. of FGCS '94, ICOT Tokyo, December 1994. "Archived copy". Archived from the original on 25 September 2006. Retrieved 9 October 2006.  KLIC is a portable implementation of a concurrent logic programming language KL1.
 42. ^ Jim Bender (15 March 2004). "Mini-Bibliography on Modules for Functional Programming Languages". ReadScheme.org. Archived from the original on 24 September 2006. Retrieved 27 September 2006. 
 43. ^ Michael Sipser (1996). Introduction to the Theory of Computation. PWS Publishing. ISBN 0-534-94728-X.  Section 2.2: Pushdown Automata, pp.101–114.
 44. ^ Jeffrey Kegler, "Perl and Undecidability Archived 17 August 2009 at the Wayback Machine.", The Perl Review. Papers 2 and 3 prove, using respectively Rice's theorem and direct reduction to the halting problem, that the parsing of Perl programs is in general undecidable.
 45. ^ Marty Hall, 1995, Lecture Notes: Macros Archived 6 August 2013 at the Wayback Machine., PostScript version Archived 17 August 2000 at the Wayback Machine.
 46. ^ Michael Lee Scott, Programming language pragmatics, Edition 2, Morgan Kaufmann, 2006, ISBN 0-12-633951-1, p. 18–19
 47. ^ a b c d e f g Andrew Cooke. "Introduction To Computer Languages". Archived from the original on 15 August 2012. Retrieved 13 July 2012. 
 48. ^ Specifically, instantiations of generic types are inferred for certain expression forms. Type inference in Generic Java—the research language that provided the basis for Java 1.5's bounded parametric polymorphism extensions—is discussed in two informal manuscripts from the Types mailing list: Generic Java type inference is unsound Archived 29 January 2007 at the Wayback Machine. (Alan Jeffrey, 17 December 2001) and Sound Generic Java type inference Archived 29 January 2007 at the Wayback Machine. (Martin Odersky, 15 January 2002). C#'s type system is similar to Java's, and uses a similar partial type inference scheme.
 49. ^ "Revised Report on the Algorithmic Language Scheme". 20 February 1998. Archived from the original on 14 July 2006. Retrieved 9 June 2006. 
 50. ^ Luca Cardelli and Peter Wegner. "On Understanding Types, Data Abstraction, and Polymorphism". Manuscript (1985). Archived from the original on 19 June 2006. Retrieved 9 June 2006. 
 51. ^ Steven R. Fischer, A history of language, Reaktion Books, 2003, ISBN 1-86189-080-X, p. 205
 52. ^ Éric Lévénez (2011). "Computer Languages History". Archived from the original on 7 January 2006. 
 53. ^ Jing Huang. "Artificial Language vs. Natural Language". Archived from the original on 3 September 2009. 
 54. ^ IBM in first publishing PL/I, for example, rather ambitiously titled its manual The universal programming language PL/I (IBM Library; 1966). The title reflected IBM's goals for unlimited subsetting capability: PL/I is designed in such a way that one can isolate subsets from it satisfying the requirements of particular applications. ("PL/I". Encyclopedia of Mathematics. Archived from the original on 26 April 2012. Retrieved 29 June 2006. ). Ada and UNCOL had similar early goals.
 55. ^ Frederick P. Brooks, Jr.: The Mythical Man-Month, Addison-Wesley, 1982, pp. 93-94
 56. ^ Dijkstra, Edsger W. On the foolishness of "natural language programming." Archived 20 January 2008 at the Wayback Machine. EWD667.
 57. ^ Perlis, Alan (September 1982). "Epigrams on Programming". SIGPLAN Notices Vol. 17, No. 9. pp. 7–13. Archived from the original on 17 January 1999. 
 58. ^ Milner, R.; M. Tofte; R. Harper; D. MacQueen (1997). The Definition of Standard ML (Revised). MIT Press. ISBN 0-262-63181-4. 
 59. ^ Kelsey, Richard; William Clinger; Jonathan Rees (February 1998). "Section 7.2 Formal semantics". Revised5 Report on the Algorithmic Language Scheme. Archived from the original on 6 July 2006. Retrieved 9 June 2006. 
 60. ^ ANSI — Programming Language Rexx, X3-274.1996
 61. ^ See: Oracle America, Inc. v. Google, Inc.
 62. ^ "Guide to Programming Languages | ComputerScience.org". ComputerScience.org. Retrieved 2018-05-13. 
 63. ^ "The basics". www.ibm.com. 2011-05-10. Retrieved 2018-05-13. 
 64. ^ "HOPL: an interactive Roster of Programming Languages". Australia: Murdoch University. Archived from the original on 20 February 2011. Retrieved 1 June 2009. This site lists 8512 languages. 
 65. ^ Mayer, Philip; Bauer, Alexander (2015). An empirical analysis of the utilization of multiple programming languages in open source projects. Proceedings of the 19th International Conference on Evaluation and Assessment in Software Engineering - EASE '15. New York, NY, USA: ACM. pp. 4:1–4:10. doi:10.1145/2745802.2745805. ISBN 978-1-4503-3350-4. Retrieved 18 September 2015. Results: We found (a) a mean number of 5 languages per project with a clearly dominant main general-purpose language and 5 often-used DSL types, (b) a significant influence of the size, number of commits, and the main language on the number of languages as well as no significant influence of age and number of contributors, and (c) three language ecosystems grouped around XML, Shell/Make, and HTML/CSS. Conclusions: Multi-language programming seems to be common in open-source projects and is a factor which must be dealt with in tooling and when assessing development and maintenance of such software systems. 
 66. ^ Abelson, Sussman, and Sussman. "Structure and Interpretation of Computer Programs". Archived from the original on 26 February 2009. Retrieved 3 March 2009. 
 67. ^ Brown Vicki (1999). "Scripting Languages". mactech.com. Archived from the original on 7 December 2017. Retrieved 17 November 2014. 
 68. ^ Georgina Swan (21 September 2009). "COBOL turns 50". computerworld.com.au. Archived from the original on 19 October 2013. Retrieved 19 October 2013. 
 69. ^ Ed Airey (3 May 2012). "7 Myths of COBOL Debunked". developer.com. Archived from the original on 19 October 2013. Retrieved 19 October 2013. 
 70. ^ Nicholas Enticknap. "SSL/Computer Weekly IT salary survey: finance boom drives IT job growth". Computerweekly.com. Archived from the original on 26 October 2011. Retrieved 14 June 2013. 
 71. ^ "Counting programming languages by book sales". Radar.oreilly.com. 2 August 2006. Archived from the original on 17 May 2008. Retrieved 3 December 2010. 
 72. ^ Bieman, J.M.; Murdock, V., Finding code on the World Wide Web: a preliminary investigation, Proceedings First IEEE International Workshop on Source Code Analysis and Manipulation, 2001
 73. ^ "Most Popular and Influential Programming Languages of 2018". stackify.com. 2017-12-18. Retrieved 2018-08-29. 
 74. ^ Carl A. Gunter, Semantics of Programming Languages: Structures and Techniques, MIT Press, 1992, ISBN 0-262-57095-5, p. 1
 75. ^ "TUNES: Programming Languages". Archived from the original on 20 October 2007. 
 76. ^ Wirth, Niklaus (1993). "Recollections about the development of Pascal". Proc. 2nd ACM SIGPLAN conference on history of programming languages: 333–342. doi:10.1145/154766.155378. ISBN 0-89791-570-4. Retrieved 30 June 2006. 

Further reading[edit]

External links[edit]