پرل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

زبان برنامه نویسی پرل (به انگلیسی: Perl) در سال ۱۹۸۷ توسط لری وال ساخته شد. پرل از قابلیت‌های زبان برنامه‌نویسی سی، دست‌نوشته شل، أک، لیسپ و دیگر زبان‌های دیگر وام گرفته‌است.

پیشینه[ویرایش]

پرل در سال ۱۹۸۷ توسط لری وال منتشر شد. زبان پرل بطور وسیعی ساختار خود را از زبان سی و بسیاری از خصوصیات خود را مدیون زبانهای AWK , LISP , SED , SH می‌باشد. امروزه می‌توان پرل را در بیش از ۴۰ سیستم‌عامل بکار گرفت، و کتابخانه CPAN تا کنون ۱۰۰٬۹۹۹ ماژول‌های پرل در ۲۳٬۶۵۹ توزیع، نوشته شده توسط ۹٬۳۰۸ نویسنده، بر روی ۲۷۰ سرور میرور با کد منبع در اختیارتان می‌گذارد که روز به روز بر تعداد آن افزوده می‌شود. در سال ۱۹۸۸ لری وال زبان برنامه نویسی به همگان معرفی کرد که می‌توانست به جای awk و sed به کار رود. در واقع پرل زبان مفسر داری است که برای کار بر روی فایل‌های متنی مناسب است. نسخه شماره ۲ برنامه در همان سال و چند ماه بعد از آن ارائه شد که شبیه نسخه‌های فعلی پرل بود و پیشرفت‌های بسیار خوبی داشت. تا جائیکه زبان پرل را برابر با زبان C می‌دانستند، چون ساختار زبان پرل شبیه زبان C می‌باشد.

قابلیت‌ها[ویرایش]

یکی از کاربردهای مهم زبان برنامه نویسی پرل در نوشتن اکسپلوییت‌ها و کدهای مخرب است. این زبان برنامه‌نویسی پیشینه‌ای قدیمی در یونیکس دارد. اما عمر آن در ویندوز به ۷ سال هم نمی‌رسید. به طوری که زبان پرل را زبانی جدا نشدنی از یونیکس میدانند.

کاربرد پرل[ویرایش]

پرل امروزه در زمینه‌های هوش مصنوعی، ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی، صنعتی بطور گسترده‌ای کاربرد دارد. نوشتن یک بانک اطلاعاتی، صفحه‌گسترده و یا یک وب‌سرور شاید با پرل کار عاقلانه‌ای به نظر نرسد، ولی امکانپذیر است.

پرل به عنوان یک زبان چسبنده (Glue Language)[ویرایش]

پرل به عنوان یک زبان چسبنده می‌تواند در زبان‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال می‌توان در برنامه‌های چارچوب دات‌نت از پرل برای پردازش متن و یا هر چیز دیگری استفاده کرد. این قابلیت تنها به.NET محدود نمی‌شود و پرل را می‌توان در زبان‌های دیگر برنامه نویسی بدون در نظر گرفتن پلتفرم ان استفاده کرد.

پرل به عنوان یک زبان کراس پلتفرم (Cross Platform)[ویرایش]

نرم‌افزاری که با زبان پرل تحت سیستم‌عامل لینوکس و یا مک اواس نوشته شده، روی سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز و یونیکس هم اجرا می‌شود. قابلیت چندسکویی امکان توسعه نرم‌افزار را بر روی هر سیستم‌عاملی فراهم می‌کند.

پرل و CGI[ویرایش]

با پا به عرصه گذاشتن CGI به صفحات وب زبان پرل به خاطر قدرت بالا در پردازش متن و تطبیق الگو و کار با عبارات باقاعده (Regular Expressions)، در جمله زبانهایی قرار گرفت که بطور وسیعی برای نوشتن CGI بکار گرفته می‌شود. در اینصورت یک سیستم برنامه‌نویسی پویای تحت وب و با استفاده از تکنولوژی CGI پیاده‌سازی می‌شود.

نکته‌ای که باعث محبوبیت زبان پرل در میان برنامه نویسان شده‌است متن‌باز بودن این زبان می‌باشد.

ساختار زبان[ویرایش]

نمونه برنامه[ویرایش]

در نمونه‌های قبل تر پرل برای نوشتن در برنامه به صورت زیر عمل می شده:

# !/usr/bin/perl
print "Hello world!";

در نمونه‌های جدیدتر پرل که از دستور say پشتیبانی می‌کردند یک روش دستور زیر است:

# !/usr/bin/perl
use 5.01;
say "Hello world!";

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Perl»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۳).

پیوند به بیرون[ویرایش]