بشقاب پرنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بشقاب پرندهٔ ادعایی که بر فراز پاسائیک، نیوجرسی در سال ۱۹۵۲ دیده شد
تقریباً یک سال پیش از موج رسانه‌ای در مورد بشقاب پرنده‌ها در سال ۱۹۴۷، مجلهٔ داستان‌های شگفت‌انگیز فضاپیماهای دیسکی‌شکل را به نمایش گذاشت.

بشقاب پرنده که با عنوان "دیسک پرنده" نیز شناخته می‌شود یک اصطلاح توصیفی برای یک نوع هواگرد پرنده با بدنه دیسکی یا بشقاب‌مانند است که معمولاً برای اشاره به یک جسم پرندهٔ غیرعادی استفاده می‌شود. این اصطلاح در سال ۱۹۴۷ ابداع شد[۱] اما به‌طور کلی از سال ۱۹۵۲ با اصطلاح مورد استفادهٔ نیروی هوایی ایالات متحده به‌عنوان اشیاء پرنده ناشناس (یا به اختصار، یوفو) جایگزین شد. مشاهده‌های اولیه گزارش‌شده از «بشقاب‌های پرنده» ناشناخته، معمولاً آن‌ها را نقره‌ای یا فلزی توصیف می‌کردند، گاهی نیز گزارش می‌شد که این اشیا دارای چراغ‌های ناوبری هستند یا با نوری درخشان احاطه و شناور می‌شوند یا به سرعت و به تنهایی یا گروهی حرکت کرده و قابلیت مانورپذیری بالایی از خود نشان می‌دهند.

تاریخچه[ویرایش]

در حالی‌که حضور اشیاء پرندهٔ دیسکی‌شکل از قرون وسطی به‌طور پراکنده ذکر می‌شدند، نخستین استفادهٔ ثبت‌شده از عبارت «بشقاب پرنده» برای یک شی پرنده ناشناس برای توصیف یک شهاب‌سنگ احتمالی بود که در ۱۷ ژوئن ۱۹۳۰ در تگزاس و اوکلاهما سقوط کرد. برخی از کسانی که نور عجیب و غریب آن را دیدند، آن را به‌عنوان یک دنباله‌دار بزرگ، یک بشقاب پرندهٔ شعله‌ور، یک درخشش قرمز بزرگ یا یک توپ آتشین توصیف کردند.[۲]

مشاهدهٔ جنجالی کنت آرنولد در ۲۴ ژوئن ۱۹۴۷ منجر به رایج شدن اصطلاح «بشقاب پرنده» توسط روزنامه‌های ایالات متحده شد. اگرچه آرنولد هرگز به‌طور خاص از واژه بشقاب پرنده استفاده نکرد، اما در آن زمان از او نقل قول شد که شکل اشیایی که دیده بود، مانند یک بشقاب بوده‌است.

مشاهدهٔ ادعایی آرنولد با هزاران مورد مشابه در سراسر جهان ادامه یافت. چنین مشاهداتی، در آن زمان بسیار رایج بود و اصطلاح «بشقاب پرنده» مترادف یوفو در دهه ۱۹۶۰ بود. مشاهدهٔ اشیایی مشابه سیگار برگ یا بشقاب پرنده‌های به‌شکل کشتی هوایی، به‌دنبال این مشاهدات، گزارش شد.[۳] در واقع، اصطلاح بشقاب پرنده در سال ۱۹۵۲ اختراع شد. مشاهدهٔ اشیاء بشقاب‌مانند ناشناخته، مانند مشاهده‌ای گسترده در سال ۲۰۰۶ بر فراز فرودگاه شیکاگو-اوهار همچنان گزارش می‌شوند.

امروزه به‌نظر می‌رسد بسیاری از عکس‌های ادعایی بشقاب پرنده‌ها در دوران قبل، یک فریبکاری باشند. بشقاب پرنده در حال حاضر تا حد زیادی نمادی از دهه ۱۹۵۰ و به‌ویژه فیلم درجه ب در نظر گرفته می‌شود و موضوعی محبوب در داستان‌های علمی تخیلی و کمیک است.[۴]

فراتر از کاربرد رایج این عبارت، دست‌ساخته‌هایی بشقاب‌مانند نیز وجود داشته‌است. اولین بشقاب پرندهٔ ساخته‌شده، دیسکوتر نام داشت و توسط الکساندر ویگرز در سال ۱۹۴۴ به ثبت رسید. طرح‌های دیگری مانند V-173/XF5U و «ووت ایکس‌اف۵یو» نیز ساخته شده‌اند.

مشاهده‌ها[ویرایش]

اطلاعیهٔ خبری چاپ شده در نورنبرگ، که در آن رؤیت گستردهٔ نورنبرگ در ۴ آوریل ۱۵۶۱ توضیح داده شده‌است. گفته می‌شد که در آن گزارش، دیسک‌ها و کره‌ها از استوانه‌هایی بزرگ بیرون می‌آیند. (تصویر اطلاعیه از مجموعه Wickiana در زوریخ)

یک تصویر خطی از روایت ژاپنی قرن دهم، The Tale of the Bamboo Cutter، یک ماشین پرنده گرد شبیه بشقاب پرنده را به تصویر می‌کشد.[۵]

گزارشی از یک شی بشقاب مانند مربوط به سال ۱۲۹۰ میلادی، حاکی از مشاهدهٔ یک صفحهٔ نقره‌ای است که بر فراز روستایی در یورک‌شر پرواز می‌کرد.[۶] اشیاء پرندهٔ دیسک‌مانند، گهگاه در طول تاریخ، گزارش شده‌است. به عنوان مثال، در یک رؤیت گسترده بر فراز نورنبرگ در سال ۱۵۶۱، دیسک‌ها و کره‌هایی گزارش شده که از استوانه‌های بزرگ بیرون می‌آیند.[۷][۸]

یکی دیگر از مقایسه‌های مشخص و مستند از این اشیا، مشاهدهٔ کنت آرنولد در ۲۴ ژوئن ۱۹۴۷ بود، در حالی‌که آرنولد در نزدیکی کوه رینیر در حال پرواز بود،[۶] گزارش داد که ۹ وسیلهٔ نقلیهٔ پروازی با انعکاس درخشان را دیده‌است که یکی به شکل هلال، اما بقیه بیشتر به شکل دیسک یا نعلبکی، در حال پرواز به صورت پلکانی و در حال حرکت با سرعتی حداقل ۱۲۰۰ مایل بر ساعت (۱۹۰۰ کیلومتر بر ساعت) بوده‌اند.

بلافاصله پس از این گزارش، صدها مورد مشاهده از اشیاء معمولاً بشقاب‌مانند در سراسر ایالات متحده و همچنین در برخی از کشورها گزارش شد. پربازدیدترین آن‌ها، مشاهده ۹ شیء دیسک‌مانند دیگر توسط خدمه هواپیمایی یونایتد در ۴ ژوئیه بود که بر فراز آیداهو پرواز می‌کردند. این گزارش، پس از مدت کوتاهی از مشاهدهٔ اولیه آرنولد. در ۸ ژوئیه رخ داد. پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در رازول، نیومکزیکو، بیانیه‌ای مطبوعاتی صادر کرد و گفت که آن‌ها یک «دیسک پرنده» را از یک مزرعه در نزدیکی، به اصطلاح حادثه بشقاب پرنده رازول، کشف کرده‌اند. این اطلاعیه تا زمان صدور اطلاعیهٔ بعدی نیروی هوایی در صدر خبرها بود. ارتش متعاقباً اطلاعیه‌ای صادر کرد و گفت که جسم مورد ادعا، یک بالون هواشناسی بوده‌است.

در ۹ ژوئیه، ادارهٔ اطلاعات نیروی هوایی ایالات متحده، با کمک اف‌بی‌آی، مطالعه‌ای محرمانه را در مورد بهترین گزارش‌های بشقاب پرنده، از جمله گزارش آرنولد و خدمهٔ پرواز یونایتد ایرلاینز آغاز کرد. سه هفته بعد، آن‌ها یک برآورد اطلاعاتی منتشر کردند که ویژگی‌های معمول مشاهدات گزارش‌شده را توصیف می‌کرد (از جمله این‌که آن‌ها اغلب به‌صورت دیسک‌مانند و فلزی گزارش می‌شدند) و به این نتیجه رسیدند که اجسامی ناشناخته واقعاً در حال پرواز هستند. تحقیقات بعدی توسط فرماندهی تجهیزات هوایی در پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون، اوهایو به همین نتیجه رسید. ژنرال ناتان توئینینگ یک مطالعهٔ رسمی گسترده در مورد این اجسام بشقاب‌مانند، آغاز کرد که در نهایت به پروژه‌های Grudge (۱۹۴۹–۱۹۵۱) و سپس پروژه کتاب آبی (۱۹۵۲–۱۹۷۰) منجر شد.

اصطلاح بشقاب پرنده، به‌سرعت در زبان عامیانه انگلیسی عمیقاً جا افتاد. یک نظرسنجی توسط گالوپ در اوت ۱۹۴۷ نشان داد که ۹۰٪ از سؤال‌شونده‌ها در مورد بشقاب پرنده‌های مرموز یا دیسک‌های پرنده، مطالبی شنیده بودند. یک نظرسنجی دیگر توسط گالوپ در سال ۱۹۵۰ نشان داد که ۹۴٪ از شرکت‌کنندگان این اصطلاح را شنیده بودند.

توضیحات[ویرایش]

ابر عدسی‌شکل

نظریه‌ای بیان می‌کند که بیشتر مشاهدات بشقاب پرنده‌ها، پدیده‌های طبیعی مانند ابرهای عدسی‌شکل و بادکنک‌ها هستند که در برخی شرایط نوری مانند بشقاب، به‌نظر می‌رسند.[۹]

یکی از نخستین تصاویر کشیده‌شده از یک بشقاب پرنده، توسط تصویرگر فرانک آر. پل در شمارهٔ اکتبر ۱۹۲۹ مجلهٔ علمی تخیلی هوگو گرنسبک اگرچه اصطلاح بشقاب پرنده تا پیش از سال ۱۹۴۷ استفاده نمی‌شد، آثار هنری فانتزی در مجله‌های زرد، ذهن آمریکایی‌ها را آماده می‌کرد تا ایدهٔ «بشقاب پرنده» را پذیرا شوند.

مدت‌ها پیش از مشاهدهٔ کنت آرنولد در سال ۱۹۴۷ و استفاده از اصطلاح «بشقاب پرنده» توسط عموم، تصاویری از هواپیماها یا فضاپیماهای بشقاب‌مانند ساده‌ای در مطبوعات عمومی ظاهر شده بود که حداقل به سال ۱۹۱۱ بازمی‌گردد.[۱۰] به‌طور خاص، مفسرانی مانند میلتون روتمن به ظهور مفهوم «بشقاب پرنده» در آثار هنری فانتزی مجلات علمی تخیلی زرد دهه ۱۹۳۰ توسط هنرمندانی مانند فرانک آر پل اشاره کرده‌اند.[۱۱][۱۲] فرانک وو، تصویرگر برجستهٔ علمی تخیلی معاصر، نوشته‌است:[۱۱]

نکته این است که ایدهٔ وسایل نقلیهٔ فضایی، به‌شکل بشقاب‌های پرنده برای سال‌ها پیش از سال ۱۹۴۷، زمانی که حادثه رازول رخ داد، در ذهن مردم نقش بسته بود. طولی نکشید تا اولین ناظران بشقاب پرنده‌ها تصور کنند که اجرام ناشناختهٔ معلق در آسمان، همان وسایل نقلیهٔ علمی تخیلی دیسکی هستند.

تجزیه و تحلیل علمی و آماری ۳۲۰۰ مورد بشقاب پرنده نیروی هوایی آمریکا، توسط مؤسسهٔ یادبود Battelle از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۴ نشان داد که بیشتر آن‌ها در واقع به‌دلیل وقوع پدیده‌های طبیعی بوده‌اند. حدود ۲٪ به‌دلیل فریبکاری یا اثرات روانی و تنها ۰٫۴٪ به‌دلیل ابرها بودند. سایر عوامل بسیار جزئی از جمله پرندگان، پدیده‌های نوری مانند سراب یا نورافکن‌ها و موارد مختلفی مانند شراره‌ها یا بادبادک‌ها بودند. اکثریت قریب به اتفاق اشیاء شناسایی‌شده (حدود ۸۴٪) به‌عنوان بالون، هواگردها یا اجرام آسمانی توضیح داده شده‌اند. با این حال، حدود ۲۲ درصد از همهٔ مشاهدات، همچنان فاقد هر گونه توضیح قابل قبول توسط دانشمندان است و بخش قابل‌توجهی از گزارش‌ها (با توجه به داده‌های موجود) در حال حاضر درک نشده‌اند.

فاتا مورگانا (سراب) و بشقاب پرنده[ویرایش]

جزایر دوردست در فاتا مورگانا که باعث تصور مشاهدهٔ بشقاب پرنده‌ها شده بودند.

در فاتا مورگانا، اجسام واقع در زیر افق نجومی، به‌صورت اجسامی معلق در آسمان، تصور می‌شوند و بزرگ‌نمایی یا تحریف این موضوع، می‌تواند منجر به گزارش مشاهدهٔ بشقاب پرنده‌ها شود.

به‌طور مشابه، برخی از اجسام ناشناس که در رادار مشاهده می‌شوند ممکن است به‌دلیل وقوع پدیده‌های جوی از نوع فاتا مورگانا یا اشتباهات فنی راداری باشند.

فاتا مورگانا به‌عنوان فرضیه‌ای برای پدیدهٔ مرموز Min Min light در استرالیا باشد.[۱۳]

بشقاب پرنده‌های ساخت بشر[ویرایش]

Avrocar، یک هواپیمای یک‌نفره به سبک بشقاب پرنده

نخستین ثبت اختراع برای یک ماشین پرندهٔ دیسکی‌شکل توسط مخترع رومانیایی آنری کواندا ارائه شد.[نیازمند منبع] او یک مدل عملکردی در مقیاس کوچک ساخت که در سال ۱۹۳۲ به پرواز درآمد و در سال ۱۹۳۵ یک حق اختراع به او اعطا شد.[۱۴]

تلاش‌های دیگری با موفقیت محدود برای تولید هواگردهایی بر اساس طرح بشقاب پرنده انجام شده‌است. برخی از آن‌ها مانند Avrocar و M200G Volantor در تعداد محدودی تولید شده‌اند. Avrocar، با برخاستن و فرود عمودی، در ابتدا قرار بود جایگزین جیپ و هلیکوپتر در موقعیت‌های جنگی شود، اما ثابت شد که برای ایفای وظایف جیپ و هلیکوپتر، مناسب نیست. این وسیلهٔ پرنده، با وجود یک موتور توربوجت قدرتمند، نمی‌توانست بیش از چهار یا پنج فوت از زمین بلند شود، و از اثر زمین خارج شود؛ بنابراین، Avrocar را می‌توان به‌عنوان یک نمونهٔ اولیه برای نسل‌های اولیهٔ هواناوها در نظر گرفت. انواع بدون خدمهٔ بشقاب پرنده‌ها اما موفقیت بیشتری داشته‌اند. سیکورسکی سایفر یک پهپاد بشقاب‌مانند است که از پوششی دیسکی‌شکل برای محافظت از تیغه‌های روتور استفاده می‌کند.

برخی بشقاب پرنده‌های پیشرفته‌تر با قابلیت پرواز فضایی، اغلب به‌عنوان پروژه‌های سیاه توسط شرکت‌های هوانوردی پیشنهاد شده‌اند. Lenticular Reentry Vehicle یک پروژه مخفی بود که توسط کانویر برای دستگاه بشقابی‌شکل اجرا شد که می‌توانست فضانوردان و جنگ‌افزارهای هسته‌ای را به مدار منتقل کند. برای این وسیله، برنامه‌ریزی گسترده‌ای شده بود، اما تصور نمی‌شود که هرگز پرواز کرده باشد. به‌طور عجیب‌تر، بریتیش ریل روی طرح‌هایی برای ساخت یک «وسیلهٔ نقلیه فضایی» ریلی برای بریتانیا کار کرد. این سفینهٔ بشقابی‌شکل پیشنهادی، مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته با بهره‌گیری از همجوشی هسته‌ای و ابررسانایی، که قرار بود بتواند چندین سرنشین را بین سیاره‌ها جابه‌جا کند، اما هیچ‌گاه به مرحله‌ای فراتر از مرحلهٔ ثبت اختراع نرفت.[۱۵]

حداقل یک طرح وجود دارد که در سال ۲۰۰۵ حق ثبت اختراع شمارهٔ U.S. Patent ۶٬۹۶۰٬۹۷۵. را از ایالات متحده دریافت کرد. ادعا می‌شود که این وسیله، «با فشار وضعیت خلاء تورمی حرکت و به پیش می‌رود».

علاوه بر این، یک استاد دانشگاه فلوریدا کار روی یک وسیلهٔ نقلیهٔ هوایی الکترومغناطیسی بدون بال (WEAV) را برای ناسا آغاز کرده‌است که به‌دلیل شباهت تصادفی آن به بشقاب پرنده‌ها، مورد توجه عموم مردم قرار گرفته‌است.[۱۶][۱۷][۱۸]

در فرهنگ و هنر[ویرایش]

یک بشقاب پرندهٔ کوچک که سفینهٔ مادر بزرگ‌تر خود را در فیلم نقشه ۹ از فضای بیرونی (۱۹۵۹) ترک می‌کند.

پس از سال ۱۹۴۷، بشقاب پرنده به‌سرعت به نمادی کلیشه‌ای از فرازمینی‌ها و داستان‌های علمی-تخیلی تبدیل شد و در بسیاری از فیلم‌های علمی-تخیلی اواسط سدهٔ بیستم، از جمله زیردریایی اتمی (۱۹۵۹)، روزی که دنیا از حرکت ایستاد (۱۹۵۱)، نقشه ۹ از فضای بیرونی (۱۹۵۹)، زمین در برابر بشقاب پرنده (۱۹۵۶) و همچنین مجموعه تلویزیونی مهاجمان، نقش داشت. بشقاب پرنده‌ها همچنان در فیلم‌های کمدی، به‌ویژه در فیلم‌های کم هزینهٔ فیلم درجه ب، مورد توجه هستند.

در مجموعهٔ تلویزیونی گمشده در فضا (۱۹۶۵–۱۹۶۸)، خانوادهٔ رابینسون، یک سفینهٔ فضایی دیسکی‌شکل داشتند. بیگانگان در فیلم روز استقلال (۱۹۹۶) در سفینه‌های فضایی دیسکی‌شکل غول‌پیکر هم‌اندازهٔ شهرها، به بشریت حمله کردند.

شمارهٔ اکتبر ۱۹۵۷ مجلهٔ داستان‌های شگفت‌انگیز که به بشقاب پرنده‌ها اختصاص دارد. مشاهده‌هایی که در سال ۱۹۴۷ شروع شد، باعث شعله‌ور شدن حس کنجکاوی و حساسیت در موضوع بشقاب‌پرنده‌ها شد که یک دهه به‌طول انجامید.

بشقاب پرنده‌های براق و نقره‌ای به‌ویژه به‌عنوان نمادی از فرهنگ دهه ۱۹۵۰ دیده می‌شود. این موتیف در معماری گوگی و در دکوراسیون عصر هسته‌ای رایج است.[۱۹] این تصویر اغلب به صورت پس‌آینده‌گرا برای ایجاد حس نوستالژی در آثار دوره‌ای، به‌ویژه در داستان‌های علمی-تخیلی کمیک، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر دو اثر مریخ حمله می‌کند! (۱۹۹۶)[۲۰] و همهٔ انسان‌ها را نابود کنید! (Destroy All Humans!)، از بشقاب پرنده‌ها استفاده شده‌است.[۲۱]

اپیزودهای منطقه گرگ و میش «هیولاها در خیابان افرا هستند»، «سومین از خورشید»، «کشتی مرگ»، «خدمت به انسان»، «مهاجمان» و «پنج‌شنبه به خانه می‌رویم» همگی از بشقاب پرندهٔ نمادین از سیاره ممنوعه الهام گرفته بودند.

منابع[ویرایش]

 1. "This Is Why People Think UFOs Look Like 'Flying Saucers'". Time. Retrieved 2020-05-18.
 2. Associated Press (June 19, 1930). "Whicitan Among those Who Saw Meteor". Wichita Daily Times. p. 28.
 3. Essay: A FRESH LOOK AT FLYING SAUCERS. TIME. Aug 4, 1967. / 1975-Loring Air Force Base UFO Sightings بایگانی‌شده در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine. about. com. / NASA Helioviewer: Giant Cigar-Shaped UFO Spotted Moving Close To The Speed Of Light?. INQUISITR. January 21, 2015. / 'Cigar-shaped' UFO spotted hovering over erupting Mexican volcano. the Daily and Sunday Express. May 5, 2015. / Retrieved all June 19, 2015.
 4. "Sir Patrick Moore's Irish UFO film identified". BBC News. 16 August 2010. Retrieved 23 March 2013.
 5. "Once Upon a Time". Emerald City (85). September 2002. Retrieved 23 March 2013.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ "Invaders from Elsewhere". Strange Magazine. Retrieved 23 March 2013.
 7. "Historical artwork and UFOs by Matthew Hurley" (PDF). Archived from the original (PDF) on 26 April 2013. Retrieved 23 March 2013.
 8. "ART and UFO – Intro". Sprezzatura.it. 12 November 2002. Retrieved 23 March 2013.
 9. "Lenticular cloud UFOs". UFO Mistakes. Archived from the original on 4 March 2012. Retrieved 23 March 2013.
 10. "Early 20th Century magazine covers with "flying saucer"-like craft". Ufopop.org. Retrieved 23 March 2013.
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ Wu, Frank (1998). "Gallery of Frank R. Paul's Science Fiction Artwork". Frank Wu personal website. Retrieved April 1, 2015. External link in |publisher= (help)
 12. Darr, Jennifer (July 3, 1997). "Coming To A Sky Near You". Philadelphia Citypaper. Archived from the original on 1 October 2015. Retrieved April 1, 2015.
 13. Pettigrew, JD. (2003). "The Min Min light and the Fata Morgana. An optical account of a mysterious Australian phenomenon". Clinical and Experimental Optometry. 86 (2): 109–20. doi:10.1111/j.1444-0938.2003.tb03069.x. PMID 12643807.
 14. "OZN-ul lui Coandă, fascinanta creație care a înlemnit America!". Go4it.ro. 3 September 2010. Retrieved 23 March 2013.
 15. "British Rail flying saucer plan". BBC. 13 March 2006. Retrieved 23 March 2013.
 16. "New Flying Saucer Runs on Plasma". LiveScience. 12 June 2008. Retrieved 23 March 2013.
 17. "WEAV – Patent Application For A Plasma-Propelled Flying Saucer". science20.com. June 13, 2008. Retrieved 23 March 2013.
 18. "The World's First Flying Saucer: Made Right Here on Earth: Scientific American". Sciam.com. 7 July 2008. Retrieved 23 March 2013.
 19. "Astronomers and the Space Needle". Astroprof's. Retrieved 23 March 2013.
 20. "Alien Notions". Metroactive. Retrieved 23 March 2013.
 21. "Destroy All Humans! for PS2". GameSpot. Archived from the original on 11 April 2013. Retrieved 23 March 2013.

الگو:UFOs