دریچه منهول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دریچه منهول پلی اتیلن)
آبفای تهران، شیر خط. Ductile TMR.
یک درپوش چدنی قدیمی فاضلاب در تهران مربوط به پیش از انقلاب ۱۳۵۷: آبفای تهران، شیرخط
اندازه متوسط و پوشش کوره ۳۴ اینچ (۸۶ سانتیمتر) قطر

دریچه منهول یک ورق قابل جابجایی است و دریچه منهول پوششی است بر بخش فوقانی منهول جهت جلوگیری از افتادن کسی یا جسمی یا موادی به داخل منهول.

روم باستان فاضلاب رنده ساخته شده از آهک و ماسه سنگ 1st, قرن، آگهی، کاوش‌های باستان‌شناسی در Vindobona (حال و روز وین). درب منهول که قدمت آن به دوران رم باستان بازمی‌گردد از سنگ ساخته می‌شده‌است.

توضیحات[ویرایش]

دریچه منهول در واقع منهول را پوشش می‌دهد اغلب ساخته شده از چدن، بتنی یا ترکیبی از این دو یا کامپوزیتی و یا کوپلیمر می‌باشد. این باعث می‌شود آن‌ها را ارزان و قوی و سنگین معمولاً با وزن بیش از ۱۱۳ کیلوگرم (۲۴۹ پوند)است ولی دریچه منهول کامپوزیتی در مقایسه با چدنی و انواع دیگر بسار سبکتر می‌باشد. وزن کمک می‌کند تا به نگه داشتن آن‌ها را در مکان و زمانی که ترافیک بر آن‌ها عبور می‌کند و باعث می‌شود دسترسی برای افراد غیرمجاز و بدون ابزار مناسب به آن‌ها را غیرممکن بسازد. دریچه‌های کوپلیمیری معمولاً نسبت به انواع دیگر سبک تر و غیرقابل سزقت می‌باشند.

به دلایلی نظیر وزن بالای درب های منهول چدن وچدن بتن ودرمقابل وزن کمتردریچه منهول های کامپوزیتی،مقاومت بیشتر در برابر لغزش این گونه دریچه های منهول که ایمنی جاده ها را حتی در وضعیت بد آب و هوا تضمین می کندو درنهایت خواص عایق الکتریکی دریچه های منهول کامپوزیتی موجب استفاده ی روزافزون از این نوع دریچه ها در سطح جهان گردیده است.[۱]

دریچه کامپوزیت, از ترکیب مواد و رزین‌های پلیمری و مواد شیمیایی دیگر حاصل می‌شوند. دریچه منهول کامپوزیتی به دلیل کاهش هزینه‌ها، مقاومت مکانیکی و هیدرولیکی بالا و مقاومت شیمیایی و حتی حرارتی بالا و مقاوم بودن در برابر آتش، مواد شیمیایی خورنده و فرسایش به شدت در حال رشد و جایگزین شدن محصولات فلزی می‌شوند.

دریچه منهول همچنین ممکن است از شیشه تقویت شده با پلاستیک یا سایر مواد کامپوزیت (به خصوص در اروپا یا که در مواقع نگرانی از ربوده شدن) ساخته شده باشد. به دلیل قانون محدود قابل قبول دستی به دست وزنه اروپا دیده می‌شود حرکت به سوی سبک‌وزن کامپوزیت و پوشش کوره و مواد نیز باید از مزایای لغزش مقاومت الکتریکی و عایق خواص. در ایران تولید دریچه کوپلیمر به صورت یک نوآوری در صنعت در سال 1391 به ثبت رسید. این دریچه به‌طور انحصاری توسط شرکت چدن کاوه( دارای گواهی نامه نوآوری) تولید و ارائه میگردد. مهم‌ترین ویژگی این دریچه ضد سرقت بودن آن می‌باشد .

یک دریچه منهول نشسته بر روی یک پایه فلزی با کوچکتر الحاق rim که متناسب با پوشش. پایه و پوشش هستند گاهی اوقات به نام «ریخته گری» چرا که آن‌ها معمولاً توسط یک فرایند ریخته‌گریبه‌طور معمول شن و ماسه ریخته‌گری تکنیک‌های.[۲]

انتخاب سوراخ در پوشش کوره پالو آلتو کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

این پوشش معمولاً از ویژگی‌های «انتخاب چاله» ای که به آن یک قلاب رسیدگی ابزار قرار داده شده‌است برای بلند کردن آن‌ها را. انتخاب سوراخ را می‌توان پنهان تر میخ درب یا می‌توانید اجازه می‌دهد نور به درخشش را از طریق. یک کوره انتخاب کنید یا قلاب است که به‌طور معمول مورد استفاده برای بلند کردن آن‌ها را هر چند ابزار دیگر را می‌توان به عنوان به خوبی از جمله برق است.

رنگ کوره پوشش در اوزاکابا ژاپن

اگر چه این پوشش می‌دهد بیش از حد بزرگ به راحتی کلکسیونیخود را در همه جا و بسیاری از الگوها و شرح چاپ شده در آن‌ها باعث شده‌است تا برخی از مردم به جمع‌آوری تصاویر را پوشش می‌دهد از سراسر جهان است. با توجه به Remo Camerota نویسنده یک کتاب در مورد این موضوع با عنوان Drainspotting95%, شهرداری‌ها باید خود را طراحی جلد اغلب با رنگارنگ منبت کاری رنگ.[۳]

با وجود وزن خود و دست و پاگیر طبیعت، سوراخ ادم رو پوشش می‌دهد گاهی اوقات به سرقت رفتهمعمولا برای فروش مجدد به عنوان ضایعات به خصوص زمانی که قیمت فلز افزایش یابد.[۴][۵][۶][۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

 • زغال سنگ منهول
 • لیست شهر نیویورک کوره پوشش اختصارات
 • کوره
 • ابزار عمومی
 • طوفان تخلیه
 • ولگرد ولتاژ

منابع[ویرایش]

 1. «دریچه منهول چیست و چه کاربردی دارد؟». شرکت تابان کامپوزیت کوشا. ۲۰۲۱-۰۳-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۱۲.
 2. Manhole Cover: How Products are Made, enotes.com.
 3. "Japanese manhole covers", Governing Magazine, September 29, 2011, archived from the original (website) on 27 August 2018, retrieved 2016-01-09 More than one of |accessdate= and |access-date= specified (help)More than one of |accessdate= and |access-date= specified (help)
 4. Liu Shinan. "Severely punish theft of manhole covers". China Daily, December 21, 2005. Accessed December 19, 2008.
 5. Mickle, Bryn. "Hundreds of manhole covers stolen around Genesee County" بایگانی‌شده در ۲۰۰۸-۰۸-۲۹ توسط Wayback Machine. Flint Journal, July 14, 2008. Accessed December 19, 2008.
 6. "Archived copy". Archived from the original on 2014-04-13. Retrieved 2014-04-13.
 7. "$15,000 in Manhole Covers Stolen in Va".