روسازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روکش جاده)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روسازی یک نوع سازه است که شامل لایه هایی از مصالح مختلف می شود و هدف اصلی از اجرای آن کاهش تنش ناشی از چرخ های خودروها و همچنین آسایش و راحتی برای مسافران است.

روسازی ها براساس نوع مصالح به سه دسته کلی تقسیم میگردند:

1-روسازی انعطاف پذیر

2-روسازی صلب

3-روسازی مرکب

که بیشترین کاربرد را روسازی انعطاف پذیر دارد که سطح رویین آن را با بتن آسفالتی می پوشانند.

روسازی انعطاف پذیر(آسفالتی)[ویرایش]

روسازی انعطاف پذیر که به آن روسازی آسفالتی نیز گفته می شود سازه ای است که متشکل از چند لایه است و سطح رویی آن با بتن آسفالتی پوشانیده می شود.

روسازی صلب(بتنی)[ویرایش]

در این نوع روسازی رویه راه با بتن سیمانی به صورت مسلح یا غیر مسلح ساخته میشود که از مخلوط  کردن سیمان پرتلند با  شن و ماسه و آب به دست می آید .


روسازی صلب در سارکوم در نیوجرسی

روسازی مرکب[ویرایش]

یک مثال از روسازی مرکب سطح جاده: مخلوط آسفالتی داغ بر روی بتن سیمانی

این نوع روسازی شامل یک لایه آسفالتی به عنوان رویه و لایه بتنی در زیر آن است( و یا برعکس)
بازیافت[ویرایش]

 ماشین فرز آسفالت در بویزی.

مواد جاده ای تخریب شده را می توان بازیافت و مجدداً برای روسازی جاده به کار گرفت. برای مثال می توان آسفالت را با فرز به قطعات کوچکتر تقسیم کرد و مجدداً در کارخانه آسفالت آن را فرآوری کرد. دو روش بازیافت روکش جاده وجود دارد: در محل و خارج از محل اولیه.روکش قیر[ویرایش]

راهکار سطح قیری (BST) یا chipseal عمدتاً در جاده های خلوت به جای آسفالت به کار می رود یا روشی برای جوان سازی آسفالت موجود است. 

روکش شنی[ویرایش]

شن به طور گسترده در ساخت و ساز جاده ها از زمان امپراتوری روم به کار رفته است.[۱]   روکش شنی برای جاده های کم ترافیک با حجم عبوری کمتر از ۱۲۰ خودرو در روز مناسب است.  حدود ۴۰ درصد از جاده های نیوزیلند روکش شنی دارند.[۲][۳][نیازمند منبع]

سطوح دیگر برای جاده[ویرایش]

فینیشر  به ندرت استفاده می‌شود در مناطقی که ترافیک با سرعت بالا وجود دارد.

آجر یا سنگ فرش هم برای روسازی جاده به کار می روند اما معمولاً برای آرام سازی ترافیک مناسب هستند.[۴][۵][نیازمند منبع]

به همین ترتیب ماکادام و تارماک هم دو نوع دیگر از سطوح جاده ای به حساب می آیند. 

نگارخانه[ویرایش]

زوال روکش جاده[ویرایش]

وخامت آسفالت.

سیستم های پیاده رو در درجه اول به دلیل عدم خستگی (به شیوه ای شبیه به فلزات) آسیب می بینند و فشار خودروها این کار را تشدید می کند. بنابراین در برخی کشورها مالیات یا عوارض کامیونها بیشتر از سایر خودروهاست.[۶] خودروهای سواری معمولاً آسیبی به روکش جاده نمی‌زنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت[ویرایش]

  1. Anon (July 1998). "Bronze Age metalled road near Oxford". British Archaeology: News. Council for British Archaeology (36). Retrieved 29 January 2010.
  2. "Highways and Infrastructure — Government of Saskatchewan". Archived from the original on 8 February 2008. Retrieved 15 April 2008.
  3. Oeser, Markus; Sabine Werkmeister; Alvaro Gonzales; David Alabaster (2008). "Experimental and numerical simulation of loading impact on modified granular pavements" (PDF). 8th World Congress on Computational Mechanics 5th European Congress on computational methods in applied sciences and engineering ECCOMAS. 6th International Conference on Heavy Vehicle Weights and Dimension Proceedings. Archived from the original (PDF) on 18 March 2009. Retrieved 25 January 2009.
  4. Hembrow, David (25 April 2011). "Road noise, cobbles and smooth asphalt". A view from the cycle path. Retrieved 14 August 2014.
  5. Empty citation (help)
  6. Statement Of Garth Dull For The Senate Epw Committee