روسازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روکش جاده)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک جاده در حال روسازی.

سطح جاده یا روکش و رویه عبارت است از مواد سطحی بادوامی که برای تحمل ترافیک و عبور و مرور وسایل نقلیه یا افراد بر روی سطح یک راه یا جاده به کار گذاشته می شوند. در گذشته از شن، قلوه سنگ و سنگ گرانیتی به میزان زیادی برای روکش جاده استفاده می شد اما امروزه بیشتر از آسفالت یا بتن برای این کار استفاده می شود.  اغلب خط کشی معابر به رویه جاده مرتبط می‌شود و کاری رایج برای کنترل ترافیک است.

آسفالت[ویرایش]

آسفالت (به طور خاص بتن آسفالت) که گاهی اوقات به نام پوشش هم شناخته می‌شود از دهه ۱۹۲۰ رواج یافته است. آسفالت از ماده طبعی چسبناکی به نامقیر به دست می آید.

بتن[ویرایش]

بتن  (به طور خاص بتن سیمان پرتلند ) که از مخلوط ب سیمان پرتلند با  شن و ماسه و آب به دست می آید هم از مواد رایج برای روسازی سطح یک جاده است.

جاده بتنی در سارکوم در نیوجرسی

روکش کامپوزیت[ویرایش]

یک مثال از روکش کامپوزیت سطح جاده: مخلوط آسفالت داغ بر روی سیمان پرتلند.

روکش کامپوزیت ترکیبی از آسفالت و بتن سیمانی است. 

بازیافت[ویرایش]

 ماشین فرز آسفالت در بویزی.

مواد جاده ای تخریب شده را می توان بازیافت و مجدداً برای روسازی جاده به کار گرفت. برای مثال می توان آسفالت را با فرز به قطعات کوچکتر تقسیم کرد و مجدداً در کارخانه آسفالت آن را فرآوری کرد. دو روش بازیافت روکش جاده وجود دارد: در محل و خارج از محل اولیه.

روکش قیر[ویرایش]

راهکار سطح قیری (BST) یا chipseal عمدتاً در جاده های خلوت به جای آسفالت به کار می رود یا روشی برای جوان سازی آسفالت موجود است. 

روکش شنی[ویرایش]

شن به طور گسترده در ساخت و ساز جاده ها از زمان امپراتوری روم به کار رفته است.[۱]   روکش شنی برای جاده های کم ترافیک با حجم عبوری کمتر از ۱۲۰ خودرو در روز مناسب است.  حدود ۴۰ درصد از جاده های نیوزیلند روکش شنی دارند.[۲][۳][نیازمند منبع]

سطوح دیگر برای جاده[ویرایش]

فینیشر  به ندرت استفاده می‌شود در مناطقی که ترافیک با سرعت بالا وجود دارد.

آجر یا سنگ فرش هم برای روسازی جاده به کار می روند اما معمولاً برای آرام سازی ترافیک مناسب هستند.[۴][۵][نیازمند منبع]

به همین ترتیب ماکادام و تارماک هم دو نوع دیگر از سطوح جاده ای به حساب می آیند. 

نگارخانه[ویرایش]

زوال روکش جاده[ویرایش]

وخامت آسفالت.

سیستم های پیاده رو در درجه اول به دلیل عدم خستگی (به شیوه ای شبیه به فلزات) آسیب می بینند و فشار خودروها این کار را تشدید می کند. بنابراین در برخی کشورها مالیات یا عوارض کامیونها بیشتر از سایر خودروهاست.[۶] خودروهای سواری معمولاً آسیبی به روکش جاده نمی‌زنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت[ویرایش]

  1. Anon (July 1998). "Bronze Age metalled road near Oxford". British Archaeology: News. Council for British Archaeology (36). Retrieved 29 January 2010.
  2. "Highways and Infrastructure — Government of Saskatchewan". Archived from the original on 8 February 2008. Retrieved 15 April 2008.
  3. Oeser, Markus; Sabine Werkmeister; Alvaro Gonzales; David Alabaster (2008). "Experimental and numerical simulation of loading impact on modified granular pavements" (PDF). 8th World Congress on Computational Mechanics 5th European Congress on computational methods in applied sciences and engineering ECCOMAS. 6th International Conference on Heavy Vehicle Weights and Dimension Proceedings. Retrieved 25 January 2009.
  4. Hembrow, David (25 April 2011). "Road noise, cobbles and smooth asphalt". A view from the cycle path. Retrieved 14 August 2014.
  5. Empty citation (help)
  6. Statement Of Garth Dull For The Senate Epw Committee