تاکستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تاكستان)
پرش به: ناوبری، جستجو
تاکستان
سیادن
کشور  ایران
استان قزوین
شهرستان تاکستان
بخش مرکزی
نام(های) دیگر سیادهن
نام(های) قدیمی سیاه‌دهن سیادهان-سه دهان-سه دژان
سال شهرشدن ۱۳۴۲
مردم
جمعیت ۷۷٬۹۰۷ نفر در سال ۱۳۹۰[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۲۶۵ متر
اطلاعات شهری
شهردار گودرز رحمانی
ره‌آورد انگور و کشمش و آبغوره و شیره انگور
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۸
تابلوی خوش‌آمد به شهر

تاکستان (به تاتی: سیادن) مرکز شهرستان تاکستان در استان قزوینِ در شمال غربی ایران است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱٬۲۶۵ متر می‌باشد. فاصله تاکستان تا مرکز استان (قزوین) حدود چهل کیلومتر که از جاده قدیم قزوین-همدان و آزادراه (قزوین–زنجان) به آن متصل است. تاکستان بزرگ‌ترین شهر تات‌نشین و تات‌زبان ایران و جهان است[۲][۳].

شهر تاکستان در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی قزوین و در محور ترانزیتی قزوین –همدان و قزوین –زنجان واقع شده است. آ‌ثار بدست آمده از تپه‌های باستانی تاکستان و روستاهای اطراف آن حاکی از قدمت این سرزمین به تاریخ پیش از اسلام می‌رسد. از آثار باستانی آن می‌توان مسجد شاه عباس –مسجد سرخندق –امامزاده فارسجین-تپه باستانی خندا-تپه باستانی خله کو-استراحتگاه رضاشاه که اکنون به ساختمان بانک ملی تاکستان شعبهٔ مرکزی تبدیل شده است-مقبره پیر، حمام شاه عباسی، قز قلعه، امامزاده ولی ضیاء آباد…. رانام برد. تاکستان با داشتن بیش از ۲۰۰واحد صنعتی بزرگ وکوچک، ذخائر بزرگ معدنی ویک مجتمع وشهرک صنعتی بعنوان دومین شهر مهم صننعتی استان محسوب می‌گردد. وجود باغهای بزرگ انگوراین شهر را به همین نام شهرت داده است.

تاکستان را با پیشینه‌ای حدود ۷۰۰۰ سال جزو قدیمی‌ترین شهرهای ایران و جهان می‌دانند. این منطقه مسیر عبور جاده قدیمی، پررفت‌وآمد و جهانی ابریشم بوده که سران معروف جهان برای تصاحب آن جنگ‌های زیادی کرده‌اند. تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بوده درگذشته «سیاده» یا «سیادهن» نامیده می‌شد. نام «سیادهن» بر روی یکی از کتیبه‌های دوران هخامنشی موسوم به پیوتین گرایا حک شده است. این کتیبه که از قدیمی‌ترین اسناد نوشتاری این شهرستان است، به زبان یونانی نوشته شده و هم اکنون در موزه شهر وین، نگه داری می‌شود. تاکستان در باختر قزوین واقع شده وعوامل اقتصادی از جمله آب و هوای مناسب، حاصل خیزی خاک و دست رسی به آب مورد نیاز برای کشاورزی سبب گسترش و توسعه اقتصادی تاکستان شده است. باغ‌های انگوراین شهرستان شهرت فراوانی دارند که در کنار دشت‌های حاصل خیز و پربرکت منطقه؛ علاوه بر جاذبه‌های خاص، کشت انواع محصولات کشاورزی نیز در آن‌ها جریان دارد. تاکستان در زمینه گردشگری پیشرفت شایانی نداشته ولی دارای توان‌های بالقوه زیادی در زمینه گردشگری مذهبی و طبیعی است.

بسیاری شهر ابهر استان زنجان و شهر تاکستان قزوین را خواهر خوانده یکدیگر میدانند.که با مخالفت استانداری قزوین روبرو شده است.

مردم[ویرایش]

در تاکستان دو طایفه بسیار بزرگ به نام‌های رحمانی و طاهرخانی زندگی می‌کنند که در ۱۲ محله متفاوت شهر ساکن‌اند. این دو طایفه از نظر جمعیتی تقریبا با هم برابرند و اکثریت ساکنین شهر را تشکیل می‌دهند[۳]. تاکستان بزرگ‌ترین شهر تات‌نشین جهان است و مردم آن به زبان تاتی از زبان‌های ایرانی شاخه شمال‌غربی سخن می‌گویند[۴][۵][۶].

نام[ویرایش]

مردم در تاکستان به شهرِ خود سیادن (Siyâden)، به مردم شهر سیادنیچ (Siadenich) و به زبانِ خود تاتی یا سیادنیجی (Siyâdeniji) می‌گویند.[۷] پسوند «ایچ» در زبان اوستایی به معنی «نژاد» است. نام کشور ایران نیز نخستین بار به ریخت «ایرانویچ» در کتاب اوستا آمده است. نامِ پیشینِ شهرِ تاکستان، سیادِهِن یا سیادُهُن هم ثبت شده‌است. برخی بخشِ «-دِهِن» را در نام سیادهن با موردِ مشابهِ آن در نام‌هایِ رودهن و بومهن یکی می‌دانند. نامِ تاکستان را فرهنگستان زبان و ادبِ پارسی در دوره‌یِ رضاشاه پهلوی برگزید و شوند آن بودن باغ‌های انگور فراوان در این شهرستان است. تاک در زبان پارسی به معنای «درخت انگور» و تاکستان به معنای «باغ انگور» است.

تاریخ[ویرایش]

نقاشی اوژن فلاندن از سیادن ۱۸۴۰

تاکستان در مسیر جاده ابریشم بوده و یکی از اثرهایِ تاریخیِ آن آرامگاهِ پیرِ قِز قَلعه یا بُقعه‌یِ پیر است.

  • وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بود در گذشته «سیادن» یا «سیادهن» نامیده می‌شد. به قول برخی مورخان «سیادهن» یا «سیادهان» تغییرشکل یافته واژه «سه دهان» بوده و خود آن نیز صورت معرب لغت «سه دژان» پارسی است. هم چنین نام «سیادهن» بر روی یکی از کتیبه‌های دوران هخامنشی - مربوط به ۲۳۰۰ سال قبل - موسوم به پیوتین گرایا نیز حک شده است.

همچنین تاکستان تا قبل از سال ۱۳۷۷ جزو استان زنجان محسوب ،و بعد از زنجان و ابهر سومین شهر بزرگ استان به شمار میرفت. طی آمار جمعیت سال۱۳۷۵ تاکستان دومین شهر بزرگ استان زنجان و در آستانه تبدیل شدن به فرمانداری ویژه بوده است که از استان زنجان جدا و به استان تازه تشکیل شده قزوین پیوست.هم اکنون بسیاری از تاسیسات شهرستان تاکستان به نام منطقه شمالغرب زنجان الحاق میشود. و شهر تاکستان چهارمین شهر بزرگ استان بعد شهر های قزوین،الوند و آبیک محسوب و شهرستان تاکستان نیز در درجه سومین شهرستان مهم استان قرار دارد .این در صورتی است که شهرستان همجوار تاکستان یعنی ابهر (استان زنجان) دومین شهرستان مهم استان زنجان و جمعیتی بالا و با تبدیل کردن دو بخش خرمدره و سلطانیه خود به شهرستان و همچنین داشتن شهر های با جمعیت بالا این پتانسیل را در نبود تاکستان به خود اختصاص داده است.در صورتی که در دهه هفتاد بعد از تاکستان قرار داشته است.

در سال ۱۳۹۱ پارلمان ترکیه رسما اعلام کرد که بعد از ضیاءآباد منطقه جهانی اوراسیا شروع میشود که این تصمیم برای تبدیل تاکستان به قطب صنعت کشور حائز اهمیت بود که با مخالفت قزوین و تهران رو برو شد .

در دهه هشتاد استان های زنجان ،همدان،آذربایجان شرقی و غربی ،اردبیل و مرکزی طرحی را به مجلس ارائه کردند که تاکستان باری دیگر به استان زنجان الحاق و از پتانسیل بالای این شهرستان در جهت رشد منطقه بزرگ آذربایجان ایران استفاده شود.ولی همچنان این طرح با مخالفت قزوین و تهران همراه است.

دانشگاه‌ها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  2. نگاهی به گویش قزوینی و زبان تاتی استان قزوین
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ تاکستان؛ شهر باغ‌های انگور
  4. مقدمه کتاب «دستور زبان گویش‌های تاتی جنوبی»، پروفسور احسان یارشاطر، لاهه - پاریس ١٩٦٩
  5. گونه‌های زبان تاتی، دونالد استیلو، ۱۹۸۱
  6. شهر تاکستان
  7. یارشاطر siādohon ضبط کرده: نک. Yar-shater, Ehsan, A Grammar of Southern Tati dialects, The Hague-Paris, ۱۹۶۹, p. ۲۹, fn.۳۲

منابع[ویرایش]

آمار از: اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳، ص ۱۴۵. سایت اطلاع رسانی استان قزوین