اعتیاد به بازی‌های ویدئویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اعتیاد به بازی‌های ویدئویی ، به استفاده بیش از حد یا به اجبار از بازی‌های رایانه‌ای، یا بازی‌های ویدئویی گویند که به شکلی در تداخل با زندگی روزمره فرد قرار بگیرد. بازی‌های رایانه‌ای از سرگرمی‌های کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در عصر جدید است. این بازی‌های مهیج کودکان و نوجوانان ساعت‌ها بدون تحرک و حرکت مناسب مقابل صفحه نمایشگر قرار می‌گیرند و دائم شروع به حرف زدن با خود و از دنیای واقعیات به عالم تخیلات منتقل می‌شوند.

آسیبهای روانی[ویرایش]

افزایش پرخاشگری در کودکان[ویرایش]

مهم‌ترین مشخصه بازی‌های رایانه‌ای حالت جنگی اکثر آن ها است و اینکه فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با نیروهای به اصطلاح دشمن بجنگد. ” خشونت “ مهم‌ترین محرکه‌ای است که در طراحی جدیدترین و جذاب‌ترین بازی‌های رایانه‌ای به حد افراط از آن استفاده می‌شود و البته بعضی از بازی‌های رایانه‌ای ماشین سواری است که آن‌ها را بسیار ساده و راحت به نمایش گذاشته‌اند که باعث می‌شود در آینده کودکان به همان نحو برخورد کرده و فکر کنند که همان‌طور می‌توان با رمز (کد تقلب) تصادف را درست کرد.[نیازمند منبع]

افت تحصیلی[ویرایش]

عوامل بسیاری باعث افت تحصیلی می‌شود. شاید بتوان گفت هر چیزی که ذهن دانش آموزان را درگیر و از مسیر آموزش منحرف کند، یکی از عوامل افت تحصیلی است. با خصوصیت‌هایی که برای بازی‌های رایانه‌ای نام بردیم بدون شک آن‌ها از عوامل مؤثر در افت تحصیلی محسوب می‌شوند. چرا که وقت زیادی از دانش آموز را اشغال می‌کنند و فکر و ذهن او را درگیر مسائل غیرآموزشی می‌کنند.

اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای[ویرایش]

یکی از خطرناک‌ترین اثرات منفی بازی‌های رایانه‌ای ” اعتیاد “ به این بازی هاست که بیش از هر چیز کودکان و خصوصاً نوجوانان را تهدید می‌کند. این تهدید آن قدر جدی است که گاه منجر به مرگ می‌شود.

آسیب‌های اجتماعی[ویرایش]

متزلزل شدن روابط خانواده[ویرایش]

پیشرفت تکنولوژی سبب دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر می‌شود. به‌طوری‌که هر یک از افرادخانواده به خاطر مشغول بودن به تماشای تلویزیون یا درگیر بودن با رایانه و اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای، کمتر وقت می‌کنند با یکدیگر بنشینند و صحبت کنند. این خود باعث سرد شدن روابط بین والدین و فرزندان شده‌است، به گونه‌ای که آنان کمتر حوصله یکدیگر را دارند و عاطفه و علاقه در خانواده بسیار کم می‌شود.

منزوی شدن کودکان و نوجوانان[ویرایش]

وقتی کودکان به انجام بازی‌های رایانه‌ای مشغول می‌شوند گذشت زمان را به هیچ وجه احساس نمی‌کنند و وقتی به خود می‌آیند که ساعت‌های زیادی از وقتشان صرف این بازی‌ها شده‌است. تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که دائماً از بازی ویدئویی استفاده می‌کنند درونگرا می‌شوند و در جامعه، منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران ناتوان می‌گردند.

صدمات جسمانی[ویرایش]

در کنار آثار مخرب روحی بازی‌های رایانه‌ای، کار با این وسیله مشکلات و عواقب جسمی نیز برای استفاده‌کنندگان به دنبال دارد:

مشکلات بینایی[ویرایش]

چون کودکان در هنگام بازی مدام به صفحه کامپیوتر خود خیره می‌شوند چشمانشان از نظر بینایی دچار عوارض می‌شود. به اعتقاد پزشکان، کودکانی که به مدت طولانی از رایانه استفاده می‌کنند در معرض خطر نزدیک بینی قرار می‌گیرند. از شدت این عوارض با رعایت نکات زیر می‌توان کاست:

۱-فاصله صفحه نمایشگر و چشم کودک، از ۲۸ – ۱۸ اینچ کمتر نباشد.

 1. صفحه نمایشگر رایانه بهتر است کوچک باشد.
 2. نور صفحه نمایشگر کم باشد.
 3. چشم‌ها باید مسلط به صفحه رایانه باشد.
 4. روشنایی اتاق به نحوی تنظیم گردد که زنندگی نور صفحه رایانه به حداقل برسد.
 5. برای صفحهٔ نمایشگر از پوشش استفاده کنید.

مشکلات اسکلتی[ویرایش]

مشکلات نواحی مچ، گردن و پشت، کودکانی را که به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می‌کنند، تهدید می‌کند؛ زیرا فرد در یک وضعیت ثابت ساعت‌ها می‌نشیند و در نتیجه ستون فقرات و استخوان بندی او دچار مشکل می‌شود. همچنین احساس و سفت شدن گردن، کتف‌ها و مچ دست از دیگر عوارض کار نسبتاً ثابت و طولانی مدت با رایانه‌است. از شدت این عوارض با رعایت نکات زیر می‌توان کاست:

 1. پشت به وسیله صندلی حمایت شود.
 2. به عقب زانوها فشار وارد نشود.

۳-زاویه بین ساق پا و ران بیش از ۹۰ درجه نباشد.

 1. صفحهٔ مانیتور طوری قرار گیرد که کودک در حین بازی به راحتی آن را ببیند و مدام گردنش را به عقب یا جلو خم نکند.
 2. تجهیزات مناسب (صندلی راحت، میز ثابت) در محل کار وجود داشته باشد

مخرب‌ترین بازی‌های تصویری[ویرایش]

مخرب‌ترین بازی‌های تصویری، بازی‌هایی هستند که تصاویر آن‌ها به‌طور مکرر بر صفحه ظاهر می‌شوند و کودک باید به تمام تصاویری که از برابر چشم وی می‌گذرند، شلیک کند، لذا توصیه می‌شود از این گونه بازی‌ها کمتر در دسترس کودک قرار گیرد. در این بازی‌ها خشونت بسیار شدید، نمایش خونریزی، کشتار، بدلحنی و… به نمایش درمی‌آید. این نوع بازی‌ها در اروپا و آمریکا برای کاربران کمتر از ۱۸ سال ممنوع اعلام شده اما متأسفانه در ایران کاربران کودکان نیز کم و بیش از این بازی‌ها استفاده می‌کنند.

بررسی پژوهش‌های انجام شده توسط محققان بر عملکرد جسمانی و روانی کودکان و نوجوانان بعد از انجام بازی رایانه‌ای: بررسی تأثیر بازی‌های رایانه‌ای بر زمان واکنش: زمانی که طول می‌کشد تا یک پاسخ حرکتی در برابر یک محرک حسی تولید شود زمان واکنش نامیده می‌شود. در این پژوهش فاصله زمانی بین ارائهٔ محرک‌های بینایی و صوتی تاارایه پاسخ بررسی شد. بدین منظور ۳۰ بازی‌کننده غیر حرفه‌ای و ۳۰ بازی‌کننده حرفه‌ای در دامنه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال انتخاب شدند. زمان واکنش با استفاده از دستگاه کرنوسکوپ اندازه‌گیری شد. نتایج:گروه بازی‌کننده حرفه‌ای به محرک صدا و نور سریع تر پاسخ می‌دهند. بدین ترتیب، بازی‌های رایانه‌ای در کاهش زمان واکنش و افزایش هماهنگی چشم-دست مؤثر هستند که این پیامد در بسیاری از فعالیت‌ها و مهارت‌های دستی مفید است.

بررسی تأثیر بازی‌های رایانه‌ای درشکل دهی رفتار و مهار بحران نوجوانان در این پژوهش ۲۵۰ دانش آموز گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال به‌طور تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند. ابزار اندازه‌گیری، پرسشنامه محقق ساخته (با ضریب پایایی ۸۹٪)بود. نتایج:نوجوانانی که از بازی‌های رایانه‌ای بهره جسته‌اند، تأثیرمثبت و فزاینده‌ای نسبت به سایرین، در ساماندهی رفتارها و فایق آمدن بر بحران‌های مقطع نوجوانی در یافت نموده‌اند. یافته‌های پژوهش نشان داد که بازی‌های رایانه‌ای در گسترش روابط اجتماعی-تقویت انگیزش-ابراز پرخاشگری و مهار آن –توانایی بروز آن-توانایی بروز رفتارهای بالیده –و تقویت روحیهٔ همکاری نوجوانان مؤثر بوده‌است. بررسی تأثیر بازی‌های رایانه‌ای بر خلاقیت: این پژوهش رابطهٔ بین خلاقیت و بازی‌های رایانه‌ای را بررسی می‌کند. از میان دانش آموزان مقطع راهنمایی ۱۵۰ نفر (نوجوانانی که کمتر از ۶ ساعت در هفته از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کردندونوجوانانی که در هفته بیش از ۶ ساعت به بازی‌های مذکور در مراکز گیم نت‌ها ویا منازل خود می‌پرداختند، به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب شدند. برای اندازه‌گیری متغیرهای پژوهش پرسش نامهٔ خلاقیت تورنس به کار گرفته شد. نتایج:یافته‌ها نشان داد که دانش آموزانی که در هفته بیش از ۶ ساعت از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کردند نمرهٔ خلاقیت کمتری نسبت به دانش آموزانی که کمتر از ۶ ساعت در هفته از بازی‌های مذکور استفاده می‌کردند داشتند.

بررسی اختلافات جنسی نوجوانان و میزان انگیزهٔ آن‌ها در استفاده از بازی ویدئویی: به‌طور تصادفی ۳۱۰ دانش آموز بین سن‌های ۱۰ تا ۱۵ سال انتخاب شدند و به پرسشنامهٔ مربوط پاسخ دادند. نتایج: مشخص شد که پسرها بیشتر از دختران به بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازند (تر جیحا اکشن۱)، همچنین مسابقه و بازی‌های معمایی (پازل۲). به‌طور معمول انگیزهٔ پسرها شامل: ۱-نمایش مهارت ۲-تجربهٔ برانگیخته شدن. در مقابل دختران از خیال پردازی و بازی در تأتر و نقش بازی کردن لذت می‌برند. انگیزهٔ دختران شامل: ۱-تغییر حالت دادن ۲- فرار از واقعیت.

تأثیرات بر کودکان در صورت استفادهٔ مناسب[ویرایش]

 1. تأثیرات مثبت بازی‌های رایانه‌ای:
 2. یادگیری را آسان و توجه کودکان را جلب می‌کند.
 3. کاربران برای اینکه نقش‌های یک بازی را یاد بگیرند به مهارت‌های گوناگونی نیاز دارند که شاخص‌ترین آن‌ها مهارت حل مسئله‌است.
 4. باعث افزایش دقت دیداری وتفکر خلاق می‌شود.
 5. با استفاده از برنامه‌های بسیار متنوعی که در بازار وجود دارند به کودکان امکان می‌دهد تا نقاشی‌ها یا داستان‌هایی را خلق کنند.
 6. کودک بدون کثیف کردن لباس‌ها و اطراف می‌تواند به راحتی نقاشی بکشد و رنگ‌ها را عوض کند.
 7. مفاهیم و مبانی ریاضیات را با کمک شکل‌های مختلف و ساده به کودک آموزش می‌دهد.
 8. به عقیده پزشکان بازی‌های سودمند باعث می‌شوند که کودکان کمتر به مسکن نیاز داشته باشند.
 9. بازی‌های رایانه‌ای بچه‌ها را وارد دنیایی می‌کند که کنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل آن‌ها از این بازی لذت می‌برند.

۱۰وسیله‌ای برای پر کردن اوقات فراغت کودکان است. بازی خیلی خیلی مفید است

چه باید کرد؟[ویرایش]

 1. هیچ کار نمی‌شود کرد بازی اکتسابی است
 2. والدین باید تا حدی با بازی‌های رایانه‌ای آشنا باشند و بدانند که هر بازی برای چه سنی است. والدین در این زمینه می‌توانند از کارشناسان کمک بگیرند.
 3. والدین استفاده از بعضی بازی‌های رایانه‌ای را برای فرزندان خود مجاز کنند.
 4. در خرید بازی‌های رایانه‌ای فرزندشان را راهنمایی کنند.
 5. از آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای مخرب برای فرزندشان صحبت کنند.
 6. فرزندان باید بدانند که از رایانه هم مانند دیگر وسایل زندگی متعادل استفاده کنند؛ لذا به کودکان در ساعات معینی اجازهٔ انجام بازی‌های رایانه‌ای را بدهیم. شاید برای دفعات اول آنان کمی مقاومت نشان دهند، اما به مرور زمان به نظم استفاده از رایانه عادت می‌کنند.
 7. والدین زمان بیشتری را در کنار فرزندان خودشان بگذرانند. هر قدر صمیمیت وارتباط صحیح بین فرزندان و والدین بیشتر باشد، زمینه استفاده از چنین بازی‌هایی کمتر فراهم می‌شود.
 8. استفاده از بازی‌های فکری و معمایی یکی از راه‌های رشد خلاقیت و نوآوری بچه‌ها است. بازی‌هایی که بیشتر سلول‌های مغزی را به کار وادار و فکر آنان را درگیر کند.

نرم‌افزارهای آموزشی می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند.

 1. بهتر است که گه گاهی والدین در انجام بازی‌های رایانه‌ای با کودکان خود همراه شوند و در مورد معایب و محاسن بازی‌ها با آن‌ها بحث و تبادل نظر کنند. بازی‌های دسته جمعی اعضای خانواده می‌تواند به صمیمیت روابط آنان و ایجاد رقابت سالم در میانشان کمک کند.
 2. باید والدین و معلمان برنامه‌ریزی درستی در جهت استفاده کودکان و نوجوانان از بازی‌های رایانه‌ای در امر آموزش داشته باشند.
 3. باید در کنار استفاده از رایانه، تحرک هم وجود داشته باشد و فرزندان را تشویق به ورزش‌های مناسب کرد.

فواید[ویرایش]

دوری از آلزایمر[ویرایش]

در همایش سالانه مغز و اعصاب ۲۰۱۵ در واشینگتن نتیجه ای منتشر شد که بازی‌ها نه تنها تأثیر مخربی بر ذهن افراد ندارند بلکه باعث تقویت حافظه افراد هم می‌شوند و حتی می‌شود از آن‌ها برای پیشگیری از بیماری آلزایمر هم استفاده کرد. همچنین بازی‌ها درس‌هایی را به گیمر می‌دهند که یادگرفتن آن‌ها از کسان دیگری غیرممکن است.

آموزش موسیقی به نوجوانان[ویرایش]

بیش از ۵/۲ میلیون نوجوان و جوان بریتانیایی موفق شدند با انجام بازی‌هایی نظیر Guitar Hero, Singstar و Rock Band، استفاده از آلات موسیقی واقعی و آهنگ‌سازی را به صورت کامل و عملی یاد بگیرند. این بازی‌های کامپیوتر اثر فوق‌العادی روی یادگیری کودکان دارند و توانسته‌اند استفاده از آلات موسیقی و نت‌ها را به‌طور صحیح و دقیق به آن‌ها آموزش دهند. محققان بر پایه آخرین مطالعات خود دریافته‌اند، ۱۹ درصد نوجوانان و جوانان بریتانیایی که هم‌اکنون توانایی استفاده از آلات موسیقی و نواختن آن‌ها را دارند، از این بازی‌ها استفاده کرده‌اند. از ۱۲ میلیون نوجوان بریتانیایی که سن آن‌ها بین ۳ تا ۱۸ سال است، بیش از ۵۰ درصد از بازی‌های کامپیوتری موزیکال استفاده می‌کنند.

بازی ویدئویی برای نابینایان[ویرایش]

این بازی ویدئویی مختص نابینایان با استفاده از محیط مجازی-لامسه‌ای جدید توصیف می‌شود. این محیط شامل اینترفیسی جدید است که با قرار گرفتن دو انگشت فرد معلول، تقابل دو طرفه‌ای ایجاد می‌نماید. مدل‌سازی هندسه‌ای وجود دارد که افراد را قادر می‌سازد از طریق حس لامسه‌ای و بازخورهای صوتی، اشیائ سه بعدی تولید شده توسط کامپیوتر ر ا محل یابی کرده و با آن‌ها تقابل داشته باشد. بدین ترتیب می‌توان تأثیرات روانی و اجتماعی همچون حس خود باوری و خود اتکایی را در آن‌ها بارور ساخت. در سال ۲۰۱۸ یک گیمر نابینا در یوتیوب بنام TJ توانست ۷۶۰۰ نفر را در بازی ندای وظیفه: جنگ جهانی دوم با کمک قوه شنوایی خود و صدا گذاری این بازی بکشد.

بهبود دستیابی به وب با بازی کامپیوتری[ویرایش]

بهبود دستیابی به وب با کمک یک بازی ویدئویی به نام phetch، با دادن هر تصویر از شبکه وب جهانی به عنوان ورودی، phetch می‌تواند تفسیر متنی مناسبی برای آن به عنوان خروجی ارائه دهد که داده‌های به دست آمده می‌توانند در جهت ارتقائ بهبود دستیابی به وب و ایجاد تأثیرات مثبت روحی در آنان، به‌طور مؤثری به کارت می‌رود

بهبود تمرکز[ویرایش]

بهبود تمرکز و یادگیری مثل زبان انگلیسی، برنامه‌نویسی، قدرت بخشیدن، درک بهتر مفاهیم، وب نویسی، کسب درآمد

منابع[ویرایش]

 • [۱]-پایگاه اینترنتی تبیان. www.Tebyan.Nrt
 • [۲]-صادقیان، عفت. تأثیر کامپیوتر و اینترنت بر کودکان و نوجوانان.
 • [۳]-اخبار ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران.
 • [۴]-http://www.iran-newspaper.com
 • [۵]-بنی عامری نویسندهٔ Iran Newspaper
 • [۶]-نیره پارسا نویسندهٔ خبرگزاری فارس
 • [۷]-آفتاب- وزارت آموزش و پرورش ایران (کارشناس سنجش و ارزشیابی ناحیه ۴ ۱صفهان)
 • [۸]-شمیم آموزش و نو آوری-آموزش و پرورش منطقه ۱ تهران (دبستان جهان آرا)
 • [۹]- دکتر علی بنی اسدی، دکتر اکبر بنی اسدی، دکتر سیده منور یزدی، دکتر سیمین حسینیان، فاطمه علیشاهی، فاطمه عباسی، سهیلا شیری، علی سقائیان، امید رضا مهاجرانی، محمد امینی تهرانی، محسن آذر نژاد، آرزو عظیم زاده پارسی، فاطمه صفاری در همایش بازی‌های رایانه‌ای و اثرات روانی، اجتماعی آن (دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین)
 • [۱۰]-Berntsson, L. (۲۰۰۰). Health and wellپ]being of children in the Nordic countries in 1984 and 1996. NHV.

Report 2000: 8. The Nordic School of Public Health, Gothenburg.

 • Brosnan , M. and Lee, W. (۱۹۹۸). A crossپ]cultural comparison of gender differences in computer

attitudes and anxieties: the United Kingdom and Hong Kong, Computers in Human Behaviour, 14, pp. ۵۵۹–۵۷۷. (مترجم متن انگلیسی:مینا رحمانی)