فورتنایت بتل رویال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


فورتنایت بتل رویال
Fortnite Battle Royale.png
توسعه‌دهنده(ها) اپیک گیمز
ناشر(ها) اپیک گیمز[الف]
کارگردان(ها) دونالد ماستارد[۱]
سری فورتنایت
موتور آنریل انجین ۴
سکو(ها)
تاریخ(های) انتشار
سبک(ها) بتل رویال
حالت(ها) چندنفره

فورتنایت بتل رویال(به انگلیسی: Fortnite Battle Royale) یک بازی رایگان در سبک تیراندازی سوم شخص و بتل رویال آنلاین است که توسط شرکت "اپیک گیمز" توسعه یافته و نسخه اولیۀ آن در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۷ برای سکو های پلی‌استیشن ۴ ، اکس‌باکس وان و مایکروسافت ویندوز و نسخۀ نینتندو سوئیچ در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شد. این بازی تکمیل شده نسخه "فورتنایت: جهان را نجات بده"، یک بازی مشارکتی به سبک بقا همراه با وجود عناصر ساخت و ساز می باشد.

ایده فورتنایت: بتل رویال پس از انتشار پلیرآن‌ناونز بتل‌گراندز بوجود آمد. در اصل این قسمت به عنوان بخشی از نسخه دسترسی اولیه[ب] جهان را نجات بده منتشر شد. شرکت اپیک گیمز پس از مدتی بازی را با همکاری شرکت میکروترنزاکشنز به یک بازی رایگان تغییر داد. افزایش محبوبیت این بازی، سبب شد تا اپیک گیمز تیم توسعه را به دو گروه جدا کند که در حال حاضر یک تیم بر روی بتل رویال و گروه دوم بر روی جهان را نجات بده تمرکز دارند.

مفهوم بازی مشابه دیگر عناوین این ژانر است؛ ۱۰۰ بازیکن در یک جزیره فرود آمده و خود را برای دفاع در برابر سایر افراد مجهز می‌کنند. مبارزه بین بازیکنان در شکل های مبارزه منفرد[پ]، دو نفره[ت]یا در گروه های سه نفره [ث] صورت می‌گیرد. با گذر زمان به تدریج منطقه امن جزیره به تدریج کاهش یافته و درنتیجه بازیکنان فضای کمتری برای تکاپو دارند. این کاهش فضا و مدت زمان بازی تا پیروزی آخرین بازیکن یا تیم زنده حاضر در زمین ادامه دارد. تفاوت اصلی این بازی با سایر عناوین هم ژانر، وجود عناصر ساخت و ساز درون بازی است، که می تواند مزایایی بر اساس سطح مهارت و بهره وری برای هر بازیکن داشته باشد. بتل رویال از یک روند فصلی به نام "بتل پَس"[ج] برای ارائه شخصیت‌های جدید، طرح بعضی رویدادها با محدودیت زمانی و تغییر در نقشه بازی استفاده می‌کند. از زمان عرضه اولیه این بازی، چندین حالت دیگر مانند "پلی گراند" که نوعی حالت آموزشی می‌باشد به این بازی نیز اضافه شده‌است.

بتل رویال نظرات و انتقادات مثبتی از منتقدان دریافت کرد؛ روند بازی، سبک هنری و سیستم پیشروی بازی مورد تحسین قرار گرفت اما روند کلی بازی را مشابه بازی قبلی در این سبک دانستند. فورتنایت پس از انتشار، به سرعت محبوبیت خود را به دست آورد، به طوری که از بازی پابجی (که پیشرو در این سبک بود) از لحاظ تعداد بازیکنان و درآمد مجموع پیشی گرفت. تا مارس ۲۰۱۹، این بازی توسط بیش از ۲۵۰ میلیون کاربر در سراسر جهان بازی شد و بیش از دو میلیارد دلار درآمد برای شرکت سازنده به همراه داشت. فورتنایت برای تبدیل شدن به یک پدیده فرهنگی پیشروی می‌کند؛ با حمایت از این بازی در رسانه های اجتماعی توسط چندین شخصیت از جمله استریمر های مشهور مانند نینجا و شخصیت های معروفی همانتد مارشملو و دریک، به محبوبیت این بازی افزوده و به کسب رکورد بالای بازدیدکننده در وب سایت های جاری مانند توییچ منجر شد.

گیم پلی[ویرایش]

بازیکن می تواند سازه هایی جهت دفاع بسازد.

گیم پلی اصلی فورتنایت بتل رویال مانند ساختار استاندارد بازی های ژانر بتل رویال می باشد. بازی به طور معمول با هر بازیکن به صورت انفرادی، یا در یک گروه از دو تا چهار بازیکن، به همراه حداکثر 100 بازیکن در هر راند بازی میشود. هر راند بازیکنان بدون سلاح توسط یک اتوبوس شناور به نام ("بتل باس") بوسیله گلایدر یا چتر روی منطقه ای از زمین فرود میایند. طرح ثابت این جزیره شامل چندین محل برجسته و منطقه است (به‌صورت واج آرایی نامگذاری شدند مانند: "لوت لیک"، "تیلتد تاورز" و "ریتیل رو") که اغلب شهرهای متروک هستند، که به‌صورت تصادفی در ساختمان و محل های دیگر سلاح، سپر و سایر موارد مرتبط را میتوان یافت کرد. هدف بازی زنده ماندن به عنوان آخرین بازیکن یا تیم بوسیله حذف بازیکنان دیگر یا اجتناب از آنها است. با گذشت زمان، منطقه امن بازی (به‌صورت چشم طوفان)، از نظر اندازه کاهش می یابد، و به بازیکنان خارج از منطقه آسیب می رساند. این مورد بازیکنان باقی مانده را به فضاهای تنگ تر هدایت می کند و آنها را مجبور به رویارویی می کند. باکس های تامینی (Supply Drops) در طول بازی در محل های تصادفی فرود میایند و به‌صورت تصادفی سلاح ها و آیتم هایی را در بر دارند. همانند بازی اصلی فورتنایت فورتنایت بتل رویال نیز به‌صورت سوم شخص می باشد.

وجه تمایز اصلی فورتنایت بتل رویال از دیگر بازی های سبک بتل رویال سیستم سازندگی در بازی می باشد، که از حالت اصلی بازی فورتنایت نشات گرفته است. تقریباً تمامی اجسام در محدوده بازی را می توان برای بدست آوردن (چوب، سنگ و فلز) نابود کرد که از آنها میتوان برای ساخت دیوار، رمپ، کف و سقف، که استحکام محدودی دارند و می تواند بمنظور جابجایی سریع تر در محیط بازی، محافظت از بازیکن در مقابل تیزاندازی ها، یا کم کردن سرعت سایر بازیکنان استفاده کرد. موارد ضعیف تر معمولاً با چندین ضربه یا تیر نابود میشوند، اما می تواند به سرعت ساخته شود، در حالیکه موارد قوی تر می توانند ضربات یا اثربیشتری را تحمل کند، اما برای ساختن زمان بیشتری نیاز دارد.

بازی حول بازیکنان دیگر جهت حذف همه آنها و باقی ماندن یک نفر میگردد.

این بازی رایگان می باشد، با حمایت میکروترنزاکشنز امکان خرید ویندرباکس یا به اختصار وی باکس که واحد پول داخل بازی به حساب میاید برای بازیکنان فراهم است. وی باکس همچنین با بازی اصلی فورتنایت:جهان را نجات بده به اشتراک گذاشته می شود که این فرصت را به بازیکنان می دهد به وسیله تکمیل مأموریت ها و یا تکالیف روزانه، بتوانند آن را بدست آورند.[۲] از وی باکس ها میتوان برای خرید مقادیر تزئینی مانند لباس، تبر بازیکن، گلایدر، کوله پشتی و اِموت ها استفاده شود. این بازی به صورت فصلی پیشروی میکند و هر فصل تقریباً 10 هفته می باشد. هر فصل یک مجموعه انحصاری از اقلام تزئینی همراه دارد که می توان آنها را به دست آورد. این موارد از طریق بتل پس ارائه می شوند که دارای تعدادی رده است که بازیکنان از طریق به دست آوردن "بتل استارز" از طریق تکمیل اهداف بازی، به رده های بالاتر میروند و در این مسیر از آیتم هایی برخوردار میشوند. همه بازیکنان از بتل پس رایگان برخوردار هستند که موارد و اقلام کمتری در قبال رده هایش دارد، حال آنکه بازیکنان میتوانند بوسیله وی باکس از بتل پس ویژه برخوردار شوند که حاوی چالش ها و جوایز بیشتری در تمامی رده هامی باشد. همچنین بازیکنان میتوانند بعد از خرید بتل پس رده ها را نیز به منظور تسریع فرایند پیشرفت به وسیله وی باکس خریداری کنند .

از زمان انتشار اپیک گیمز ویژگی های بیشتری از قبیل سلاح و وسایل جدید و وسایل نقلیه مانند چرخ دستی های خرید و ماشین گلف به بازی اضافه کرده است. اپیک همچنین قادر به قرار دادن هات فیکس در بازی برای تنظیم جنبه هایی مانند ویژگی های سلاح و توزیع آن است، در صورت لزوم میتواند آیتمی را در مدت چند دقیقه حذف کند، اگر آنها یا بازیکنان موردی را ببینند که در بازی خللی ایجاد کرده یا به عبارتی یک گلیچ است.[۳][۴] با انتشار فصل 7 و حالت فورت نایت کریتیو ، ناحیه ای از نقشه به نام بلاک نامیده شد که دارای ویژگی خلق و توسعه توسط بازیکن میباشد.[۵]

یادداشت[ویرایش]

 1. نسخه های خرده فروشی توسط «وارنر بروس. اینتراکتیو انترتینمنت» منتشر شد.
 2. Early Access
 3. Solo
 4. Duos
 5. Squad
 6. Battle Pass

منابع[ویرایش]

 1. Watts, Steve. "The Game Awards 2018: All The Games And News To Expect". GameSpot. Retrieved December 6, 2018.
 2. Frushtick, Russ (March 16, 2018). "Should you spend money on Fortnite?". Polygon. Archived from the original on March 20, 2018. Retrieved March 20, 2018.
 3. Duggan, James (April 17, 2018). "How Fortnite Became The Biggest Game In The World". IGN (video). Archived from the original on April 18, 2018. Retrieved April 17, 2018.
 4. Hernandez, Patrica (June 21, 2018). "Here's why Fortnite shopping carts are giving Epic Games such a big headache". The Verge. Archived from the original on July 1, 2018. Retrieved July 6, 2018.
 5. Goslin, Austen (December 6, 2018). "Epic Games announced The Block, a new Fortnite in-game community spotlight". Polygon. Retrieved December 6, 2018.

پیوند به بیرون[ویرایش]