شمشیرهای قادسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۳°۱۸′۱۸.۶″ شمالی ۴۴°۲۳′۱۱.۲۷″ شرقی / ۳۳.۳۰۵۱۶۷° شمالی ۴۴.۳۸۶۴۶۳۹° شرقی / 33.305167; 44.3864639

شمشیرهای قادسیه، بغداد
سربازان آمریکایی در حال عبور از زیر طاق نصرت شمشیرهای قادسیه

شمشیرهای قادسیه یا دست‌های پیروزی نام طاق نصرتی است در مرکز شهر بغداد که به دستور صدام حسین تکریتی برای نشان دادن پیروزی بر ایران ساخته شد. نبرد قادسیه یکی از دو نبرد اصلی و موجب پیروزی حتمی نیروهای اسلامی بر امپراتوری ساسانی بوده است.

ساخت این بنا در سال ۱۳۶۵ (دو سال قبل از پایان جنگ ایران و عراق) آغاز شد و شامل دو دست که از خاک بیرون آمده‌اند می‌شود. شکل و فرم هر دست را طراح آن از روی دستان خود صدام طراحی کرده است. هر دست نیز شمشیری به شکل کمان در دست دارد که در نوک به شمشیر دیگر وصل می‌شود. این بنا پس از طراحی توسط دو پیمان‌کار انگلیسی و آلمانی ساخته شد.

پس از ساخت، به دستور صدام، کلاهخود ۵۰۰۰[۱] ایرانی کشته شده در جنگ را در اطراف آن قرار دادند. در هر یک از کلاه‌خودها نیز با شلیک یک گلوله، سوراخی در آن ایجاد کردند. بعضی از کلاه‌خودها را نیز با سیمان به جاده زیر شمشیرها چسباندند تا در موقع رژه سربازان لگد مال شود.

کلاه‌خودهای سربازان ایرانی در دست یک سرباز آمریکایی

در جنگ اول خلیج فارس با وجودی که فرمانده کل نیروهای عملیاتی آمریکا، ژنرال شوارتزکوف، درخواست نابودی آن را داده بود، ولی به علت مخالفت مقامات بالاتر اجرا نشد.[۲] این بنا در منطقه حفاظت شده بغداد (منطقه سبز) قرار دارد.

منابع[ویرایش]