ارتش عراق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تانک منهدم‌شده تی-۶۲ نمونه‌ای از ادوات نظامی باقی‌مانده از ارتش عراق از زمان جنگ ایران و عراق

ارتش عراق بخش زمینی نیروهای مسلح عراق می‌باشد که از سال ۱۹۱۷ میلادی و در زمانی که عراق تحت قیمومیت بریتانیا قرار داشت، در واحدها و شاخه‌های مختلفی شکل گرفت.

امروزه این نیرو مسئولیت تمام عملیاتهای زمینی انجام شده در خاک این کشور را برعهده دارد. بعد از سال ۲۰۰۳ تمام مقاطع و واحدهای این نیرو توسط ارتش آمریکا مورد بازسازی قرار گرفت. در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های این نیرو مبارزه با شورشیان عراق جهت برقراری امنیت در این کشور است.

تاریخچه[ویرایش]

برای ارتش عراق دو دوره تاریخی می توان در نظر گرفت.دوران قدیم و دوره معاصر.دوران قدیم زمانهایی را شامل می‌شود که اصولاً کشور مستقلی به نام عراق وجود نداشته است.مثلاً زمان آشوریان، هخامنشیان،ساسانیان،خلفای اسلامی، عباسیان، سلسله‌های ترکان و مغولان، امپراطوری عثمانی و دوره اشغال انگلیس .دوران معاصر از زمان استقلال کشور عراق آغاز می شود.از این دوره مجموعه مستقلی به نام ارتش عراق شکل گرفته است.

تجهیزات و نفرات[ویرایش]

در سال ۲۰۱۴، ارتش عراق ۲۷۱ هزار و ۴۰۰ سرباز و افسر دارد که اندکی بیش از یک درصد جمعیت ۳۲ میلیونی این کشور است. به این مجموعه ۳۰۲ هزار پلیس و نیروی انتظامی هم افزوده می‌شود. عراق در سال‌‌های اخیر از رهگذر افزایش درآمدهای نفتی بودجه نظامی خود را نیز بالا برده است. این بودجه در سال ۲۰۱۳ بر ۱۷میلیارد دلار بالغ شده است. به دلیل محدودیت‌هایی که آمریکا در صدور سلاح به عراق وضع کرده، دولت نوری مالکی بیش از پیش به خرید جنگ‌افزار از روسیه و چین روی آورد.

ستون فقرات ارتش جدید (پس از فروپاشی ارتش صدام حسین) را نیروی زمینی تشکیل می‌دهد که ۱۹۳ هزار افسر و سرباز را دربرمی‌گیرد. تجهیزات این نیرو از جمله شامل ۳۳۶ تانک است که اکثرا قدیمی‌ و خریداری‌شده از شوروی سابقند. بخش لجستیکی ارتش نیز ۶۹۳۵۰ پرسنل دارد.

نیروی هوایی عراق تقریبا فاقد هواپیمای جنگنده است. بخش اعظم هواپیماهای آن را صدام حسین سال ۱۹۹۰ و در گرماگرم اشغال کویت به ایران فرستاد تا از حملات آمریکا در امان باشند، اما جمهوری اسلامی آنها را پس نداد.

نیروی دریایی عراق نیز تنها شامل ناوگانی کوچک برای گشت ساحلی است. سایر تجهیزات ارتش عبارتند از حدود ۱۰۰ بالگرد و شماری هواپیمای آموزشی.[۱]

زیرمجموعه‌های ارتش عراق[ویرایش]

تاریچه[ویرایش]

ارتش عراق در دوره پیش از حکومت حزب بعث[ویرایش]

ارتش عراق در دوران حکومت حزب بعث[ویرایش]

ارتش عراق در جنگ ایران و عراق[ویرایش]

مقاله اصلی:جنگ ایران و عراق

ارتش عراق در جنگ عراق و کویت[ویرایش]

مقاله اصلی:جنگ خلیج فارس

عراق در این جنگ تقریباً بدون دردسر و مقاومتی موفق شد تمام خاک کویت را تصرف کند.

ارتش عراق و جنگ خلیج فارس[ویرایش]

مقاله اصلی:جنگ خلیج فارس

در این جنگ بخش قابل توجهی از امکانات ارتش عراق آسیب دید.

ارتش عراق در جنگ عراق و آمریکا[ویرایش]

در جنگ اخیر که میان نیروهای آمریکا و ناتو از یک طرف و ارتش عراق از سوی دیگر انجام گرفت، تقریباً هیچ گونه مقاومتی از سوی ارتش عراق مشاهده نشد و نیروهای مهاجم ظرف چند روز تمام شهرها و خاک عراق را تصرف کردند.

ارتش کنونی عراق[ویرایش]

یکی از صحبتهایی که پس از ایجاد دولت و حکومت جدید عراق مطرح بوده، پاکسازی ارتش عراق از عناصر بعثی و رفع خطر کودتا می باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع و پیوند به بیرون[ویرایش]