سلما لاگرلوف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سلما لاگرلوف
Selma Lagerlof (1908), painted by Carl Larsson.jpg
پرتره‌ای از سلما لاگرلوف (۱۹۰۸)، اثر کارل لارسن
نام اصلی سلما اوتیلیا لوویسا لاگرلوف
زادروز ۲۰ نوامبر ۱۸۵۸(۱۸۵۸-11-۲۰)
مُرباکا، ورملاند، سوئد
مرگ ۱۶ مارس ۱۹۴۰ میلادی (۸۱ سال)
مُرباکا، ورملاند، سوئد
ملیت سوئد سوئدی
پیشه رمان‌نویس

سِلما لاگرلوف (به زبان سوئدی: Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf) (متولد ۲۰ نوامبر ۱۸۵۸؛ درگذشته ۱۶ مارس ۱۹۴۰)، نویسنده سوئدی و اولین زن برنده جایزه نوبل در ادبیات است.[۱] لاگرلوف در ۱۹۱۴ اولین زنی بود که به عضویت آکادمی سوئد درآمد.

آثار لاگرلوف شامل رمان، داستان کوتاه، سفرنامه، زندگینامه و نمایشنامه‌هایی است که با تأکید بر مسئولیت شخصی و مسیحیت غیر جزمی در مقابل ناتورالیسم رایج آن دوران قرار می‌گیرند. در داستان‌های او گرچه از توصیفات رئالیستی پیروی می‌شود، نشانه‌هایی از تأثیر رمانتیسم، انجیل و توماس کارلایل نیز به چشم می‌خورد.[۲]

اولین رمان وی افسانه یوستا برلینگ (به سوئدی: Gösta Berlings saga) بود که رشته داستان‌هایی تخیلی در باره کشیشی مخلوع به نام یوستا برلینگ است و در سال ۱۸۹۱ چاپ شد. وی نگارش این کتاب را در زمانی که به عنوان معلم مشغول به کار بود آغاز کرد و انتشار آن آغازگر توجه به سلما لاگرلوف شد. یکی دیگر از آثار شناخته شده و معروف او ماجراهای شگفت انگیز نیلس (به سوئدی: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) است که از جمله کتاب‌های ادبیات کلاسیک کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود.

لاگرلوف در خانواده‌ای زمین‌دار و در ملکی به نام مُرباکا متولد و بزرگ شده بود. بعد از مرگ پدر سلما مُرباکا به برادر او به ارث رسید اما ورشکستگی وی باعث فروش ملک در ۳۱ سالگی سلما شد. سلما لاگرلوف مجدداً در سال ۱۹۱۰ و با پول جایزه نوبلی که در سال ۱۹۰۹ دریافت کرد، توانست ملک پدری را که در بسیاری از آثار خود به وصف آن پرداخته، خریده و باقی عمر را در آن زندگی کند.

یادبودها[ویرایش]

بر روی اسکناس ۲۰ کرونی سوئد تصویر سالما لاگرلوف و بر پشت اسکناس تصویری از داستان ماجراهای شگفت انگیز نیلس چاپ شده است.

آثار[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/facts
  2. لاگرلوف و دیگران، باد می‌وزد، ترجمه: فرشته مولوی، نشر مرکز، ۱۳۷۵، ص ۴۵-۴۶، 8-233-305-964

منابع[ویرایش]