توماس کارلایل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Thomas Carlyle - Project Gutenberg eText 13103.jpg

توماس کارلایل (به انگلیسی: Thomas Carlyle) متفکر و تاریخدان شهیر اسکاتلندی در چهارم دسامبر ۱۷۹۵ به دنیا آمد و مهم‌ترین اثر او The French Revolution: A History (تاریخ انقلاب کبیر فرانسه)است که آن را در سال ۱۸۳۷ نوشت.
کارلایل در تاریخ نگاری انقلاب کرد و تالیفاتش را بدون پانوشت (ارجاع) منتشر ساخت که امروز از آن ژورنالیستیک نویسی تاریخ نام می‌برند.به گمان او، از یک سو خواننده باید به مورخ اعتماد کند و از او سند و مرجع و پانوشت نخواهد و از سوی دیگر، مورخ نیز نباید مطالبی را که به صحتشان اطمینان ندارد، در کتاب خود بیاورد و صرفاً با آوردن منبع در پانوشت، مسئولیت آن را به گردن دیگران بیندازد.
تبیین رابطۀ خبرنگاری حرفه ای با کار تاریخنگار، از دیگر ویژگی هایی است که در اندیشه و سبک تاریخنگاری کارلایل حائز اهمیت است.
اما از همه مهمتر این که: به باور کارلایل، تاریخ را قهرمانان و نخبگان می‌سازند و همانان مستحق رهبری جامعه‌اند , و اساساً تحول در تاریخ توسط شخصیتهای بزرگ ایجاد می‌شود. یکی از معروفترین آثار او، کتابی است که بر مبنای همین عقیده نوشته شده و عبارت است از:
On Heroes, Hero-Worship, and the Heroic in History
درباره قهرمانان، قهرمان پرستی و نقش قهرمانی در تاریخ) که به اختصار
Heroes and Hero Worship (دلاوران و دلاورپرستی) یا «قهرمانان» خوانده می‌شود.
کارلایل در این کتاب، که در سال ۱۸۴۱ آن را چاپ کرد، دربارۀ شخصیت و زندگانی برخی از قهرمانان تاریخ می‌پردازد که به باور او در اصلاح جامعه تأثیر گذار بوده‌اند، مانند: شکسپیر، ناپلئون بناپارت، مارتین لوتر…، و از آن جمله، فصلی را نیز به حضرت محمد (ص)پیامبر اسلام اختصاص داده است.

منابع[ویرایش]

من و فرح پهلوی، اسکندر دلدم، نشر به‌آفرین

روش شناخت اسلام:دکتر شریعتی