یالثارات الحسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هفته نامه یالثارات الحسین (ع)
سردبیر عبدالحمید محتشم
بسامد هفتگی
کشور  ایران
زبان فارسی

‌یالثارات الحسین، نام هفته‌نامه‌ای وابسته به ارگان انصار حزب‌الله، در ایران است.[۱]

صاحب امتیاز این نشریه مؤسسه انصار حزب‌الله و مدیر مسئول و سردبیر آن عبدالحمید محتشم است. این هفته‌نامه، در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۳ نخستین شماره خود را منتشر کرد.

بعد از توقیف مقطعی یالثارات الحسین در دوران اصلاحات - این نشریه از معدود نشریات اصولگرا بود که در دورانِ تعطیل کردن گروهیِ مطبوعاتِ اصلاح طلب، توقیف شد - هفته‌نامه جبهه با مدیریت مسعود ده‌نمکی به عنوان ناشرِ نظراتِ گروه‌های رادیکالِ درون حکومت جمهوری اسلامی منتشر شد.

مواضع[ویرایش]

عبدالحمید محتشم، مدیر مسوول وقت، موضع گیری‌های تند نسبت به دولت خاتمی داشت. این هفته‌نامه در دوران اصلاحات از منتقدان سرسخت دولت بود اما در دولت محمود احمدی‌نژاد، کمتر به نقد دولت می‌پرداخت؛ چون انصار حزب‌الله از حامیان احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۴ بود.[۲]

توقیف‌ها[ویرایش]

نشریه یالثارات الحسین که از ر ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۳ شروع به فعالیت کرد اولین‌بار در سال ۱۳۷۶ توقیف و انتشار آن از مرداد همان سال مجدداً شروع شد و این نشریه از معدود نشریات اصولگرا بود که در زمان تعطیلی گروهی نشریات اصلاح‌طلب، توقیف شد.

یک‌بار هم در اردیبهشت ۱۳۸۶، مدیرمسؤل وقت این نشریه از اتهام افتراء به دستگاه قضایی و مقامات آن و نشر مطالب خلاف واقع و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی‌العموم تبرئه شد.

در تیر ۱۳۸۷ نیز این نشریه دادگاهی شد. همچنین در بهمن ۱۳۸۸ نیز مدیرمسوول این نشریه با رضایت شاکی، قرار منع تعقیب دریافت کرد.

نشریه یالثارات دی ۱۳۹۱ نیز به شکایت سازمان سینمایی به دادگاه رفت.

از آبان ۱۳۹۲ هم این هفته‌نامه دو بار به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات مورد تذکر هیئت نظارت بر مطبوعات قرار گرفته بود که برای چندمین بار در ۱۶ دی ۱۳۹۲، به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات، که بدین شرح است:

افترابه مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند را، اگرچه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد، دربر می‌گیرد.

در بند ۱۱ این ماده نیز به پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران اشاره شده است. هیئت نظارت بر مطبوعات به مطلب خاصی اشاره نکرد و مشخص نیست دقیقاً به دلیل کدام مطلب این هفته‌نامه توقیف شد.[۲]

لغو مجوز[ویرایش]

پس از آخرین توهین این هفته‌نامه به شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانوده در دولت یازدهم و شکایت مدعی العموم علیه این نشریه، با رای هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه ۱۴ دی ۱۳۹۴، این نشریه لغو مجوز شد.[۳]

عبدالحمید محتشم، مدیرمسئول این هفته‌نامه، در واکنش به این لغو مجوز، اعلام داشت که در مقاله مورد بحث به چاپ رسیده، هیچ توهینی صورت نگرفته است و فقط واقعیات و عملکرد مولاوردی، اطلاع‌رسانی ‌شده‌است. وی همچنین لغو مجوز این نشریه را از مصادیق بی‌طاقتی دولت یازدهم در قبال نظر منتقدان دانسته‌است.[۴]

جستارهای ویژه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://alef.ir/vdcd5x0sxyt0xz6.2a2y.html?322072

پیوند به بیرون[ویرایش]