گیاهان گوشتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گیاه گوشتی گیاهانی هستند که با ذخیره آب در برگ‌های گوشتی، ساقه و ریشه، خود را با شرایط زیستی مناطق گرم و خشک تطبیق داده‌اند و به همین دلیل توانایی تحمل گرما و کم‌آبی‌های طولانی را دارند. به آن‌ها گیاهان شیره‌دار یا گیاهان آب‌دار هم گفته‌اند. گیاهان گوشتی را نباید با کاکتوس اشتباه گرفت؛ کاکتوس‌ها جزو گیاهان گوشتی هستند اما همه گیاهان گوشتی، کاکتوس نیستند.[۱] تفاوت اصلی کاکتوس‌ها با سایر گیاهان گوشتی، وجود توپچه (آرئول) است. سایر گیاهان آب‌دار با وجود داشتن خار (در برخی گونه‌ها) فاقد توپچه هستند.[۲][۳]

گیاهان گوشتی، مانند این صبر زرد، آب را در برگ‌های گوشتی‌شان ذخیره می‌کنند.

گیاهان گوشتی دارای قسمت‌های بیش از حد ضخیم شده‌اند که راه‌کاری برای نگهداری آب بیشتر است. آن‌ها دارای برگ، ریشه یا ساقه‌های ضخیمی هستند که نه تنها قابلیت ذخیره کردن آب را دارند بلکه می‌توانند در ایجاد رطوبت درون بافت خودشان نیز نقش مهمی را ایفا کنند. این گیاهان در آب و هوا و خاک خشک با آب ذخیره شده در ریشه، برگ و ساقه‌هایشان می‌توانند به راحتی ادامه حیات دهند. آن‌ها با کمک گرفتن از بدنه گوشتی خود می‌توانند در محیط‌های گرم و کم‌آب زنده بمانند.

برگ اغلب گیاهان گوشتی گوشتی و خاردار است و مقدار زیادی آب در برگ‌های خود ذخیره می‌کنند. برگ بعضی‌ها حول یک محور به‌طور متراکم ظاهر می‌شود و در بعضی دیگر برگ‌ها به‌طور پراکنده و در راستای ساقه اصلی به‌طور زوجی دو طرفه ایجاد می‌شوند.

بسیاری از تیره‌های گیاهی دارای گونه‌های گوشتی هم هستند (بیش از ۲۵ خانواده گیاهی). در بعضی از تیره‌ها، مانند کاکتوسان، علف‌فرشیان و گل‌نازیان و بیشتر گونه‌ها گوشتی هستند. زیستگاه این گیاهان نگهدارنده آب، اغلب در مناطقی با دمای بالا و بارندگی کم مانند بیابان‌ها است.

گیاهان گوشتی با وجود تفاوتهای بسیار زیاد در اندازه، نیازهای ثابتی دارند. این گیاهان در مناطق خشک جهان تکامل یافته‌اند و نیازهای کلی آنها با شرایط این زیستگاه‌ها ارتباط دارند، یعنی خاکهایشان زه کشی خوب دارد، آفتاب فراوان است، هوا مناسب است، آب در فصل رویش در دسترس گیاه است و در دورهٔ استراحت هوا سرد و خشک است. خواب زمستانی برای آنها حیاتی است. باید دوره ای از زندگی خود را در تابستان در بیرون از اتاق بگذرانند.[۴]

مشکلات خاص[ویرایش]

لکه‌های قهوه ایی خشک[ویرایش]

دلیل آن آبیاری ناکافی است. باید به یاد داشت که گیاهان گوشتی در تابستان به آب فراوان نیاز دارند.

ساقه، دراز و بد شکل است[ویرایش]

دلیل آن، آبیاری در زمستان یا کمبود نور در تابستان است. گاهی گلدان بچرخانید تا رشد گیاهان یک نواخت شود.

برگها پژمرده و بی‌رنگ اند[ویرایش]

دلیل آن آبیاری بیش از اندازه در زمستان است.

لکه‌های قهوه ایی نرم[ویرایش]

گیاه به بیماری لکه برگی دچار است. با افزودن قارچ کش‌های سیستمیک، آبیاری کنید. تهویه گیاهان ضرورت دارد.

پایه گیاه می‌پوسد و ساقه می‌میرد[ویرایش]

گیاه دچار بیماری پوسیدگی پایه ناشی از رطوبت زیاد در زمستان است. از قسمتهای بالای گیاه برای تکثیر استفاده و در زمستان از آبیاری زیاد پرهیز کنید.

ریزش ناگهانی برگ[ویرایش]

دلیل این مسئله آبیاری با آب خیلی سرد است. از این پس با آب ولرم آبیاری کنید. احتمال دیگر ناکافی بودن آبیاری در تابستان است.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Succulent_plant
  2. Anderson, Edward F. , The Cactus Family, Pub: Timber Press 2001
  3. Gordon Rowley - What is an Areole ? http://www.bcss.org.uk/areole.pdfبایگانی‌شده در ۲۰۰۸-۰۸-۲۰ توسط Wayback Machine
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ دی. جی. هسایون. راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی. ترجمهٔ محمدرضا داهی. شرکت انتشارات فنی ایران. ص. ۲۱۹. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۸۹-۴۳۳-۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]